Opieka położnej w czasie ciąży i po porodzie – czy warto?

Każda pomoc dla kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym jest na wagę złota! Dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z opieki położnej w czasie ciąży i po porodzie, brzmi – tak! Fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie położnej w szczególności docenią pierworódki, a także kobiety, które przy wcześniejszych ciążach borykały się z różnego rodzaju problemami.

Opieka położnej – zakres obowiązków

Obowiązujące w naszym kraju standardy opieki okołoporodowej podkreślają znaczenie odpowiedniej edukacji przedporodowej. Najlepszym przewodnikiem ciężarnej po skomplikowanych zagadnieniach związanych z ciążą, porodem oraz opieką nad noworodkiem jest położna środowiskowa. Każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnej pomocy położnej. Około 21.-26. tygodnia ciąży przyszła mama powinna wybrać położną, która będzie ją odwiedzać podczas ciąży oraz w połogu. Na jaką pomoc z jej strony może liczyć ciężarna?

Okres ciąży

Należy zacząć od tego, że liczba wizyt położnej jest jasno określona. Między 21. a 31. tygodniem ciąży każdej kobiecie przysługuje jedno spotkanie z położną w tygodniu (maksymalnie 10 wizyt), po 32. tygodniu – dwa spotkania w tygodniu (maksymalnie 16 wizyt). W czasie wizyt położna zwykle przeprowadza wywiad z kobietą m.in. pyta ją o samopoczucie, mierzy jej ciśnienie, a także odpowiada na pytania i dzieli się wskazówkami, np. jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami lub jak skompletować wyprawkę. Oczywiście do każdego spotkania z położną warto się przygotować, najlepiej zapisując frapujące pytania i niezrozumiałe kwestie, co pomoże „wycisnąć” z wizyt maksymalną dawkę informacji. Do położnej można zwrócić się z prośbą o pomoc w przygotowaniu planu porodu. Napisanie takie planu wbrew pozorom nie jest takie proste, trzeba bowiem zadeklarować np. chęć zastosowania znieczulenia, decyzję odnośnie do ochrony krocza lub obecności osoby towarzyszącej. Wiele z tych zagadnień może być niezrozumiałych dla młodych kobiet, które rodzą po raz pierwszy, doświadczona położna powinna wytłumaczyć i doradzić najlepsze rozwiązania. Przedporodowe spotkania z położną to rodzaj „korepetycji” dla ciężarnych, które pozwalają zdobyć wiedzę z pierwszej ręki! A odpowiednie przygotowanie, przeanalizowanie różnych scenariuszy pozwala na bardziej świadome przeżywanie porodu.

opieka położnej

Okres połogu

Pierwsza wizyta położnej po porodzie powinna odbyć się w ciągu 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Według standardów opieki okołoporodowej położna powinna odbyć przynajmniej cztery wizyty patronażowe u niemowląt do ukończenia przez nie 2. miesiąca życia (opieka nad matką w połogu obowiązuje do 42 dni po porodzie)! Warto podkreślić, że NFZ refunduje do 6 wizyt patronażowych. Czego mama może oczekiwać od położnej? Przede wszystkim pomocy w opiece nad noworodkiem. Wiele kobiet początkowo nie radzi sobie z karmieniem piersią, zadaniem położnej jest praktyczna nauka prawidłowych technik karmienia. Mama może liczyć na pomoc w każdej kwestii związanej z dzieckiem (np. jak poprawnie kąpać dziecko, jak pielęgnować kikut pępowiny), a także z potrzebami kobiecego ciała w okresie połogu (np. położna sprawdza, jak goją się rany poporodowe, jeśli trzeba, może zdjąć szwy). Położna jest osobą z odpowiednim kwalifikacjami medycznymi, potrafi „wychwycić” pewne nieprawidłowości w rozwoju fizycznym lub psychoruchowym malucha, które mogą umknąć rodzicom, a także szybko zainterweniować w przypadku zaobserwowanych przez nią objawów infekcji.

Jak wybrać położną środowiskową?

Dobra położna zna się na rzeczy, ale nie traktuje z góry swojej podopiecznej, jest cierpliwa, pamięta o zasadach prawidłowej higieny, podczas wykonywania swoich zadań jest delikatna i uprzejma. Niestety znaleźć taką położną nie jest łatwo, jak w każdym zawodzie i tu można trafić dobrze, przeciętnie lub po prostu źle! Choć obowiązki położnej są dość jasno określone, to z jakością ich wykonywania bywa różnie. Dlatego też warto zawczasu rozejrzeć się za dobrą, sprawdzoną położną – można popytać wśród znajomych lub poszukać informacji na blogach ciązowych i forach dla przyszłych rodziców. Równocześnie należy pamiętać, że nie tylko kwalifikacje i referencje są ważne. Aby współpraca z położną była owocna, ciężarna musi mieć do niej pełne zaufanie! Na szczęście położną można w każdej chwili zmienić, dopuszcza się dwie bezpłatne zmiany w ciągu roku kalendarzowego, kolejne zmiany wiążą się z dodatkową opłatą.

Kim jest doula?

Doula to kobieta, która ma doświadczenie w macierzyństwie, a także odpowiednią wiedzę w tym zakresie, w odróżnieniu od położnej nie ma jednak wykształcenia medycznego, jej przygotowanie do asystowania innym kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu potwierdzają jedynie zaświadczenia ukończenia odpowiednich szkoleń i kursów. Już na wstępie trzeba postawić sprawę jasno, doula nie może zastąpić położnej! Świadczy ona płatną usługę polegającą na zapewnianiu wsparcia fizycznego oraz emocjonalnego w okresie kilku tygodni przed porodem oraz w jego trakcie (na życzenie ciężarnej doula może jej towarzyszyć całą ciążę oraz dłuższy okres po porodzie). Ze względu na swoją wiedzę i umiejętności znaczący jest udział douli podczas porodu, oferuje ona zrozumienie i wsparcie, pomaga rozładować napięcie, niefarmakologicznymi środkami uspokaja ciężarną (np. aromaterapią, masażem). Będąc przy boku rodzącej, doula daje jej poczucie bezpieczeństwa oraz ciągłości opieki (nie zawsze poród przyjmuje znajomy lekarz i położna). Towarzystwo douli przy porodzie to nie jest fanaberia rodzącej! Korzyści z takiej asysty są potwierdzone naukowo, np. obecność douli wpływa na skrócenie czasu trwania porodu, przyczynia się również do ograniczenia użycia środków przeciwbólowych!

Bezpłatna opieka położnej w czasie ciąży i w okresie połogu to gwarantowany przez prawo przywilej każdej ciężarnej. Możliwość skorzystania z pomocy położnej, która nie tylko posiada wykształcenie medyczne, ale również doświadczenie, to ogromne wsparcie dla przyszłych mam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*