Opieka położnej w czasie ciąży i po porodzie – czy warto?

Każda pomoc dla kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym jest na wagę złota! Dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z opieki położnej w czasie ciąży i po porodzie, brzmi – tak! Fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie położnej w szczególności docenią pierworódki, a także kobiety, które przy wcześniejszych ciążach borykały się z różnego rodzaju problemami.

Opieka położnej – zakres obowiązków

Obowiązujące w naszym kraju standardy opieki okołoporodowej podkreślają znaczenie odpowiedniej edukacji przedporodowej. Najlepszym przewodnikiem ciężarnej po skomplikowanych zagadnieniach związanych z ciążą, porodem oraz opieką nad noworodkiem jest położna środowiskowa. Każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnej pomocy położnej. Około 21.-26. tygodnia ciąży przyszła mama powinna wybrać położną, która będzie ją odwiedzać podczas ciąży oraz w połogu. Na jaką pomoc z jej strony może liczyć ciężarna?

Okres ciąży

Należy zacząć od tego, że liczba wizyt położnej jest jasno określona. Między 21. a 31. tygodniem ciąży każdej kobiecie przysługuje jedno spotkanie z położną w tygodniu (maksymalnie 10 wizyt), po 32. tygodniu – dwa spotkania w tygodniu (maksymalnie 16 wizyt). W czasie wizyt położna zwykle przeprowadza wywiad z kobietą m.in. pyta ją o samopoczucie, mierzy jej ciśnienie, a także odpowiada na pytania i dzieli się wskazówkami, np. jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami lub jak skompletować wyprawkę. Oczywiście do każdego spotkania z położną warto się przygotować, najlepiej zapisując frapujące pytania i niezrozumiałe kwestie, co pomoże „wycisnąć” z wizyt maksymalną dawkę informacji. Do położnej można zwrócić się z prośbą o pomoc w przygotowaniu planu porodu. Napisanie takie planu wbrew pozorom nie jest takie proste, trzeba bowiem zadeklarować np. chęć zastosowania znieczulenia, decyzję odnośnie do ochrony krocza lub obecności osoby towarzyszącej. Wiele z tych zagadnień może być niezrozumiałych dla młodych kobiet, które rodzą po raz pierwszy, doświadczona położna powinna wytłumaczyć i doradzić najlepsze rozwiązania. Przedporodowe spotkania z położną to rodzaj „korepetycji” dla ciężarnych, które pozwalają zdobyć wiedzę z pierwszej ręki! A odpowiednie przygotowanie, przeanalizowanie różnych scenariuszy pozwala na bardziej świadome przeżywanie porodu.

opieka położnej

Okres połogu

Pierwsza wizyta położnej po porodzie powinna odbyć się w ciągu 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Według standardów opieki okołoporodowej położna powinna odbyć przynajmniej cztery wizyty patronażowe u niemowląt do ukończenia przez nie 2. miesiąca życia (opieka nad matką w połogu obowiązuje do 42 dni po porodzie)! Warto podkreślić, że NFZ refunduje do 6 wizyt patronażowych. Czego mama może oczekiwać od położnej? Przede wszystkim pomocy w opiece nad noworodkiem. Wiele kobiet początkowo nie radzi sobie z karmieniem piersią, zadaniem położnej jest praktyczna nauka prawidłowych technik karmienia. Mama może liczyć na pomoc w każdej kwestii związanej z dzieckiem (np. jak poprawnie kąpać dziecko, jak pielęgnować kikut pępowiny), a także z potrzebami kobiecego ciała w okresie połogu (np. położna sprawdza, jak goją się rany poporodowe, jeśli trzeba, może zdjąć szwy). Położna jest osobą z odpowiednim kwalifikacjami medycznymi, potrafi „wychwycić” pewne nieprawidłowości w rozwoju fizycznym lub psychoruchowym malucha, które mogą umknąć rodzicom, a także szybko zainterweniować w przypadku zaobserwowanych przez nią objawów infekcji.

Jak wybrać położną środowiskową?

Dobra położna zna się na rzeczy, ale nie traktuje z góry swojej podopiecznej, jest cierpliwa, pamięta o zasadach prawidłowej higieny, podczas wykonywania swoich zadań jest delikatna i uprzejma. Niestety znaleźć taką położną nie jest łatwo, jak w każdym zawodzie i tu można trafić dobrze, przeciętnie lub po prostu źle! Choć obowiązki położnej są dość jasno określone, to z jakością ich wykonywania bywa różnie. Dlatego też warto zawczasu rozejrzeć się za dobrą, sprawdzoną położną – można popytać wśród znajomych lub poszukać informacji na blogach ciązowych i forach dla przyszłych rodziców. Równocześnie należy pamiętać, że nie tylko kwalifikacje i referencje są ważne. Aby współpraca z położną była owocna, ciężarna musi mieć do niej pełne zaufanie! Na szczęście położną można w każdej chwili zmienić, dopuszcza się dwie bezpłatne zmiany w ciągu roku kalendarzowego, kolejne zmiany wiążą się z dodatkową opłatą.

Kim jest doula?

Doula to kobieta, która ma doświadczenie w macierzyństwie, a także odpowiednią wiedzę w tym zakresie, w odróżnieniu od położnej nie ma jednak wykształcenia medycznego, jej przygotowanie do asystowania innym kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu potwierdzają jedynie zaświadczenia ukończenia odpowiednich szkoleń i kursów. Już na wstępie trzeba postawić sprawę jasno, doula nie może zastąpić położnej! Świadczy ona płatną usługę polegającą na zapewnianiu wsparcia fizycznego oraz emocjonalnego w okresie kilku tygodni przed porodem oraz w jego trakcie (na życzenie ciężarnej doula może jej towarzyszyć całą ciążę oraz dłuższy okres po porodzie). Ze względu na swoją wiedzę i umiejętności znaczący jest udział douli podczas porodu, oferuje ona zrozumienie i wsparcie, pomaga rozładować napięcie, niefarmakologicznymi środkami uspokaja ciężarną (np. aromaterapią, masażem). Będąc przy boku rodzącej, doula daje jej poczucie bezpieczeństwa oraz ciągłości opieki (nie zawsze poród przyjmuje znajomy lekarz i położna). Towarzystwo douli przy porodzie to nie jest fanaberia rodzącej! Korzyści z takiej asysty są potwierdzone naukowo, np. obecność douli wpływa na skrócenie czasu trwania porodu, przyczynia się również do ograniczenia użycia środków przeciwbólowych!

Bezpłatna opieka położnej w czasie ciąży i w okresie połogu to gwarantowany przez prawo przywilej każdej ciężarnej. Możliwość skorzystania z pomocy położnej, która nie tylko posiada wykształcenie medyczne, ale również doświadczenie, to ogromne wsparcie dla przyszłych mam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.