Podkrążone oczy u dziecka
Czy należy się martwić, gdy zaobserwujemy podkrążone oczy u dziecka? Nie, nie trzeba od razu panikować, warto jednak poszukać przyczyny tego stanu. Na szczęście w wielu przypadkach blada twarz i podkrążone oczy u dziecka to tylko „uroda” odziedziczona po rodzicach. Czasem zaś to objaw niewyspania lub nieodpowiedniej diety. Powodem, dla którego nie należy jednak zupełnie bagatelizować sińców pod oczami u dziecka, jest fakt, że może to być również objaw chorobowy.
Podkrążone oczy u dziecka: przyczyny
Najczęściej podkrążone oczy u dzieci to efekt prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką i delikatną skórę pod oczami. Zwykle zasinienia są mocniej widoczne u maluchów, które mają naturalnie jasną karnację. Choć dla niektórych podkrążone oczy u dzieckamogą wyglądać nieestetycznie, to jako defekt kosmetyczny czy też odziedziczona po rodzicach „uroda” nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie wymagają żadnych działań.
Równie prostym wytłumaczeniem, dlaczego pojawiają się podkrążone oczy u dziecka, jest po prostu zmęczenie i niewyspanie malucha (spowodowane np. męczącym kaszlem lub katarem podczas infekcji lub ząbkowaniem). Innym powodem może być odwodnienie (również odwodnienie niemowlaka), niedożywienie lub źle zbilansowana dieta. Zasinienie okolic oczu często występuje u maluszków, które mają biegunkę i wymioty. W tym stanie łatwo o odwodnienie, dlatego ważne jest, aby zapewnić dziecku właściwe nawodnienie (zalecane są specjalne doustne płyny nawadniające z elektrolitami). U starszych dzieci podkrążone oczy mogą również wskazywać na zbyt długie przesiadywania przed ekranem smartfona, komputera lub telewizora!
Podkrążone oczy u niemowlaka: objaw choroby
Nie zawsze przyczyny, dla których maluch ma podkrążone oczka, są tak błahe jak zarwana noc. Czasem to objaw poważniejszych schorzeń. Szczególnie niepokojąca powinna być sytuacja, gdy podkrążone oczy u dziecka pojawiają się nagle, a ponadto towarzyszą temu inne objawy lub sińce długo się utrzymują. Oto, jakie choroby mogą objawiać się podkrążonymi oczami u dzieci:
- alergia – m.in. alergie pokarmowe, alergia na kosmetyki, atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie spojówek. Zwykle podkrążone oczy u dzieci to skutek przekrwienia śluzówki spojówek lub nosa (równocześnie dochodzi do poszerzenia i uwidocznienia naczyń krwionośnych skóry pod oczami). Ponadto u chorych na atopowe zapalenie skóry oprócz cieni pod oczami może pojawić się tzw. objaw Dennie-Morgana, czyli fałd skóry poniżej dolnej powieki. O tym, że podkrążone oczy u dziecka związane są z alergią, świadczą współwystępujące objawy alergiczne np. kichanie, wodnista wydzielina z nosa, świąd i pieczenie spojówek, obrzęk powiek, biegunka, bóle brzucha.
- anemia u dziecka – najczęstszą przyczyną choroby jest niedobór żelaza, objawami zaś – m.in.: podkrążone oczy u dziecka, bladość skóry, która dodatkowo uwypukla cienie pod oczami, ogólne osłabienie i zmęczenie, brak apetytu, problemy z koncentracją.
- zakażenia pasożytnicze (m.in. owsiki, glista ludzka, glista psia i kocia, lamblia, tasiemiec) – zdarza się, że jedynym objawem są podkrążone oczy u dzieci! Ponadto mogą występować bóle brzucha, wymioty, biegunka, kaszel, a w przypadku zakażenia owsikami również uciążliwy świąd w okolicy odbytu i zgrzytanie zębami podczas snu.
- infekcje (grypa, przeziębienie, zapalenie zatok) – podobnie jak w przypadku alergicznego zapalenia nosa, także w przypadku nieżytu infekcyjnego obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa przyczynia się do rozszerzenia naczyń w okolicy oczu i powstawania pod oczami zasinień.
- rzadziej: cukrzyca, schorzenia nerek i wątroby, niedoczynność tarczycy, przewlekłe choroby serca i płuc, przerzuty neuroblastomy (rodzaj nowotworu) do okolicy okołogałkowej (pojawiają się charakterystyczne „krwiaki okularowe”).
Podkrążone oczy u dzieci: jak reagować?
Rodzice nie powinni reagować przesadnie, najpierw powinni przyjrzeć się sobie w lustrze, może blada twarz i podkrążone oczy u dziecka to tylko wina genów. Jeśli podkrążone oczy u niemowlaka to nie jest rodzinna przypadłość, warto sprawdzić, czy maluch się wysypia i dojada. Co w przypadku, gdy podkrążone oczy u dziecka nie znikają, mimo że maluszek przespał dobrze kolejną noc i jest wypoczęty, poza tym jest dobrze karmiony, a także prawidłowo nawodniony? Należy go czujniej obserwować i zwracać szczególną uwagę na inne niepokojące objawy.
Kiedy rodzice powinni zacząć działać? Gdy podkrążone oczy u niemowlaka lub starszych dzieci będą pojawiały się wraz z takimi objawami jak np.: zmęczenie i znużenie, blada skóra, zimne ręce i stopy, szybki oddech, wysokie tętno, zmiany w zachowaniu, gorączka, utrata masy ciała. Pilnej konsultacji wymaga również sytuacja, gdy podkrążone oczy u dziecka to skutek mechanicznego urazu oka.
W szukaniu przyczyny utrzymujących się sińców pod oczami pomocne mogą być podstawowe badania laboratoryjne np. morfologia, stężenie glukozy i poziom żelaza we krwi, badanie moczu i kału. Pozwolą one wykluczyć niektóre schorzenia lub zwrócić uwagę lekarza we właściwym kierunku. Jeśli obserwowane są towarzyszące objawy alergiczne, można od razu poprosić o skierowanie do poradni alergologicznej, aby jak najszybciej wykonać testy alergiczne.
Zauważyłaś podkrążone oczy u dziecka, przyczyny mogą być różne. Co ważne, nie wszystkie oznaczają poważne problemy zdrowotne maluszka! Najczęściej podkrążone oczy u niemowlaka to efekt nieprzespanej nocy. Czasem są to po prostu naczynka naturalnie prześwitujące przez cienką, jasną skórę pod oczami. Nie wolno jednak całkowicie ignorować cieni i sińców pod oczami. Jeśli u dziecka pojawiają się wraz z innymi niepokojącymi objawami, należy skonsultować się z lekarzem.
Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Dodaj komentarz