L4 w ciąży – komu przysługuje, ile trwa?

Ciąża sama w sobie nie jest podstawą do wystawienia przez lekarza zwolnienia chorobowego z pracy. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, kobieta dobrze się czuje, nie ma wskazań, aby zgłaszać się do lekarza po L4. Są jednak sytuacje, gdy zwolnienie lekarskie w ciąży jest konieczne. Jakie to przypadki?

zwolnienie L4 w ciąży

L4 w ciąży – dla kogo?

Kobieta może otrzymać zwolnienie chorobowe w ciąży, jeśli istnieją ku temu przesłanki medyczne lub ciąża uniemożliwia jej wykonywanie obowiązków zawodowych. Sam fakt, że kobieta spodziewa się dziecka, nie jest jednak powodem do pójścia na chorobowe w ciąży, zwłaszcza gdy przyszła mama dobrze się czuje i ciążowe dolegliwości za bardzo jej nie doskwierają.

Zdarzają się też sytuacje, zwłaszcza na samym początku ciąży, jak i na jej finiszu, że organizm kobiety nie daje rady. Na wczesnym etapie ciąży niektóre kobiety potrzebują zwolnienia i proszą swojego lekarza o wypisanie L4, gdyż poranne mdłości są tak nasilone, że nie są w stanie normalnie funkcjonować, natomiast pod koniec ciąży, mogą być fizycznie osłabione z powodu dużego, ciężkiego brzucha i innych dolegliwości, dodatkowo złe samopoczucie obniża ich zdolność do wykonywania swoich obowiązków.

Zwolnienie lekarskie w ciąży jest konieczne, gdy ciąża jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Lekarz wystawia L4 w ciąży w przypadku wszelkiego rodzaju powikłań, zagrożenia poronieniem lub przedwczesnym porodem. W takich sytuacjach wysiłek związany z pracą i towarzyszący jej stres mogą negatywnie oddziaływać zarówno na stan kobiety, jak i na przebieg ciąży. Wówczas pójście na chorobowe i odpoczynek jest najlepszym rozwiązaniem. Zwolnienie lekarskie w ciąży może być również wypisane, gdy warunki pracy stanowią ryzyko dla ciężarnej.

Kto wystawia zwolnienie lekarskie w ciąży?

Jeśli chodzi o L4 w ciąży, może je wypisać zarówno lekarz ginekolog, jak i lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalności – w zależności od tego, jaki jest powód niezdolności kobiety do pracy w okresie ciąży. Ciężarna może otrzymać tzw. zwolnienie leżące lub zwolnienie chodzące.

Ile trwa L4 w ciąży?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może trwać maksymalnie 270 dni, przy czym lekarz zwykle nie wypisuje go od razu na całe 9 miesięcy. Najpierw kobieta dostaje zwolnienie na pewien okres, a jeśli przy kolejnych wizytach będą ku temu wskazania, zostanie ono przedłużone. L4 przysługuje do dnia poprzedzającego poród. Następny dzień jest już liczony jako urlop macierzyński. Obecnie wystawiane są elektroniczne zwolnienia lekarskie, które są przekazywane od razu do ZUS i pracodawcy.

Kobieta musi pamiętać, że w przypadku L4 w ciąży obowiązują takie same zasady, jak przy L4 poza okresem ciąży, czyli ZUS ma prawo do niezapowiedzianej kontroli, aby sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie w ciąży jest wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem, a także, czy kobieta na zwolnieniu nie wykonuje innej pracy zarobkowej.

L4 w ciąży – ile płatne?

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży przysługuje kobietom opłacającym składki na ubezpieczenie chorobowe – kobietom, które w danej firmie przepracowały przynajmniej 30 dni (umowa o pracę) lub 90 dni, jeśli są zatrudnione na umowę zlecenie lub prowadzą własną działalność. L4 w ciąży ile płatne? W odróżnieniu od zwykłego L4, gdzie wypłacane jest 80% świadczenia chorobowego, kobiety w ciąży otrzymują 100%. Warto wiedzieć, że każda choroba podczas ciąży uprawnia do otrzymania 100% podstawy wymiaru składek. Ważne przy tym jest, aby lekarz odpowiednio oznaczył zwolnienie. Kod literowy B wskazuje na choroby przypadające w okresie ciąży i jest podstawą do wypłacenia pełnego świadczenia.

W innym przypadku będzie ono obniżone do 80%, ewentualnie kobieta będzie musiała złożyć zaświadczenie potwierdzające stan ciąży przed sporządzeniem listy płac za okres, którego dotyczy L4. Wtedy świadczenie będzie wypłacone w całości. Wysokość zasiłku chorobowego dla ciężarnych jest obliczana na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy. Wliczana jest podstawa pensji, a także takie dodatki jak np. premie uznaniowe, wynagrodzenie za czas urlopu, ekwiwalent za pracę w nocy i wynagrodzenie za nadgodziny. Przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży jest wypłacane przez pracodawcę, natomiast przez kolejne dni jest pokrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kobieta w ciąży ma prawo otrzymać zwolnienie lekarskie w ciąży. Zwykle powodem do pójścia na chorobowe w ciąży jest zagrożenie ciąży, złe samopoczucie, a także sytuacja, gdy praca może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. L4 w ciąży może wypisać nie tylko ginekolog, ale i internista lub inny lekarz. Co ważne, wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży przysługuje tylko kobietom opłacającym składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów w takich serwisach o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.