Jaki wózek dla dziecka wybrać?

W większości przypadków odliczanie czasu do porodu przebiega w atmosferze przygotowań i kompletowania wyprawki dla nowego członka rodziny. Fajnie i bezproblemowo wybiera się śpioszki i smoczki, schody zaczynają się, gdy dochodzi do decyzji o zakupie akcesoriów i sprzętów większego kalibru. Jednym z największych wydatków dla przyszłych rodziców jest wózek dziecięcy. Wybór jest niełatwy, a niedoświadczeni w tej materii rodzice mogą oszaleć z nadmiaru informacji. Oto kilka porad, jaki wózek dla dziecka wybrać.

Wózek dziecięcy: jaki wybrać?

Nie wiesz, jaki wózek dla dziecka wybrać? Nic dziwnego, to poważna decyzja – w końcu to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Najważniejszą cechą wózka niepodważalnie jest jego funkcjonalność, problem tylko z tym, że dla każdego oznacza to coś innego. Nie warto więc sugerować się wyłącznie poleceniami innych rodziców i sprzedawców. Oczywiście mogą to być bardzo cenne rady, jednak ostatecznie wózek ma być optymalny i najbardziej dostosowany do Waszych potrzeb. Prawdą jest również to, że dopiero w trakcie użytkowania wyjdzie, czy podjęta decyzja była słuszna czy nie.

jaki wózek dla dziecka

Wybieramy wózek: na co zwrócić uwagę?

Decyzji, jaki wózek dla dziecka kupić, nie należy podejmować pochopnie. Należy dokładnie przyjrzeć się swoim wymaganiom oraz przeanalizować dostępną ofertę. Najlepiej zacząć od finansów, w końcu cena jest dla wielu rodziców kryterium pierwszorzędnym. A jak już zdecydujecie się na konkretny model, warto poczekać na promocję lub sprawdzać, czy na aukcjach internetowych nie ma używanego egzemplarza. Trzeba się też zastanowić, w jaki sposób będzie użytkowany wózek – do spacerów po gładkich chodnikach, po wyboistych ścieżkach, czy wózek będzie jeździł z Wami w bliższe i dalsze podróże, a co za tym idzie, jak duży macie bagażnik w samochodzie, poza tym trzeba pomyśleć, gdzie będziecie go przechowywać, czy mieszkanie jest małe czy duże, na którym piętrze mieszkacie, czy macie windę? A teraz konkrety, jaki wózek dla dziecka będzie najlepszym wyborem?

  • rodzaj wózka – dostępne są modele 2w1 (gondola i spacerówka na jednym stelażu), 3w1 (gondola, spacerówka i nosidełko), a także klasyczne spacerówki i wózki z gondolą. Rodzice zwykle wahają się nad wózkami dwu- lub trzyfunkcyjnymi, gdyż jest to rozwiązanie bardziej praktyczne i tańsze (kupuje się jeden wózek, a nie dwa!). W przypadku wózków typu 3w1 należy jednak zwrócić uwagę na nosidełko – niestety nie zawsze ma ono wszystkie niezbędne atesty, które dopuszczają je do użytku jako fotelik samochodowy (zamiast kupować wózek ze słabej jakości nosidełkiem, lepiej zdecydować się na wózek 2w1 i dokupić nosidełko osobno).
  • koła – bardzo ważny element, który w dużym stopniu wpływa na komfort jazdy. Jeśli spacery będą odbywały się w „ciężkim” terenie, lepiej wybrać wózek z większymi, pompowanymi kołami. Zdecydowanie lepiej pokonują nierówności, dobrze amortyzują wstrząsy, świetnie sprawdzają się na śniegu. Na miejskie spacery i częste wizyty w galeriach handlowych wystarczy wózek z mniejszymi, twardszymi kółkami. Należy przy okazji pamiętać, że im większe koła, tym cięższy wózek.
  • amortyzacja – dla zachowania komfortu jazdy ważna jest także amortyzacja. Ten element podobnie jak koła należy dobrać do rodzaju terenu, po jakim wózek będzie najczęściej jeździł.
  • waga – ten parametr jest szczególnie istotny dla mam, które będą musiały wnosić i znosić wózek po schodach. Ciężkie wózki sprawiają więcej problemów przy codziennym intensywnym użytkowaniu. Duże znaczenie dla wagi wózka ma materiał, z którego jest on wykonany. Najlepsze jest aluminium, które jest stosunkowo lekkie, a przy tym wytrzymałe.
  • łatwość montażu – ważne, aby zmiany różnych części wózka, składanie, rozkładanie, zdejmowanie gondoli bądź części spacerowej były łatwe do wykonania samodzielnie, najlepiej jedną ręką (w końcu nie zawsze można liczyć na pomoc drugiej osoby)!
  • rozmiar – trzeba pamiętać, że wózek to nie kareta! Większy wózek to więcej problemów. Oczywiście wraz z rozmiarem wózka rośnie jego stabilność, równocześnie jednak znacznie zmniejsza się wygoda jego prowadzenia i manewrowania oraz zwiększa się jego waga.
  • gondola – gondola powinna być dość przestronna i wygodna, to w końcu tam maluch będzie spędzał sporo czasu. Jeśli użytkowanie gondoli przypada na miesiące zimowe, należy pamiętać, że będzie się musiał w niej zmieścić niemowlak w kombinezonie, dodatkowo przykryty kocykiem lub śpiworkiem. Co więcej, gondola powinna sama w sobie stanowić ochronę przed zimnem i wiatrem, czyli powinna być wykonana z grubszego, wzmocnionego materiału. Jeśli gondola użytkowana będzie głównie latem, to lepszy będzie przewiewny materiał, który nie będzie blokował cyrkulacji powietrza. Co jest jeszcze ważne? Na pewno opcja wpinania gondoli tyłem lub przodem do kierunku jazdy, opcja składania jej na płasko, odpowiednio duża budka, która zabezpieczy przed deszczem i wiatrem.
  • spacerówka – ten typ wózka „wjeżdża” w momencie, gdy dziecko zaczyna już siadać. Na rynku dostępne są różne rodzaje siedzisk, z czego najpopularniejsze są dwa: siedzisko rozkładane – samo siedzisko jest sztywne, rozkłada się jedynie oparcie oraz siedzisko kubełkowe – całe siedzisko jest sztywne, a reguluje się je, obracając całą konstrukcję. Oba typy mają swoich zwolenników i przeciwników. Ponadto należy zwrócić uwagę na pasy (5-punktowe są lepsze – bezpieczniejsze i wygodniejsze – niż 3 punktowe).

Powyższe parametry są kluczowe, ponadto producenci oferują mnóstwo dodatkowych funkcji i elementów wyposażenia:

  • materiał gondoli i spacerówki łatwy w utrzymaniu w czystości – ważne jest to, czy elementy można zdejmować i prać w pralce.
  • plecak lub torba – nawet krótki spacer wiąże się z zabraniem przynajmniej kilkunastu niezbędnych rzeczy dla dziecka, więc taka torba jest bardzo przydatna. Jeśli jej nie ma, warto ją dokupić.
  • dodatkowy schowek pod wózkiem – podobnie jak w przypadku torby, każda dodatkowo możliwość schowania kolejnych dziecięcych „gratów” lub zakupów jest na wagę złota.
  • adaptery – jeśli kupiliście nosidełko osobno, warto sprawdzić, czy dodane do wózka adaptery będą do niego pasowały.
  • regulowana rączka – ważne dla rodziców, między którymi jest duża różnica wzrostu.
  • przydatne gadżety: dodatkowy hamulec w rączce i blokady kół, przekładana rączka, uchwyt na telefon, uchwyt na butelkę/kawę, moskitiera, folia przeciwdeszczowa, parasol (warto sprawdzić, czy części z nich nie opłaca się bardziej dokupić osobno).

Jaki wózek dla noworodka, jaki dla niemowlaka?

Dla dziecka najważniejsze jest, aby wózek był wygodny i bezpieczny, aby nic mu nie przerywało pysznej drzemki na świeżym powietrzu. Jaki wózek dla noworodka i niemowlaka, który jeszcze nie siada? – oczywiście wygodna gondola. Jaki wózek dla niemowlaka, które już stabilnie siadają (około 6. miesiąca życia)? – zwrotna spacerówka z opcją opuszczanego oparcia. Na tym właściwie kończą się potrzeby dzieci, cała reszta ważna jest dla rodziców, to w końcu oni będą wózek prowadzić, składać i nosić. Przed zakupem należy więc wszystko sprawdzić samemu, biorąc wózek na jazdę testową między sklepowymi półkami. W ten sposób łatwo ustalić, czy wózek Wam odpowiada, czy cała konstrukcja wygląda solidnie, czy elementy (m.in. hamulce, amortyzatory) dobrze pracują.

Zanim dojdzie do zakupu, najpierw trzeba się zastanowić, jakie są Wasze potrzeby. Zgadza się, ważne jest nie tylko, jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy. Ważne jest, jaki wózek będzie dobry dla Was. Wózek najlepiej obejrzeć „na żywo”, sprawdzić, jak się prowadzi. To duża inwestycja, dlatego należy poświęcić wyborowi odpowiednio dużo czasu, a nie kupować pierwszy lepszy model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.