Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

Waga to ważny parametr pozwalający określić, czy płód prawidłowo się rozwija. Pomocny w monitorowaniu wzrostu masy ciała dziecka będzie kalkulator wagi płodu lub tabela wagi płodu. Pokazują one, jak wygląda waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że są to wartości przybliżone, waga płodu zależy od wielu czynników, m.in. genów i sposobu odżywiania mamy.

Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

Zagnieżdżony w macicy zarodek rozwija się w błyskawicznym tempie, niemal od razu rozpoczyna się proces organogenezy, czyli tworzenia zalążków wszystkich narządów. Równocześnie zarodek nadal jest maciupeńki i nie waży prawie nic. Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży początkowo wzrasta powoli, nieco przyspiesza w drugim trymestrze, jednak szczytowe przyrosty następują dopiero w trzecim trymestrze, a dokładniej pod koniec ciąży.

Jak „waży się” dziecko w brzuchu? Lekarz podczas badania USG oblicza wagę płodu na podstawie wskaźnika CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa), a po 20. tygodniu na podstawie pomiarów długości kości udowej lub piszczelowej. Trzeba pamiętać, że uzyskane wartości nie są dokładne co do grama. Również takie narzędzia jak tabela wagi płodu lub kalkulator wagi płodu nie są precyzyjne, wskazują jedynie orientacyjną wagę w kolejnych tygodniach. Waga dziecka wcale nie musi się mieścić w podawanych wartościach, każdy maluch rozwija się indywidualnie, duże rozbieżności można obserwować od końcówki drugiego trymestru. Znaczenie dla jego przybierania na wadze mają m.in. geny rodziców, choroby przewlekłe mamy, choroby przebyte w okresie ciąży i sposób odżywiania mamy. Lekarze często przestrzegają rodziców przed wpisywaniem w wyszukiwarce fraz typu „waga płodu tabela”, gdyż takie zestawienia nie uwzględniają indywidualnych czynników.

Waga dziecka między 1. a 18. tygodniem ciąży

W pierwszych tygodniach ciężko nawet powiedzieć, ile waży zarodek, gdyż jest tak mikroskopijny. Waga dziecka między 1. a 18. tygodniem ciąży w porównaniu z późniejszym okresem wzrasta powoli. Prawdę mówiąc, dopiero od 11. tygodnia podaje się wagę płodu, wynosi ona wtedy zaledwie 8g. Od 12. tygodnia przyrost masy ciała nieco przyspiesza, orientacyjna waga wynosi 10g, w 13. – 18g, w 14. – 25g, w 15. – 60g, w 16. – 90g, w 17. – 110g, w 18. – 150g.

Waga dziecka w 19. tygodniu ciąży

Od początku drugiego trymestru, czyli od 14. tygodnia płód już sporo urósł, mierzy teraz około 14-18cm. Natomiast waga dziecka w 19. tygodniu ciąży wynosi około 200g. W tym czasie maluszek jest niezwykle aktywny, obraca się i wygina, mama po raz pierwszy może wyczuć jego ruchy.

Waga dziecka w 20. tygodniu ciąży

Ciąża jest na półmetku, to dobry moment, aby zacząć mówić do maluszka lub puszczać mu muzykę, bowiem coraz lepiej rozpoznaje dźwięki. Waga dziecka w 20. tygodniu ciąży oscyluje około 310g, a wielkość przekracza 20cm, zresztą mama może na własne oczy zobaczyć, jak bardzo dziecko urosło, zwykle w 20. tygodniu ciąży wykonuje się USG połówkowe.

Waga dziecka w 21. tygodniu ciąży

W drugą połowę ciąży maluszek wkracza, mierząc nawet 25cm. Również waga dziecka w 21. tygodniu ciąży coraz szybciej wzrasta i wynosi około 350-400g. Coraz wyraźniej mama wyczuwa ruchy dziecka, jest ono bardzo aktywne, wymachuje rączkami i nóżkami.

Waga dziecka w 22. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 22. tygodniu ciąży wynosi około 450g, a jego długość do 28cm, czyli całkiem sporo. Na tym etapie płód zaczyna przypominać noworodka (choć skóra nadal jest jeszcze przezroczysta i pomarszczona), na twarzy pojawiają się brwi i rzęsy.

Waga dziecka w 23. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 23. tygodniu ciąży przekracza pół kilo (długość do 29cm). Zmysły maluszka są już rozwinięte na tyle, że mama może zaobserwować po jego ruchach, gdy reaguje, np. na jej zdenerwowanie. Jednocześnie w tym okresie dziecko przesypia niemal 20 godzin na dobę, więc nie jest zbyt aktywne.

Waga dziecka w 24. tygodniu ciąży

Na tym etapie przyrost długości ciała nie jest zbyt imponujący (około 1cm), zaś waga dziecka w 24. tygodniu ciąży powiększa się o 100g i wynosi około 600g. Narządy wewnętrzne są w pełni ukształtowane, choć nie są jeszcze zdolne do funkcjonowania poza brzuchem matki. Dziecko ma dla siebie coraz mniej miejsca, dlatego mama mocniej odczuwa jego rozpychanie się.

Waga dziecka w 25. tygodniu ciąży

Długość ciała wynosi około 34cm, natomiast waga dziecka w 25. tygodniu ciąży przekracza 700g. Jego aktywność może być dla mamy coraz bardziej dokuczliwa, ponadto może ona wyraźnie zaobserwować, że dziecko żywo reaguje na różne głośne dźwięki, co oznacza, że jego słuch jest bardzo dobry.

Waga dziecka w 26. tygodniu ciąży

Następuje ważne wydarzenie w życiu maluszka, wreszcie otwiera oczy. Poza tym nadal mocno przybiera na wadze, waga dziecka w 26. tygodniu ciąży może już zbliżać się do 900g, a jego wielkość wynosi 35cm.

Waga dziecka w 27. tygodniu ciąży

To już koniec drugiego trymestru! Waga dziecka w 27. tygodniu ciąży wynosi około 1000g, a jego wielkość oscyluje około 38cm. W tym czasie dziecko często zmienia pozycje, wywołując u mamy różne dolegliwości.

Waga dziecka w 28. tygodniu ciąży

Rozpoczyna się trzeci trymestr, a waga dziecka w 28. tygodniu ciąży zwykle mieści się w 1100g, a jego wielkość w 40cm. Mózg malucha wchodzi w fazę intensywnego rozwoju.

Waga dziecka w 29. tygodniu ciąży

W ciągu tygodnia wielkość dziecka nie wzrosła za bardzo, natomiast waga dziecka w 29. tygodniu ciąży sięga ponad 1200g. Głowa malucha zaczyna być coraz bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała, ponadto z każdym dniem jego mózg staje się coraz bardziej pofałdowany.

Waga dziecka w 30. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 30. tygodniu ciąży zaczyna przekraczać nawet 1400g, w dodatku zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Większość dzieci przyjmuje już pozycję główką w dół, co można zaobserwować na USG, które robione jest zwykle około 30. tygodnia ciąży.

Waga dziecka w 31. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 31. tygodniu ciąży wynosi około 1500-1600g, zaś długość jego ciała może przekraczać 42-45cm. Ciekawostką jest to, że na tym etapie zaczyna się kształtować temperament dziecka. Uważa się, że po jego ruchach można poznać, czy po urodzeniu będzie żywiołowe, czy spokojne.

Waga dziecka w 32. tygodniu ciąży

Zaczyna się właśnie ósmy miesiąc ciąży. Tkanka tłuszczowa malucha jest coraz grubsza, a jego ciało robi się pulchniejsze. Waga dziecka w 32. tygodniu ciąży zaczyna sięgać 1700-1800g. Niektóre dzieci w tym wieku mogą już mierzyć 48cm.

Waga dziecka w 33. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 33. tygodniu ciąży przekracza 2000g. Przez ciągły wzrost tkanki tłuszczowej skóra staje się coraz grubsza, wszystkie kości oprócz kości czaszki są twarde, a płuca prawie przygotowane na samodzielne oddychanie.

Waga dziecka w 34. tygodniu ciąży

Do porodu zostało coraz mniej czasu, rozwój fizyczny malucha jest prawie zakończony. Waga dziecka w 34. tygodniu ciąży wynosi 2200g. Niektóre dzieci mierzą już około 50cm.

Waga dziecka w 35. tygodniu ciąży

Maluch coraz bardziej szykuje się do wyjścia na świat. Trenuje oddychanie, ssanie oraz sikanie. Waga dziecka w 35. tygodniu ciąży stale rośnie i wynosi nawet 2400-2500g.

Waga dziecka w 36. tygodniu ciąży

Wraz z 36. tygodniem rozpoczyna się ostatni miesiąc ciąży. Przez to, że dziecko nadal rośnie, zaczyna brakować mu miejsca, nie jest już takie aktywne, jak było kilka tygodni wcześniej. Waga dziecka w 36. tygodniu ciąży wynosi 2700-2800g.

Waga dziecka w 37. tygodniu ciąży

Od 37. tygodnia mówi się o ciąży donoszonej. Wszystkie narządy i układy malucha są gotowe na funkcjonowanie poza brzuchem mamy. Waga dziecka w 37. tygodniu ciąży wynosi około 3000g, a długość powyżej 50cm.

Waga dziecka między 38. a 40. tygodniem ciąży

Najczęściej waga dziecka między 38. a 40. tygodniem ciąży wzrasta do 3500g, choć wszystko zależy od tego, jak rosło w trakcie całego okresu ciąży, równie dobrze dziecko może ważyć powyżej 4000g, a nawet więcej. Jeśli chodzi o długość, zwykle wynosi ona około 53-55cm.

Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży uzależniona jest od wielu czynników. Wyłącznie lekarz prowadzący ciążę może ocenić, czy waga płodu jest prawidłowa, czy nie. Istotne są nie tylko pomiary podczas badania USG, ale również inne parametry i czynniki.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.