Kolka u niemowląt – sposoby na kolkę

Kolka u niemowląt pewnie niejednokrotnie spędzała sen z powiek każdemu ze świeżo upieczonych rodziców. Przeraźliwy płacz dziecka, na który nie pomaga przyłożenie do piersi, chwilowe kołysanie, szeptanie, spowodowany jest bolesnym, nagłym skurczem jelit. Kolka może trwać od kilku minut do kilku godzin i zwykle pojawia się wieczorem. Jak sobie z nią radzić i pomóc dziecku w uśmierzeniu bólu?Kolka niemowlęca występuje zwykle między 1 a 3 miesiącem życia i pojawia się prawdopodobnie ze względu na wrażliwi jeszcze układ pokarmowy maluszka. Kiedy dziecko przeraźliwie płacze i podciąga nóżki do góry, a przy tym pręży się i ma twardy brzuszek, a taki stan powtarza się codziennie, najczęściej po wieczornym karmieniu, to pewne, że właśnie ma kolkę.

Jak reagować, gdy pojawi się kolka?

Podczas niesamowitego bólu, który towarzyszy kolce, dziecku potrzebna jest przede wszystkim Twoja bliskość. Spróbuj położyć dziecko na brzuszku tak, abyś mogła masować jego plecki, a przy tym delikatnie uciskać brzuszek, co spowoduje się pozbycie się gazów i ustąpienie skurczu jelit. Pomocne może być też masowanie brzuszka dziecka ruchem okrężnym.

Pomóc może również ciepło – położenie pieluszki na brzuszku maluszka lub włożenie go do wanienki z ciepłą wodą. Pod wpływem ciepła skurcze powinny złagodnieć lub ustąpić zupełnie.

Podczas kolki możesz również spróbować podać maluszkowi herbatkę z kopru włoskiego, która ułatwi usuwanie gazów.

Czy można zminimalizować ryzyko kolki?

Oczywiście. Jedną z jej przyczyn może być zbyt duża liczba bodźców każdego dnia – odwiedziny, przekładanie z rąk do rąk, nadmierne kołysanie. Tymczasem maluszek potrzebuje po prostu ciepła, spokoju i snu. Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób przystawiasz dziecko do piersi – rób to tak, aby do przewodu pokarmowego maluszka wpływało jak najmniej pęcherzyków powietrza, które powodują gazy.

Dziecka

Kolki są spowodowane tym, że dziecko jeszcze nie chodzi i ciągle leży. To są zawsze trudne momenty dla rodziców z tego powodu, że nie wiemy czemu płacze nasz dzidziuś. Moje doświadczenia nie są od tego oderwane i przez te kolki serce zawsze mnie bolało jak widziałem jak się męczy Antek. Gdy już zaczął raczkować i próbować chodzić, oczywiście jak ręką odjąć

Agnieszka

Dzień dobry, zapraszam na naszą stronę internetową www,wyspanarodzina.pl, gdzie staramy się przybliżyć młodym rodzicom zagadnienia związane z dolegliwościami noworodków, związanymi z kolką niemowlęcą, ząbkowaniem i higieną snu. Jesteśmy producentem płyty cd Dobry Sen – kojące dźwięki na dobranoc dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, oraz naturalnych termoforków z pestek wiśni, idealnych dla małych brzuszków. Chętnie służymy radą i naszym zawodowym oraz rodzicielskim doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.