Krwiaki w macicy a prawidłowy przebieg ciąży
U wielu kobiet w okresie ciąży dochodzi do plamienia lub krwawienia z dróg rodnych. Objaw ten zawsze wywołuje ogromny stres i uzasadniony niepokój. Wszak krwawienie sygnalizuje, że dzieje się coś złego, choć nie w każdym przypadku oznacza ono poronienie. Czasem silny krwotok jest konsekwencją pęknięcia krwiaka w macicy. Tworzące się w macicy krwiaki podkosmówkowe są dość powszechne, diagnozuje się je u około 20% kobiet. Nie każdy krwiak jest groźny, choć wiele z nich może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla rozwijającego się płodu!
Krwiaki w ciąży – przyczyny
Mechanizm powstawania krwiaków w macicy nadal nie został do końca zbadany. Zasadniczo uważa się, że do utworzenia krwiaka dochodzi podczas odrywania się jajeczka od ściany macicy. Proces ten wywołuje miejscowe krwawienie, zaś gromadząca się pod kosmówką krew tworzy krwiak, którego wielkość zależna jest od ilości wynaczynionej krwi. Jeśli rozmiar krwiaka jest duży, a co gorsza zlokalizowany jest on np. blisko płodu, ryzyko groźnych powikłań jest wysokie. Na szczęście większość krwiaków jest mała, a co za tym idzie ulga szybkiemu wchłonięciu już w pierwszym trymestrze – szacuje się, że 90% krwiaków ulega samoistnemu wchłonięciu do 20. tygodnia ciąży. Wśród lekarzy nie ma również zgodności, co do przyczyn powstawania krwiaków w macicy. Większość z nich skłania się ku stwierdzeniu, że jest ono przypadkowe (na częstotliwość występowania krwiaków nie ma wpływu wiek kobiety, schorzenia ginekologiczne lub poziom jej aktywności), co za tym idzie, każda ciąża jest zagrożona wystąpieniem krwiaka. Mówi się jednak, że prawdopodobieństwo jego utworzenia jest nieco wyższe u kobiet, u których przy poprzednich ciążach pojawiały się komplikacje obciążające macicę, negatywny wpływ przypisuje się także nadmiernemu stresowi.
Krwawienie z dróg rodnych
Małe lub średnie krwiaki zwykle nie dają żadnych objawów, najczęściej dopiero podczas badania ultrasonografem lekarz stwierdza obecność takiej patologii w macicy. Niewielkie krwiaki nie stanowią zagrożenia dla ciąży, samoistnie się wchłaniają, nie pozostawiając śladów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych krwiaków, podczas ich wchłaniania może pojawić się krwawienie, przybierające najczęściej postać ciemnobrązowego plamienia. Takie plamienie z dróg rodnych może trwać kilka dni, a nawet kilka tygodni. Silniejszy krwotok sygnalizuje zaś pęknięcie krwiaka, natomiast pojawienie się jasnej krwi z widocznymi skrzepami wymaga natychmiastowej reakcji, może bowiem oznaczać znacznie zwiększone ryzyko poronienia.
Krwiak w macicy a poronienie
Większość krwiaków samoistnie zanika, jednak krwiaki o dużych rozmiarach lub takie ulokowane np. blisko płodu lub między ścianą macicy a łożyskiem, mogą bezpośrednio przyczyniać się do poronienia lub obumarcia płodu. Tzw. krwiaki pozałożyskowe, które związane są z przedwczesnym odklejaniem się łożyska, prowadzą do upośledzenia krążenia matczyno-płodowego. Konsekwencją tego jest niedotlenienie płodu oraz jego niedożywienie, w zależności od zaawansowania ciąży może dojść wówczas do niedorozwoju płodu, poronienia lub przedwczesnego porodu.
Krwiak w ciąży: diagnoza i leczenie
Badaniem, które pozwala na zdiagnozowanie krwiaka w macicy, jest USG. W trakcie takiego badania lekarz jest w stanie określić wielkość krwiaka oraz jego lokalizację, co pozwala na podjęcie działań profilaktycznych. Z reguły ciężarna dostaje takie dyspozycje jak unikanie dźwigania ciężarów i nadmiernej aktywności fizycznej (czasem także zalecana jest rezygnacja ze współżycia, szczególnie wtedy, gdy krwiak zlokalizowany jest w okolicy ujścia szyjki macicy), unikanie stresów, a także regularne badania kontrolne. U kobiet, u których wystąpiło krwawienie lub stwierdzono duży krwiak, lekarz może zalecić reżim łóżkowy (jedynie w skrajnych przypadkach wymagana jest hospitalizacja). A co oprócz leżenia i odpoczynku? No cóż, w przypadku krwiaków w macicy trudno mówić o leczeniu sensu stricto. Terapia polega na określonych działaniach wspomagających wchłanianie krwiaków oraz na podawaniu środków zmniejszających ryzyko ewentualnej utraty ciąży. W tym celu lekarze najczęściej przepisują: leki rozkurczowe (ograniczające skurcze macicy, np. drotaweryna), leki hormonalne (podtrzymujące ciążę, np. progesteron – luteina, dydrogesteron) bądź leki rozrzedzające krew, gdy konieczne jest rozpuszczenie skrzepu (np. heparyna).
Krwiaki w macicy to nie wyrok, choć zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży jest jak najbardziej realne! Dlatego należy wykonywać profilaktyczne badania USG, a w przypadku krwawienia z dróg rodnych jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!
Dodaj komentarz