Donosowa szczepionka przeciw grypie – szczepienie bez zastrzyku!
Szczepienie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń z dzieciństwa, a sam fakt wizyty w przychodni napawa lękiem zarówno dzieci, jak i rodziców, którzy niemalże na równi przeżywają stres towarzyszący wydarzeniu. Dziecko obawia się bólu związanego z podaniem zastrzyku,
a rodzic ewentualnych powikłań i odczynów poszczepiennych… Czy donosowa szczepionka przeciw grypie będzie receptą na pokonanie choćby niewielkiej części tych lęków?
Szczepienie bez bólu
Kalendarz szczepień dziecka to cała litania zastrzykowa, więc nie ma się co dziwić, że dzieci wyjątkowo stronią od gabinetu zabiegowego – zwłaszcza jeśli już wcześniej poczuły na własnej skórze czym to grozi… Podanie zastrzyku łączy się z bólem i strachem, które co prawda szybko mijają, ale zanim… to rodzic i personel medyczny muszą się nieźle nagimnastykować wokół wystraszonego malca. Jak wiadomo, rodzice dzielą się na tych, którzy aprobują szczepienia i na tych, którzy negują i bronią przed zaszczepieniem swoich dzieci. Zapewne obie strony mają swoje mocne argumenty, a tym niezdecydowanym pozostaje własna, sumienna analiza, warto jednak przypomnieć, że szczepienia w Polsce są obowiązkowe – co wynika bezpośrednio z przepisów prawa, a tym, którzy nie dostosują się do obowiązku grożą kary. W tle szczepień obowiązkowych mamy także te, których podanie dziecku jest „nadprogramowe” i tak też jest ze szczepionką przeciw grypie. W obecnym sezonie 2019/2020 na rynek trafiła donosowa szczepionka przeciw grypie, której podanie jest całkowicie bezbolesne dla dziecka. Szczepionka Fluenz Tetra – bo tak brzmi jej nazwa handlowa – podawana jest w formie aerozolu do nosa, co nie wymaga zastosowania zastrzyku. Abstrahując od wszelkich za i przeciw szczepieniom, jest to niewątpliwie duży plus, dla tych którzy chcą zaszczepić swoje dzieci i oszczędzić im niepotrzebnego bólu i stresu.
Donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci
Zgodnie z zaleceniami WHO szczepienie przeciw grypie powinno zostać sfinalizowane jak najszybciej jest to możliwe – najlepiej wrzesień, październik. Jednak w tym sezonie sprawy nieco się skomplikowały ze względu na opóźnienie produkcji szczepionek i ich niedostępności w obrocie aptecznym. Mimo tych zawirowań, lekarza uspakajają i zapewniają, że zaszczepienie się przed szczytem zachorowań – czyli przed styczniem, może być skuteczną ochroną przed grypą. Na kontakt z wirusem grypy szczególnie narażone są dzieci przebywające w żłobkach, przedszkolach i szkołach, gdzie wirus atakuje szybko, a dzieci niepostrzeżenie zarażają się jedno od drugiego. Zastosowanie profilaktyki w postaci szczepienia to jedno z możliwych rozwiązań, w tym przypadku także donosowa szczepionka przeciw grypie może okazać się dobrym wyborem – zwłaszcza dla młodszych dzieci, które boją się szczepień ze względu na iniekcje.
Co należy zrobić, by zaszczepić dziecko szczepionką donosową?
Jak w przypadku każdego szczepienia, tak i w przypadku szczepienia przeciw grypie konieczna jest wizyta u lekarza i uzyskanie recepty. Szczepionki przeciw grypie, zarówno w postaci ampułko-strzykawki, jak i donosowa szczepionka przeciw grypie to preparaty ze 100% odpłatnością i nie podlegające refundacji (refundacja dotyczy tylko jednej z dostępnych na rynku szczepionek o nazwie Vaxigrip Tetra i obejmuje osoby dorosłe po 65. roku życia). Donosowa szczepionka przeciw grypie Fluenz Tetra skierowana jest do dzieci od 24. miesiąca życia oraz do młodzieży do 18. roku życia. Niestety osoby dorosłe – nawet te, które panicznie boją się igły nie mogą skorzystać z tej metody podania szczepionki.
Autor: Anna Bawer
Dodaj komentarz