Plan porodu – poznaj jego wzór i co zawiera

Każda kobieta ma nadzieję, że narodziny jej dziecka przebiegną bez komplikacji. Prawda jest taka, że nie na wszystko ciężarna ma wpływ, zdarzają się zupełnie nieprzewidziane sytuacje. Jednak wiele kwestii zależy tylko od niej, dlatego przyszła mama może stworzyć swój plan porodu, w którym zawrze swoje oczekiwania wobec najważniejszego wydarzenia w jej życiu? Jak wygląda przykładowy plan porodu?

plan porodu

Czym jest plan porodu?

Zgodnie z obowiązującymi od 2019 roku tzw. standardami opieki okołoporodowej każda kobieta w ciąży ma prawo do przygotowania swojego planu porodu. Cóż to takiego? Jest to dokument zawierający wszystkie oczekiwania ciężarnej wobec porodu, swoisty scenariusz tego, jak według niej powinny wyglądać narodziny jej dziecka. Plan porodu kobieta powinna przygotować z pomocą położnej lub lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, do pracy nad jego powstawaniem należy również zaangażować partnera, gdyż wiele z kwestii, które się w nim znajdują, dotyczy bezpośredniego jego osoby. Kiedy należy przygotować plan porodu? Do podjęcia jest wiele decyzji, dlatego dobrze to zrobić odpowiednio wcześnie, a nie na ostatni moment – zaleca się napisać plan porodu na początku trzeciego trymestru.

Ciężarna pakując wyprawkę do szpitala, powinna wraz z całą niezbędną dokumentacją zabrać także plan porodu, aby personel medyczny mógł się z nim dobrze zapoznać. Dokument powinien być wydrukowany, jednak na wszelki wypadek warto mieć także plan porodu pdf. Personel medyczny zobowiązany jest respektować przygotowany przez ciężarną plan porodu podczas całego pobytu jej i dziecka w szpitalu, nawet jeśli kobieta będzie na bieżąco wprowadzać korekty. Należy wiedzieć, że w sytuacjach nadzwyczajnych lekarz lub położna mogą odejść od opracowanego planu porodu, w miarę możliwości powinni jednak informować rodzącą o wszystkim, co się dzieje.

Jeszcze nie tak dawno kobiety w ciąży nie miały takiej świadomości na temat tego, co im wolno, do czego mają prawo na porodówce. Teraz wszystko to można zawrzeć w planie porodu! Plan porodu należy tak opracować, aby zawierał podstawowe informacje dotyczące samego przebiegu porodu wraz z ewentualnymi zgodami na dodatkowe zabiegi medyczne (np. podanie znieczulenia, nacięcie krocza). Ponadto należy umieścić tam wytyczne związane z opieką w połogu oraz opieką nad noworodkiem.

Jak powinien wyglądać plan porodu?

Nie ma jednego obowiązującego wzoru, jak powinien wyglądać plan porodu. Ważne jest to, co się w nim zawrze, czyli – jak już zostało wspomniane – wszystko odnośnie do przebiegu porodu, opieki poporodowej i opieki nad noworodkiem. Przed zabraniem się do pracy nad własnym planem warto zrobić rozpoznanie – podpytać bardziej doświadczonych koleżanek, a także sprawdzić przykładowe dokumenty dostępne online. Plan porodu musi być bardzo szczegółowy, jednak nie powinno to być kilkunastustronnicowe wypracowanie. Informacje najlepiej wypunktować w jasny, precyzyjny, zwięzły sposób. Nie można też zapomnieć o wszelkich zgodach dotyczących dodatkowych zabiegów medycznych.

Plan porodu wzór

Warto pobrać z internetu przykładowy plan porodu i na jego podstawie stworzyć swój, to naprawdę ułatwia pracę i pozwala na umieszczenie w nim wszystkiego, co ważne. Wiele szczegółowych informacji znaleźć można m.in. na stronie rodzić po ludzku plan porodu. Plan należy opracować chronologicznie, podzielić na części – odnoszące się do poszczególnych faz porodu (rozwierania, rodzenia dziecka, rodzenia łożyska), dotyczące połogu i opieki nad kobietą, a także opieki nad noworodkiem.

Plan porodu wzór – oto najważniejsze pytania, jakie kobieta musi sobie zadać, przygotowując plan porodu: czy podczas porodu ma być obecny partner lub inna osoba towarzysząca (poród rodzinny), jakie farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu mają być użyte (należy wyrazić zgodę na użycie leków znieczulających), czy zgadza się na lewatywę i golenie krocza, czy poród ma być aktywny (wykorzystywanie piłki i worka sako, immersji wodnej, stosowanie pozycji wertykalnych, poruszanie się podczas okresu rozwierania), czy zgadza się na przebicie pęcherza płodowego, podanie oksytocyny, stałe monitorowanie akcji serca płodu KTG, jaka jest preferowana pozycja rodzenia, czy zgadza się na nacięcie krocza (kobieta może zaznaczyć, że szczególnie zależy jej na ochronie krocza), czy po porodzie dziecko ma zostać położone na jej brzuchu (nieprzerwany kontakt skóra do skóry przez pierwsze dwie godziny po porodzie, jeśli oczywiście stan dziecka będzie dobry), czy chce, aby partner lub osoba towarzysząca przecięła pępowinę, czy zgadza się na podanie leków naskurczowych, by urodzić łożysko, czy chce, aby maluch był kangurowany przez ojca, czy zgadza się na pobranie krwi pępowinowej, czy chce od razu po porodzie przystawić noworodka do piersi, czy chce karmić wyłącznie piersią, czy zgadza się na dokarmianie mlekiem modyfikowanym, czy zgadza się na szczepienie dziecka i czy w takim razie zgadza się na wykonanie szczepień bez obecności rodzica. Kobieta powinna także zaznaczyć, że chce być na bieżąco informowana o wszystkim, zwłaszcza o ewentualnych nagłych komplikacjach, a także zmianach w planie porodu wdrażanych z tego powodu przez personel medyczny.

Oprócz oczekiwań związanych ściśle ze zbliżającym się porodem warto również dodać kilka najważniejszych informacji dotyczących stanu zdrowia i chorób przewlekłych. Istotny może być również opis wcześniejszych doświadczeń z poprzednich ciąż i porodów, zwłaszcza gdy pojawiały się jakiekolwiek powikłania lub komplikacje. W ten sposób lekarz będzie miał jeszcze lepszy ogląd sytuacji.

Plan porodu jest ważny dla ciężarnej i dla lekarza. Kobieta jest lepiej przygotowana, wie, czego chce, przez co całe doświadczenie jest mniej stresujące. Niestety nawet najlepiej przygotowany plan porodu nie daje gwarancji, że wszystko pójdzie, jak trzeba. W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia matki lub dziecka lekarz może podjąć decyzję o odstąpieniu od planu, np. kierując rodzącą na cesarskie cięcie! Niemniej jednak nie zwalnia go to od respektowania innych kwestii, np. związanych z opieką poporodową i opieką nad noworodkiem.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.