Zachcianki w czasie ciąży – na co najczęściej mają ochotę kobiety?

Ogórki kiszone z bitą śmietaną czy śledzie w occie z czekoladą? Takie zachcianki pojawiające się w środku nocy są cechą charakterystyczną dla ciąży. Wiele kobiet miewa ochotę na szczególne potrawy i ich połączenia, ale nie wszystkie. Część ciężarnych w ogóle nie doświadcza zachcianek ciążowych. Jeśli jednak pojawiają się one, to na co najczęściej mają ochotę kobiety?

Dlaczego ciężarna miewa zachcianki?

Zachcianki pokarmowe są jednoznacznie kojarzone z ciążą i bywają jednym z jej pierwszych objawów. Są one wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Organizm musi przystosować się do zaspokajania nowych potrzeb i dostarczania dziecku niezbędnych składników odżywczych. To taka funkcja powoduje, że mogą pojawić się zachcianki smakowe. Najczęściej dotyczy to wczesnego etapu ciąży – I trymestru, kiedy ciało kobiety przystosowuje się do pełnienia nowej roli.

 

Na co mają ochotę ciężarne?

Ochota na ogórki kiszone czy kapustę może oznaczać u ciężarnych niedobór witaminy C. Oba produkty są jej bogatym źródłem. Ciężarna może mieć ogromną ochotę na słodycze, pomimo, że wcześniej nie przepadała za nimi. Dzięki słodkościom może jednak zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na węglowodany. Apetyt na czekoladę lub szpinak może oznaczać niedobory magnezu w diecie, a chęć na śledzie i inne ryby – na brak kwasów tłuszczowych, potasu i fosforanu.

 

Wskazane produkty spożywcze są najczęstszym obiektem ciążowych zachcianek, ale jak widać, mają one logiczne wytłumaczenie.

Zachcianki dotyczące łączenia z pozoru w ogóle niepasujących do siebie produktów spożywczych nie są wyłącznie ciążowym mitem. Rzeczywiście kobieta oczekująca dziecka może mieć ochotę na zjedzenie kiszonych ogórków z ciastkiem czekoladowym, czy śledzia z bitą śmietaną. Kubki smakowe w ciąży mogą pracować w nienaturalny sposób i dlatego przyszłe mamy mogą mieć ochotę na jedzenie niecodziennych potraw.

Absurdalną zachcianką ciążową może być chęć zjedzenia np. kredy. Wbrew pozorom, zdarza się to częściej, niż może nam się wydawać. Taka zachcianka sygnalizuje brak dostatecznej ilości wapnia w diecie kobiety. Deficyt ten należy uzupełnić, ale niekoniecznie spożywając kredę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.