III trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości
W 28. tygodniu rozpoczyna się ostatnia prosta na drodze do wyczekiwanego dnia porodu! Trzeci trymestr ciąży dla większości kobiet bywa dość trudny, dużych rozmiarów brzuszek zaczyna sprawiać problemy, dodatkowo stres i strach o prawidłowy przebieg porodu powoli dają o sobie znać. Najczęstsze dolegliwości trzeciego trymestru są ściśle związane z dodatkowymi kilogramami i powiększającą się macicą, która uciska większość narządów wewnętrznych.
Trzeci trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości
Od 28. do 40. tygodnia ciąży trwa trzeci trymestr, którego zwieńczeniem jest dzień porodu. Ostatnie trzy miesiące ciąży dla wielu kobiet są jednoznaczne z ciągłym zmęczeniem, bólem i złym samopoczuciem. Rozmiar i ciężar brzucha w ogromnym stopniu obciąża cały organizm – cierpi kręgosłup, przepona, płuca, jelita. Najczęstsze dolegliwości trzeciego trymestru ciąży to po prostu nasilające się objawy, z którymi już od kilku miesięcy boryka się ciało kobiety oraz skutek zmian zachodzących w organizmie potrzebnych do wydania maleństwa na świat.
- bóle pleców – pokaźnych rozmiarów macica uciska nerw kulszowy, dodatkowo ciężki brzuch mocno nadweręża lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Aby nieco ochronić kręgosłup i zmniejszyć dolegliwości bólowe, należy dbać o odpoczynek i wykonywać lekkie ćwiczenia wzmacniająco-rozciągające.
- bezsenność – w zasypianiu i utrzymaniu spokojnego snu przeszkadza zarówno brzuch, ucisk macicy na narządy (m.in. konieczność częstych wizyt w toalecie), jak i wzmożona aktywność maluszka. Aby przesypiać noce, należy zadbać o higienę snu i wieczorne wyciszenie, pomocna może być specjalna poduszka dla ciężarnych.
- zmęczenie – problemy ze snem, stres przedporodowy, dodatkowy ciężar – to wszystko sprawia, że przyszłe mamy są wykończone. Mimo przeciwności należy zatroszczyć się o dobre samopoczucie, np. spacerując lub po prostu wykonując relaksujące czynności.
- hemoroidy – problem hemoroidów (objawiających się bólem, swędzeniem i krwawieniem z odbytu) u wielu kobiet znacznie nasila się w trzecim trymestrze. Wprowadzenie ewentualnego leczenia może odbywać się wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.
- parcie na pęcherz – już wcześniej mimowolne popuszczanie moczu oraz parcie na pęcherz mogło sprawiać problem, teraz dolegliwości te znacząco się nasilają (zwłaszcza gdy pod koniec ciąży brzuch się obniża).
- płytki oddech – kłopoty z oddychaniem (zadyszka) spowodowane są uciskającą płuca i przeponę powiększającą się macicą. W tej sytuacji lekarze zalecają odpoczynek oraz specjalne ćwiczenia oddechowe.
- obrzęki, żylaki – ze względu na utrudnione krążenie nogi, a szczególnie kostki, mocno puchną (zwykle obrzęki ustępują po nocy). Aby złagodzić dolegliwości, należy pić dużo wody, a także często odpoczywać z lekko uniesionymi nogami. Nadmiar krwi w organizmie może również doprowadzić do rozszerzenia żył na nogach, a w konsekwencji pojawienia się lub nasilenia żylaków.
- zgaga, zaparcia – w trzecim trymestrze objawy te odczuwane są jeszcze intensywniej. Sposobem na ich złagodzenie może być dieta (rezygnacja z produktów nasilających zgagę, spożywanie dużej ilości błonnika) oraz właściwe nawadnianie organizmu.
- skurcze Braxtona-Hicksa – „treningowe” skurcze macicy stają się częstsze i silniejsze, to one odpowiedzialne są często za twardy brzuch w ciąży.
Trzeci trymestr – niepokojące objawy
Mimo że ciąża jest już na finiszu, nadal należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Krwawienie z dróg rodnych to z pewnością powód do wizyty u lekarza. W dalszym ciągu istnieje ryzyko gestozy (zatrucie ciążowe), dlatego obrzęki (w tym obrzęki twarzy), które nie zanikają po odpoczynku, wysokie ciśnienie, bóle głowy połączone z problemami z widzeniem należy traktować jako sygnał do pilnej konsultacji lekarskiej. Groźne jest także dokuczliwe swędzenie całego ciała (ze szczególnym uwzględnieniem dłoni i stóp), gdyż może to być objaw cholestazy ciążowej – zaburzeń funkcjonowania wątroby, które stwarzają zagrożenie dla dziecka i zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu!
Trzeci trymestr ciąży to ostatnie przygotowania organizmu do porodu – rosnące w brzuchu dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, rozszerzają się więc biodra, rozluźniają się także więzadła w macicy, a wszystko po to, aby zapewnić maluszkowi komfort i ułatwić mu przyjście na świat. Końcówka ciąży dla przyszłych mam jest bardzo trudna ze względu na ciągłe zmęczenie, bóle i stres, równocześnie jest to okres przepełniony ekscytacją i pragnieniem jak najszybszego przytulenia dziecka.
Dodaj komentarz