Jak przyspieszyć poród?

Wyznaczony przez lekarza termin porodu jest dla ciężarnej rzeczą świętą. Na tę chwilę czeka z niecierpliwością, wtedy to będzie wreszcie mogła po raz pierwszy wziąć na ręce swoje dziecko. Niestety zdarza się, że maluch wcale nie śpieszy się na świat. Co wtedy? Czy należy się martwić, że termin porodu minął? Jak przyspieszyć poród i nie zaszkodzić sobie i dziecku?

Od kiedy można stosować metody przyspieszania porodu?

Końcówka ciąży jest dla kobiet szczególnie trudna, dolegliwości ciążowe są bardzo nasilone, a brzuch robi się ciężki i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Każda ciężarna marzy nie tylko o tym, aby poznać swoje dziecko, ale i o tym, aby wreszcie pozbyć się obciążeń związanych ze stanem błogosławionym. W którym momencie można aktywnie działać na rzecz przyspieszenia akcji porodowej? Dopiero wtedy, gdy ciąża jest donoszona, czyli dziecko jest w stanie przeżyć poza łonem matki.

jak przyspieszyć poród

Ciąża donoszona to ta między 37. a 42. tygodniem, przy czym ciąża po 40. tygodniu to ciąża po terminie, natomiast po 42. tygodniu to już ciąża przenoszona. Warto jeszcze dodać, że termin porodu ustalany jest w oparciu o datę ostatniej miesiączki i wypada w 40. tygodniu ciąży. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że cykle zwykle nie są regularne, dlatego termin porodu jest zazwyczaj orientacyjny i naprawdę niewiele kobiet rodzi dokładnie wtedy. Gdy minie wyznaczona data porodu, nie należy panikować, jednak dla uspokojenia należy regularnie zgłaszać się do swojego lekarza i wykonywać badania KTG.

O ile ciąża nie jest zagrożona lub nie jest zaplanowane cesarskie cięcie, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest poród, który rozpoczyna się naturalnie, a nie jest indukowany przez lekarza. Zwykle organizm sam wie, kiedy jest gotowy do urodzenia dziecka, jednak jest kilka nieinwazyjnych metod, jak przyspieszyć poród. Trzeba przy tym przypomnieć, że można je stosować dopiero, gdy ciąża jest donoszona, a rekomendowane są po skończonym 39. tygodniu.

Najczęściej zalecane sposoby na to, jak przyspieszyć poród!

Jest wiele sposobów na to, jak przyspieszyć poród. Oczywiście są sposoby lepsze i gorsze, a także takie, których żadna ciężarna nie powinna stosować. Wśród tych najczęściej polecanych i bezpiecznych, a w dodatku przyjemnych jest seks. Jest to metoda na przyspieszenie porodu znana od wieków. W spermie znajduje się prostaglandyna, która stymuluje dojrzewanie szyjki macicy, co sprzyja jej skurczom. W trakcie stosunku wydzielana jest także oksytocyna. Hormon ten przyczynia się do wywoływania skurczów i przyspieszenia akcji porodowej. Warto wiedzieć, że w celu wywołania porodu kobietom podaje się dożylnie właśnie oksytocynę. Dodatkowo stosunek seksualny to świetny masaż szyjki macicy! Jeśli kobieta nie ma ochoty na seks, może wypróbować inny sposób, czyli stymulację brodawek sutkowych, co także powoduje zwiększenie wydzielania oksytocyny.

Inną rekomendowaną metodą, jak przyspieszyć poród, jest po prostu aktywność fizyczna – niezbyt wyszukana i niezbyt intensywna, chodzi o to, aby zmęczyć się trochę bardziej niż zwykle. Wystarczy dłuższy spacer na świeżym powietrzu, zrezygnowanie z windy na rzecz schodów (przy czym w ten sposób pokonać można maksymalnie 2-3 piętra, a nie kilkanaście). Podczas chodzenia dziecko może łatwiej ułożyć się w odpowiedniej pozycji, ponadto zwiększa się nacisk na szyjkę macicy. Polecane są także ćwiczenia na piłce, jednak wymagają one zachowania większej ostrożności. Trzeba podkreślić, że wysiłek powinien być niewielki. Niewskazane są wszelkie czynności wymagające gwałtownych ruchów, które mogą spowodować odklejenie łożyska. Ciężarne nie mogą się forsować, w ramach przyspieszania porodu nie powinny się zabierać za bieganie, noszenie ciężkich rzeczy, szorowanie podłóg i mycie okien.

Wyżej wymienione sposoby przyspieszania porodu wydają się najbezpieczniejsze do stosowania bez nadzoru lekarza. Ich skuteczność nie została wprawdzie w 100% potwierdzona, zresztą każda kobieta jest inna, u jednej współżycie z partnerem pomoże przyspieszyć poród, u innych nie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że są to metody odpowiednie jedynie w przypadku, gdy ciąża rozwija się w prawidłowy sposób i nie jest zagrożona. Aktywność fizyczna i seksualna jest wykluczona jeszcze w trakcie ciąży m.in. u kobiet, które mają problem z jej donoszeniem.

Jak przyspieszyć poród? Czy olej rycynowy i napar z liści malin działają?

Zdania odnośnie do skuteczności środków przeczyszczających i ziołowych naparów na przyspieszanie porodu są podzielone. Z pewnością nie należy ich stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub położną. Dotyczy to głównie takich środków jak olej rycynowy czy lewatywa. Lewatywie przypisuje się prawdopodobne działanie przyspieszające pojawienie się skurczów szyjki macicy. Olej rycynowy działa przeczyszczająco, a uważa się, że gdy jelita są oczyszczone, można przyspieszyć poród. Czy faktycznie tak jest, trudno powiedzieć!

Na liście patentów, jak przyspieszyć poród, znajduje się także napar z liści malin, olej z wiesiołka, ananas, barszcz i ostre potrawy. W ich przypadku skuteczność też jest kwestionowana, jednak istnieją pewne przesłanki, które wskazują, że np. herbatka z liści malin pita od 37.-38. tygodnia ciąży pomaga wzmocnić mięśnie macicy, co jest ważne w kontekście porodu, z kolei ananas, a właściwie znajdująca się w nim bromelaina, pomaga zmiękczać szyjkę macicy.

Czego nie robić, aby przyspieszyć poród?

Czasem opóźniający się poród doskwiera kobiecie tak bardzo, że w ostateczności próbuje każdego możliwego sposobu, nawet najbardziej niedorzecznego. Tutaj wymienia się kolejny środek na przeczyszczenie, czyli senes. Choć jest to środek ziołowy, to trzeba mieć świadomość, że jest silny i może przeczyścić aż za bardzo, tym samym osłabić organizm. Czasem desperacja sięga tak daleko, że ciężarna wierzy, że wino lub mocna kawa z fusami przyspieszą poród. Jest to jednak bardzo zły pomysł! Ani alkohol, ani kofeina nie są dobrym rozwiązaniem, mogą spowodować dużo więcej szkody niż pożytku.

Wywoływanie akcji porodowej

Domowe sposoby na to, jak przyspieszyć poród, stosować można, gdy ciąża nie jest zagrożona. Jeśli jednak jest jakiekolwiek ryzyko, że matka lub dziecko są w niebezpieczeństwie, lekarz może zdecydować o indukcji porodu. Jest to także konieczne w sytuacji, gdy ciąża jest przenoszona. Zwykle po 7-14 dniach po wyznaczonym terminie ciężarna jest hospitalizowana. Wywoływanie akcji porodowej zawsze odbywa się w szpitalu pod kontrolą personelu medycznego. Najczęściej w tym celu podaje się dożylnie wspominaną już oksytocynę, ponadto zakłada się cewnik Foleya, który wspomaga rozwarcie szyjki macicy, można również drogą dopochwową podać prostaglandyny.

Jak przyspieszyć poród? Najlepiej robić to w porozumieniu ze swoją położną lub lekarzem, podpowiedzą oni, jakie metody faktycznie pomogą, a przede wszystkim nie zaszkodzą mamie i dziecku. Domowe metody przyspieszania porodu są wskazane wyłącznie dla kobiet, których ciąża nie jest zagrożona! Na koniec warto też wspomnieć, że najlepszą radą przed zbliżającym się terminem porodu jest po prostu zachowanie spokoju, zbyt wysoki poziom hormonu stresu może bowiem wpływać na spowolnienie akcji porodowej. Ostatnie tygodnie przed porodem należy spędzać na odpoczynku i relaksie.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów w takich serwisach o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.