Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

Nie każda kobieta ma możliwość odpowiedniego przygotowania do ciąży, czasem ta radosna nowina pojawia się całkiem niespodziewanie. Jeśli jednak myśli o chęci posiadania potomstwa zaczynają krążyć po Twojej głowie, warto zawczasu podjąć pewne działania, które pozwolą Ci szybciej zrealizować plany o macierzyństwie, gdy tylko taka decyzja zapadnie. A jak przygotować się do zajścia w ciążę? Co powinna robić kobieta, która chce zostać mamą, a czego powinna unikać?

Przygotowania do ciąży – kiedy zacząć?

Zasadniczo przygotowania do ciąży warto rozpocząć dużo wcześniej – nawet około 12 miesięcy przed planowanym poczęciem. To taki optymalny czas na przemyślenie swojej decyzji o chęci posiadania potomstwa oraz na faktyczne przygotowanie swojego organizmu i psychiki na trudy ciąży i rodzicielstwa. Na czym polegają takie przygotowania? W sumie nie stanowią one żadnej rewolucji w życiu przyszłej mamy, są jednak dobrym wstępem do owocnych starań o dziecko. Ten czas warto poświęcić na uporządkowanie spraw zdrowotnych, wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz na poprawę swojej kondycji fizycznej, co będzie szczególnie potrzebne, gdy na świecie pojawi się wyczekiwany bobas.

jak przygotować się do zajścia w ciążę

Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

W ramach przygotowań do zajścia w ciążę kobieta powinna skupić się na kilku kwestiach – sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia i określeniu zdolności reprodukcyjnych, bezpośrednim przygotowaniu organizmu poprzez dietę, aktywność fizyczną i suplementację oraz stworzeniu warunków sprzyjających zajściu w ciążę. Oto najważniejsze wytyczne planu, jak przygotować się do zajścia w ciążę!

  • Badania i wizyty lekarskie

Przygotowania do ciąży należy rozpocząć od wizyty u ginekologa. Dobry lekarz, który poprowadzi przyszłą ciążę to prawdziwy skarb, warto więc wybrać specjalistę, który nie tylko jest kompetentny i doświadczony, ale i któremu się ufa. Na wizytach przedkoncepcyjnych lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad (m.in. pyta o występowanie chorób przewlekłych i genetycznych w rodzinie, o przyjmowane leki – w tym antykoncepcję doustną, regularność cykli menstruacyjnych) i zleca szereg badań (m.in. USG piersi i narządów rodnych, badania moczu i krwi z oznaczeniem grupy krwi, badania profilaktyczne w kierunku kobiecych nowotworów). Ich celem jest ustalenie ogólnego stanu zdrowia kobiety oraz określenie czynników, które mogą potencjalnie negatywnie wpływać na zapłodnienie. Drugim lekarzem, którego należy odwiedzić przed zajściem w ciążę, jest stomatolog. W okresie ciąży dochodzi do nasilenia zmian próchniczych i chorób przyzębia, te zaś mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji z poronieniem i przedwczesnym porodem włącznie. Dodatkowo bardzo ważne jest sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy, a także odporności na choroby zakaźne wieku dziecięcego (przede wszystkim na ospę wietrzną i różyczkę). Jeśli kobieta nie przeszła wcześniej tych chorób lub nie została zaszczepiona, odpowiedzialnym postępowaniem będzie wykonanie takich szczepień około pół roku przed rozpoczęciem starań o dziecko. Zaleca się ponadto wykonać testy na toksoplazmozę i cytomegalię, badania w kierunku żółtaczki typu B oraz typu C, ewentualnie badania można rozszerzyć o sprawdzenie, czy kobieta nie jest nosicielem kiły lub wirusa HIV.

  • Dieta i ruch

Istotnym etapem przygotowania do ciąży jest wprowadzenie odpowiednich zmian w dotychczasowym sposobie odżywiania i stylu życia. Oznacza to, że należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nie chodzi tylko o zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ale i przybranie na wadze! Trzeba pamiętać, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą stanowić problem w zajściu w ciążę, dlatego warto opracować dietę odpowiednio zbilansowaną pod kątem kaloryczności i zawartości mikro- i makroelementów oraz witamin (można w tym celu skorzystać z porad dietetyka)! W parze z prawidłowym sposobem odżywiania powinna iść aktywność fizyczna, która poprawi efektywność przemiany materii oraz zwiększy wydolność fizyczną organizmu. Najlepszym rodzajem aktywności dla kobiet, które planują zajście w ciążę, jest pływanie. Pomaga ono wzmacniać te partie mięśniowe, które będą szczególnie ważne dla ciężarnych (mięśnie kręgosłupa, grzbietu, brzucha). Jeśli jednak pływanie nie wchodzi w grę, można spróbować długich spacerów, jazdy na rowerze lub jogi. Codzienna porcja ruchu jest ważna nie tylko dla utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej, ale i redukuje poziom stresu oraz pozwala zadbać o dobre samopoczucie.

  • Suplementacja

Kluczowym składnikiem do suplementowania w okresie prekoncepcyjnym jest oczywiście kwas foliowy. Suplementację zaleca się wprowadzić przynajmniej 6 tygodni, a najlepiej 3 miesiące przed zajściem w ciążę, a także kontynuować przez cały okres ciąży i karmienia piersią. Rekomendowana dawka kwasu foliowego dla kobiet w okresie okołociążowym to 400mcg (wyższa dawka – 4mg dziennie – jest zalecana dla kobiet, które wcześniej urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej lub w sytuacji, gdy w rodzinie zdarzały się takie przypadki). Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny? Uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, które są niezbędne dla właściwego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego płodu, a jego niedobór jest jednym z czynników ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej (np. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie), poronienia i wystąpienia innych wad wrodzonych u dziecka (np. rozszczep wargi i podniebienia, wady serca). Według ekspertów suplementowanie kwasu foliowego przez kobietę planującą ciążę powinno być obowiązkowe, dodatkowo lekarz, kierując się wynikami jej badań, może zalecić stosowanie żelaza, witaminy D3, kwasu DHA, wapnia i jodu.

Przygotowania do ciąży: czego unikać

Zasady, jak przygotować się do zajścia w ciążę, to także lista zakazów. Przede wszystkim konieczna jest rezygnacja z używek (nikotyny, alkoholu, substancji psychoaktywnych) oraz śmieciowego jedzenia! Używki w przypadku kobiet, które starają się o dziecko lub są już w ciąży, mogą wpływać m.in. na wystąpienie wad rozwojowych u płodu, zwiększać ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. W obecnych czasach jedną z największych przeszkód w zajściu w ciążę jest stres dnia codziennego. Aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie, trzeba więc wyeliminować czynniki stresogenne lub chociaż ograniczyć ich wpływ. Kobiety powinny również przeanalizować skład przyjmowanych suplementów diety i leków, większość substancji czynnych jest przeciwwskazanych dla kobiet planujących ciążę i będących w ciąży (np. zaburzają płodność, mogą wpływać szkodliwie na rozwój płodu).

Ciąża: przygotowanie

O to, jak przygotować się do zajścia w ciążę, martwią się przede wszystkim kobiety, jednak wiele do zrobienia w okresie przedkoncepcyjnym mają też mężczyźni. Przede wszystkim oni również powinni poddać się różnego rodzaju badaniom oraz konsultacjom lekarskim. Szczególnie istotne są badania parametrów nasienia i podjęcie działań, które będą miały na celu poprawienie funkcji seksualnych, płodności i jakości nasienia (zwiększenie ilości i ruchliwości plemników). Oznacza to przede wszystkim zmianę niezdrowych nawyków, rezygnację z używek i wysoko przetworzonej żywności, unikanie stresu, rezygnację z obcisłej bielizny i spodni, wprowadzenie do codziennej diety antyoksydantów, regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz stosowanie odpowiednio dobranej suplementacji (kluczowe składniki to: cynk, selen, witamina E).

Marzysz, aby zostać mamą? Zrób co w Twojej mocy, aby w odpowiedni sposób przygotować swoje ciało do zapłodnienia i ciąży. Nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowania do ciąży należy zacząć od wizyty u ginekologa, który pomoże Ci ustalić, czy Twój organizm jest gotowy na dziecko. Co jeszcze możesz zrobić? Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Zadbaj o swoje zdrowie i o swoją dietę! Rzuć palenie i rozpocznij suplementację kwasem foliowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.