Nietrzymanie moczu w ciąży? – jest rozwiązanie

Ciąża to piękny, częściowo wyidealizowany czas, kiedy to kobieta całą energię, miłość i troskę przelewa na maleństwo rozwijające się w jej łonie. Wśród 9-miesięcznych ochów i achów, zdarzają się też mniej cukierkowe przygody, z którymi przychodzi się uporać przyszłej mamie. Kropelkowe
i wysiłkowe nietrzymanie moczu to właśnie jedna z tych historii, na którą najczęściej zrzuca się zasłonę milczenia…

Nietrzymanie moczu w ciąży to nie dramat!

Popuszczanie moczu w okresie ciąży to nic nadzwyczajnego – serio! Problem ten dotyka mnóstwo kobiet w tym czasie i w wielu przypadkach bezpowrotnie mija krótko po porodzie. Przyczyna tego stanu związana jest z wysiłkiem, jaki towarzyszy przyszłej matce obarczonej dodatkowymi kilogramami, na które składa się nie tylko waga maleństwa, ale także powiększająca się macica, wody płodowe, łożysko. W okresie ciąży oprócz zmian zauważalnych gołym okiem, zmienia się także gospodarka hormonalna kobiecego organizmu, a mięśnie dna miednicy ulegają nieplanowanemu rozluźnieniu – co jest zjawiskiem całkowicie normalnym! Wszystko to razem i każde z osobna, mniej więcej w III trymestrze skutkuje pojawieniem się niekontrolowanego wycieku moczu u ciężarnej kobiety.

ciąża a nietrzymanie moczu

Niekontrolowane popuszczanie moczu – jak się chronić?

W okresie ciąży nawet silna, młoda i zdrowa kobieta może dać plamę – mokrą plamę! Jeśli nie zaistniała obawa, że ową mokrą plamę mógł spowodować wyciek płynu owodniowego, a jedynie niekontrolowane popuszczenie moczu, to czas zastanowić się nad właściwą ochroną i nie robić zbędnego hałasu o nic. Faktem jest, że komfort, bezpieczeństwo i wygoda w czasie ciąży to podstawa, ale pamiętać należy też o tym, że przez cały ten okres, ciężarną kobietę może spotkać o wiele więcej trosk i dylematów – dużo poważniejszych rangą niż popuszczanie kropelek moczu! Mimo to jeśli dolegliwość ta budzi niepokój, to oczywiście warto na ten temat porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub z zaprzyjaźnioną położną, którzy z pewnością uspokoją i podpowiedzą jak sobie poradzić z wszelkimi niedogodnościami.

Wkładki chłonne kontra klasyczne podpaski

Większość kobiet mających problem z popuszczaniem moczu, sięga po klasyczne podpaski – te same, które używane są podczas menstruacji. Nie jest to najgorsze z rozwiązań, ale też nie najlepsze – o czym przekonały się już te kobiety, które skorzystały z urologicznych wkładek chłonnych. Nie trudno się domyślić, że tego typu produkty higieniczne kojarzone są głównie z osobami paliatywnymi, które ze względów zdrowotnych nie są w stanie kontrolować oddawania moczu, ale przecież inkontynencja nie dotyczy tylko obłożnie chorych, a mowa tu nie o pieluchomajtkach
i bieliźnie chłonnej – chociaż i ta może się przydać zwłaszcza po porodzie! – ale o cieniutkich, bardzo dyskretnych i chłonnych wkładkach typu: TENA Lady Slim Mini Magic, TENA Lady Slim Ultra Mini, TENA Lady Slim Normal oraz TENA Lady Extra, a także TENA Maxi Night – ochrona nocna (wszystkie je znajdziecie tutaj: https://www.i-apteka.pl/pol_m_TENA-946.html ). To tylko kilka z produktów dostępnych w ofercie marki, a zalet związanych z ich używaniem jest naprawdę wiele! Ponadto każdy z produktów chłonnych TENA wyposażony jest w System Fresh Odour Control, który pozwala na zachowanie totalnej kontroli nad nieprzyjemnym zapachem moczu.

Materiały chłonne także w połogu!

Niekontrolowany wyciek moczu w okresie ciąży i w kilka miesięcy po porodzie, to nie jedyna troska świeżo upieczonej mamy. Przed kobietą 6 tygodni połogu, w czasie którego oprócz epizodycznego nietrzymania moczu, odgrywa się także powrót do „normalności” sprzed ciąży: obkurczanie macicy, bóle poporodowe, nawał pokarmu i odchody połogowe. Silne krwawienie po porodzie to naturalny proces, w trakcie którego następuje proces oczyszczania macicy. Rekomendowane w tym czasie wkłady poporodowe, przypominające wyglądem przerośniętą podpaskę, nie dadzą kobiecie tak dużego komfortu i bezpieczeństwa, jak bielizna chłonna – ta sama, którą poleca się osobą z inkontynencją. TENA Lady Pants to materiał higieniczny wyglądem przypominający kobiecą bieliznę – majtki w delikatnym beżowym kolorze. Majtki te posiadają wewnątrz specjalny wkład dopasowany do kobiecej budowy ciała, a sam produkt jest bardzo chłonny i stworzony z oddychającego, przyjaznego dla ciała materiału. Mimo, że tego typu produkty nie są rekomendowane wprost dla kobiet w okresie połogu, to i tak cieszą się coraz większą popularnością jako element będący częścią „wyprawki dla mamy”.

Autor: Anna Bawer (też mama 🙂 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.