Kolposkopia – proste badanie o wielkiej wartości diagnostycznej

Badanie kolposkopem pozwala dokładnie zbadać powierzchnię szyjki macicy, jak również skontrolować stan pochwy i sromu. Kolposkopia jest badaniem diagnostycznym wykonywanym w celu wykrycia wielu chorób i schorzeń kobiecego układu rodnego, w tym raka szyjki macicy! Kiedy wykonuje się badanie kolposkopowe, jak wygląda jego przebieg i czy trzeba specjalnie się do niego przygotowywać?

Wskazania do wykonania kolposkopii

Badanie kolposkopem służy do oceny kondycji sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz jej dolnej części. Najczęściej kolposkopię (wziernikowanie) wykonuje się w przypadku, gdy wyniki wcześniej przeprowadzonej cytologii wskazują na podejrzane zmiany chorobowe. Pozwala ona otrzymać pełen pakiet danych diagnostycznych. Wykryty dzięki kolposkopii rak szyjki macicy będący w stadium przedinwazyjnym jest całkowicie wyleczalny! Ponadto badanie kolposkopowe wykonuje się przed zabiegiem chirurgicznego wycinania zmian rakowych jako badanie służące ocenie ich rozległości, zaś po operacji – kontroli, czy wszystkie zmiany zostały usunięte. Wziernikowanie pochwy i szyjki macicy stanowi również metodę diagnozy infekcji wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wykonuje się ją także w przypadku podejrzenia stanu zapalnego szyjki macicy lub nadżerek. W trakcie badania, jeśli zachodzi taka konieczność, pobierane są próbki do badania histopatologicznego. Warto podkreślić, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania kolposkopii u kobiet w ciąży, nie stanowi ona bowiem zagrożenia dla rozwijającego się w macicy płodu.

kolposkopia badanie

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia (wziernikowe badanie szyjki macicy) jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, choć jej inna nazwa – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – brzmi dość groźnie. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym i trwa zaledwie kilkanaście minut. Przy pomocy specjalnego mikroskopu – kolposkopu – lekarz dokonuje oglądu wnętrza pochwy, a także szyjki macicy. Urządzenie pozwala na wielokrotne powiększenie oglądanej powierzchni, a także stworzenie obrazu trójwymiarowego. Co więcej, najnowsze modele kolposkopów wyposażone są w funkcję robienia zdjęć i nagrywania filmów. Badanie rozpoczyna się od założenia wziernika, co pozwala na uzyskanie lepszej widoczności. Następnie lekarz używając kolposkopu, dokładnie ogląda powierzchnię pochwy, ponadto przygląda się z uwagą jej wydzielinie, ocenia kolor, gęstość i przejrzystość (na podstawie tych obserwacji ginekolog może wyprowadzić pierwsze wnioski odnośnie do biologii pochwy). Kolejna faza badania skupia się na szyjce macicy. W celu usunięcia wydzieliny oraz odsłonięcia powierzchni nabłonkowej i podnabłonkowej łożyska naczyniowego lekarz przemywa pochwę i szyjkę macicy roztworem soli fizjologicznej. Następnie wykonywane są dwie próby. Pierwsza to próba z użyciem 3% wodnego roztworu kwasu octowego. Przemycie nim powierzchni szyjki macicy pozwala na przeprowadzenie różnicowania prawidłowych nabłonków oraz wstępnego rozpoznawania zmian nienowotworowych, zmian przedrakowych, jak również wczesnego stadium raka szyjki macicy. Druga próba polega na przemyciu powierzchni szyjki płynem Lugola. Pod jego wpływem zawarty w prawidłowym nabłonku glikogen zabarwia się na ciemnobrązowo. Podczas próby jodowej lekarz może zweryfikować wcześniejsze podejrzenia. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz pobiera materiał do badania histopatologicznego (wcześniej znieczula szyjkę macicy lignokainą).

Jak przygotować się do kolposkopii?

Badanie nie wymaga intensywnego przygotowywania, choć jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Przede wszystkim kilka dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, należy również zrezygnować z zabiegów irygacji pochwy, nie powinno się także przeprowadzać w tym czasie innego badania ginekologicznego. Kolposkopii nie wykonuje się podczas menstruacji, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania daty badania (najlepszy moment na jej przeprowadzenie to okres między 10. a 20. dniem cyklu). Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem do wykonania badania są zmiany szyjki macicy, które powstały w wyniku menopauzy lub są pozostałością po przeprowadzanych zabiegach. Dla lekarza ważną informacją jest, czy pacjentka uczulona jest na lignokainę lub związki jodu oraz, czy ma skłonność do nadmiernych krwawień.

Wyniki kolposkopii

Interpretacji wyników badania kolposkopowego nie pozostawia się przypadkowi, została opracowana specjalna skala oceniająca zmiany szyjki macicy: prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1), nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2), niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3), inne obrazy kolposkopowe (grupa 4). W przypadku wykrycia zmian z grupy 2 i 3 wskazane jest pobranie wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy lub pobranie wycinków celowanych.

Biorąc pod uwagę, jak użytecznym badaniem jest kolposkopia, powinno wykonywać się ją profilaktycznie, tym bardziej że badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne, a co najważniejsze, bezpieczne, praktycznie nie notuje się przypadków powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.