Czy przylepiona skórka z pomidora powoduje wymioty?

Wiele z porad i przestróg powtarzanych przez mamy od wieków ma w sobie sporo prawdy. Jednak niektóre z nich nie mają absolutnie nic wspólnego z rzeczywistością. W której grupie znajduje się popularne twierdzenie, że przyklejona skórka z pomidora powoduje wymioty?

przylepiona skórka z pomidora

Czy skórka pomidora może się przykleić do ściany żołądka?

Choć często można spotkać się z takim poglądem, to jednak faktem jest, że skórka pomidora, a także skórka jabłka, papryki i innych warzyw i owoców nie jest w stanie przykleić się do ściany żołądka! Nie jest to możliwe z wielu względów. Po pierwsze jedzenie najpierw jest rozdrabniane w jamie ustnej, dodatkowo enzymy znajdujące się w ślinie rozpoczynają procesy trawienia. Po drugie, gdy jedzenie trafia do żołądka, zostaje poddane działaniu soków żołądkowych. Co więcej, skurcze, czyli ruchy perystaltyczne żołądka po prostu nie dopuszczają do tego, aby cokolwiek przykleiło się do jego ściany, czy to skórka z owoców, czy z warzyw.

Czy przyklejona skórka z pomidora powoduje wymioty?

Tym samym odpowiedź na pytanie, czy przyklejona skórka z pomidora powoduje wymioty, brzmi nie! Jakie są więc przyczyny tego, że czasem zdarza się dziecku wymiotować po zjedzeniu pomidora, jabłka lub innego owocu lub warzywa? Zwykle powód jest prozaiczny, maluch się przejadł! Poza tym wymioty mogą być związane z nadwrażliwością na zjedzony produkt. Najczęściej jednak winni są rodzice, którzy niedokładnie myją owoce i warzywa przed podaniem ich dziecku, co prowadzić może do zatrucia.

Czy trzeba obierać warzywa i owoce przed podaniem dziecku?

To zależy. Początkowo na etapie rozszerzania diety oczywiście można zdejmować skórkę, ale jeśli tylko dziecko około 1. roku życia dobrze radzi sobie z odgryzaniem i gryzieniem, można mu podawać owoce i warzywa ze skórką. Zresztą dziecko samo zakomunikuje, jaką postać woli. Jeśli polubi warzywa i owoce ze skórką, nie warto tracić czasu na ich obieranie. Jeśli za każdym razem będzie wypluwać skórkę, trzeba będzie ją zdjąć. Czy dziecko może jeść pomidora ze skórką? Jeśli chodzi konkretnie o skórkę z pomidora, to w jej przypadku istnieje pewne ryzyko, że może przykleić się maluszkowi do podniebienia, spowodować u niego dyskomfort lub doprowadzić do zakrztuszenia. Z tego powodu, a nie w obawie o wymioty, można ją zdejmować. Przy okazji należy przypomnieć, że niezależnie od tego, czy dziecko będzie jadło warzywa i owoce obrane, czy ze skórką, najważniejszą kwestią jest ich dokładne mycie pod bieżącą wodą!

Czy trzeba się bać, że skórka z owoców lub warzyw przyklei się do ściany żołądka i wywoła wymioty? Nie, jest to mit powtarzany od lat. Z biologicznego punktu widzenia jest to po prostu niemożliwe. Nie trzeba więc obierać dziecku wszystkich owoców i warzyw (tylko te, których skórka jest niejadalna), ponieważ nie ma zagrożenia, że skórka mu zaszkodzi. Zdejmując ją, niestety pozbawiamy owoce i warzywa wielu cennych substancji odżywczych, dlatego warto dziecko uczyć od najmłodszych lat jedzenia m.in. pomidorów, papryki, jabłek, gruszek wraz ze skórką.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.