Top 10 witamin dla kobiet w ciąży oraz analiza ich składu
Okres ciąży to czas, kiedy kobiety większą uwagę poświęcają temu, co jedzą. Często jednak zbilansowane posiłki nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego też przyszłe mamy w trosce o swoje dziecko decydują się włączyć do codziennej diety specjalną suplementację! Jakie witaminy dla kobiet w ciąży są najlepsze? Oto analiza 10 najpopularniejszych preparatów prenatalnych.
Witaminy dla kobiet w ciąży – jak je stosować?
Ciąża i laktacja generują znaczny wzrost zapotrzebowania na konkretne witaminy, mikro- i makroelementy, substancje energetyczne i składniki budulcowe. O ile dużą część tego zapotrzebowania można zrealizować dobrze zbilansowaną i zróżnicowaną dietą, tak składniki kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu i dla utrzymania zdrowia matki należy dodatkowo uzupełniać suplementami diety! Zgodnie z rekomendacjami wydawanymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologicznego (PTG) pierwsze witaminowe „wspomagacze” należy stosować już w okresie prekoncepcyjnym, a następnie kontynuować suplementację przez całą ciążę aż do zakończenia okresu laktacji.
Witaminy dla kobiet w ciąży – co suplementować?
Przy prawidłowo zbilansowanej diecie kobieta ciężarna, której ogólny stan zdrowia jest dobry i która nie cierpi na silne nudności i wymioty, nie musi stosować wieloskładnikowych suplementów diety, wystarczą preparaty z kwasem foliowym, witaminą D i jodem. Odpowiednia podaż tych substancji jest niezbędna w okresie ciąży, zaś niedostateczna grozi poważnymi konsekwencjami np. wadami rozwojowymi lub poronieniem! Kwas foliowy odpowiada za wzrost tkanek matczynych w czasie ciąży, wspomaga proces produkcji krwi, zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu i chroni ciężarne przed niedokrwistością! Natomiast witamina D wspiera rozwój i wzrost kości u dziecka, a jod pomaga w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Zdaniem ekspertów w określonych przypadkach suplementację można wzbogacić o żelazo, magnez i kwas DHA. Preparaty prenatalne powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem, najlepiej po wykonaniu szczegółowych badań (m.in. poziom żelaza i witaminy D).
Zalecana suplementacja w okresie ciąży i laktacji – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- kwas foliowy – zaleca się przyjmować przynajmniej 12 tygodni przed zajściem w ciążę do momentu zakończenia karmienia piersią (400mcg na dobę).
- witamina D3 – zaleca się przyjmować w okresie planowania ciąży, ciąży i karmienia piersią (2000IU na dobę).
- jod – zaleca się stosować w okresie planowania ciąży (200mcg na dobę), w okresie ciąży i karmienia piersią (200-500mcg na dobę).
- żelazo – zaleca się stosować w okresie planowania ciąży (18mg na dobę), w okresie ciąży (26-27mg na dobę), w okresie karmienia piersią (20mg na dobę).
- kwas DHA – zaleca się stosować w okresie ciąży i karmienia piersią (600-1000mg na dobę).
- magnez – zaleca się stosować w okresie planowania ciąży i w okresie ciąży (200-1000mg jonów magnezu na dobę).
Top 10 witamin dla kobiet w ciąży – analiza składu
Composita Mama DHA: preparat dla kobiet w okresie ciąży i laktacji z dobrym składem realizującym rekomendacje PTG. Zalecana dzienna porcja dostarcza 800mcg folianów (kwas foliowy – 400mcg i L-metylofolian wapnia – 400mcg), 2000IU witaminy D i 220mg jodu, a także: 600mg kwasu DHA i 120mg kwasu EPA (ze standaryzowanego oleju rybiego) oraz 27mg żelaza. Dodatkowo w składzie zawartocholinę i witaminy B6 i B12 orazmagnez, jednak w słabo przyswajalnej postaci (tlenek magnezu).
Symvital Mama: preparat dla kobiet w okresie prekoncepcyjnym, w okresie ciąży i laktacji z dobrym składem realizującym rekomendacje PTG. Zalecana dzienna porcja dostarcza 400mcg kwasu foliowego, 2000IU witaminy D i 200mcg jodu, a ponadto 600mg kwasu DHA i 27mg żelaza. W składzie zawarto również magnez, ale w słabo przyswajalnej postaci (tlenek magnezu).
Prenatal Duo: preparat do stosowania od 13. tygodnia ciąży do zakończenia okresu karmienia piersią z dobrym składem realizującym rekomendacje PTG. Zalecana dzienna porcja dostarcza 800mcg folianów (kwas foliowy – 400mcg i L-metylofolian wapnia – 400mcg), 2000IU witaminy D, 200mcg jodu, a także 600mg kwasu DHA, 78mg kwasu EPA i 60mg żelaza. Dodatkowo w składzie zawarto cholinę, witaminę B6 i B12 oraz selen.
Doppelherz Aktiv Mama Premium: preparat dla kobiet w okresie ciąży i laktacji z dobrym składem realizującym rekomendacje PTG. Zalecana dzienna porcja dostarcza: 400mcg kwasu foliowego, 2000IU witaminy D, 200mcg jodu, a także 600mg kwasu DHA, 130mg kwasu EPA i 26mg żelaza. W składzie zawarto również witaminę B6 i B12 oraz magnez, jednak w słabo przyswajalnej formie (tlenek magnezu).
MamaDHA Premium+: preparat dla kobiet w okresie prekoncepcyjnym, w okresie ciąży i laktacji z dobrym składem realizującym rekomendacje PTG. Zalecana dzienna porcja dostarcza 400mcg folianów (kwas foliowy – 200mcg i L-metylofolian wapnia – 200mcg), 2000IU witaminy D, 200mcg jodu, a także 800mg kwasu DHA. W składzie zawartomagnez, jednak w słabo przyswajalnej postaci (tlenek magnezu). Preparat nie zawiera żelaza, dlatego polecany jest głównie dla kobiet, które nie muszą suplementować żelaza lub źle go tolerują.
Femibion 1: preparat dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Zalecana dzienna porcja dostarcza 816mcg folianów (kwas foliowy – 400mcg i L-metylofolian wapnia – 416mcg), 800IU witaminy D i 150mcg jodu, a także 10mg żelaza. Ilość witaminy D, jodu i żelaza jest niewystarczająca i nie realizuje zaleceń PTG. Brak kwasów Omega-3. W składzie zawartokompozycję witamin (E, C, B1, B2, B6, B12, biotyna, niacyna, kwas pantotenowy), selen i cholinę. Duża różnorodność witamin jest plusem tylko w przypadku niedoborów wynikających z niewłaściwie zbilansowanej diety lub silnych nudności i wymiotów.
Femibion 2: preparat dla kobiet od 13. tygodnia ciąży i w okresie karmienia piersią. Zalecana dzienna porcja dostarcza 408mcg folianów (kwas foliowy – 200mcg i L-metylofolian wapnia – 208mcg), 800IU witaminy D i 150mcg jodu, a także 200mg kwasu DHA i 14mg żelaza. Ilość witaminy D, jodu, żelaza i kwasu DHA jest niewystarczająca i nie realizuje zaleceń PTG. W składzie zawarto witaminy (A, C, E, B1, B2, B6, B12, biotyna, niacyna, kwas pantotenowy), minerały (miedź, cynk, selen, magnez – słabo przyswajalny tlenek magnezu) i luteinę – suplementowanie tych składników w okresie ciąży jest potrzebne tylko przy niedoborach wynikających z niewłaściwie zbilansowanej diety lub silnych nudności i wymiotów.
Summavit D: preparat dla kobiet planujących zajście w ciążę, w okresie ciąży i laktacji. W składzie zawarto wyłącznie podstawowe składniki niezbędne w okresie okołociążowym w ilościach realizujących rekomendacje PTG – 400mcg kwasu foliowego, 200mcg jodu i 2000IU witaminy D. Preparat dla kobiet, które stosują dietę bogatą w żelazo i kwasy Omega-3.
Falvit Mama: do stosowania w okresie ciąży i laktacji. Zalecana dzienna porcja dostarcza 400mcg folianów, 200IU witaminy, 200mcg jodu, a także 20mg żelaza. Ilość witaminy D zdecydowanie za mała! Brak kwasów Omega-3. W składzie zawarto kompleks witamin (A, E, C, B1, B2, B6, B12, biotyna, kwas pantotenowy), wapń, cynk, mangan, molibden, miedź, selen oraz standaryzowany ekstrakt z żurawiny. Bogaty skład to zaleta w przypadku niedoborów witamin i minerałów w organizmie.
Omegamed Optima: do stosowania w okresie ciąży i laktacji. Zalecana dzienna porcja dostarcza 800mcg folianów (kwas foliowy – 400mcg i aktywna forma kwasu foliowego – 400mcg), 2000IU witaminy D i 200mg jodu, a także 200mg kwasu DHA i 30mg żelaza. Wprawdzie preparat zawiera małą ilość kwasu DHA, jednak jest on pozyskiwany z alg, a nie z ryb!
Rynek suplementów diety dla ciężarnych powiększa się z roku na rok. Wśród ogromnej liczby preparatów zawierających witaminy dla kobiet w ciąży można znaleźć dobry produkt, który będzie realizował zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Należy pamiętać, że suplement diety stanowi wyłącznie jej uzupełnienie, co oznacza, iż zapotrzebowanie na niezbędne składniki należy w pierwszej kolejności realizować przy pomocy zbilansowanych posiłków. Wyjątek stanowią trzy składniki – kwas foliowy, jod i witamina D, które powinny być dodatkowo suplementowane.
Autor: Ewa Krulicka, JestemMama.pl
Dodaj komentarz