Jesteś w ciąży? Nie zapominaj o wzmacnianiu mięśni Kegla!

Mięśnie dna miednicy, zwane powszechnie mięśniami Kegla to ważny element budowy anatomicznej kobiecego ciała. Za młodu mięśnie te są mocne i wytrzymałe, jednak wraz z upływem czasu oraz w wyniku ekstremalnych przeciążeń podczas porodu najzwyczajniej w świecie ulegają zwiotczeniu! Prawdziwe znaczenie mięśni dna miednicy jako pierwszy wykazał doktor Arnold Kegel, a było to na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku! Stworzył on wówczas unikalny zestaw ćwiczeń wzmacniających te mięśnie, dzięki którym kobiety mogą liczyć na intensywniejsze doznania podczas seksu oraz na szybszy poród!

Gdzie znajdę mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla (mięśnie dna macicy, mięsień łonowo-guziczny) to pas mięśni i wiązadeł umiejscowiony w dole brzucha między kością łonową i kością guziczną. Mięśnie Kegla otaczają ujście cewki moczowej, pochwy oraz odbytnicy. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie narządów, zwłaszcza miednicy, pęcherza moczowego i okrężnicy na odpowiednim miejscu. Tyle teorii, a w praktyce? Najprostszym sposobem na zidentyfikowanie mięśni Kegla jest wykonanie małego eksperymentu w trakcie wizyty w toalecie. Podczas sikania należy przerwać strumień moczu, mięśnie, które kontrolują ten proces, to właśnie mięśnie dna miednicy, ich napinanie powoduje zaciskanie cewki moczowej, wejścia do pochwy oraz zwieracza odbytu. Po takiej lekcji poglądowej należy zapamiętać uczucie towarzyszące prawidłowemu zaciskaniu i rozluźnianiu tych mięśni, gdyż regularne ćwiczenia nie mogą odbywać się podczas oddawania moczu. Istnieje bowiem ryzyko, że pęcherz nie zostanie w pełni opróżniony, a to grozi rozwojem zapalenia dróg moczowych!

Miesnie keglaMięśnie Kegla – ćwicz w ciąży i po porodzie!

Listę korzyści płynących z tych prostych ćwiczeń warto rozpocząć od tej najważniejszej! Mocniejsze i bardziej elastyczne mięśnie dna miednicy to znaczące ułatwienie dla kobiet w ciąży. Im lepiej są one wyćwiczone, tym stabilniej podtrzymują macicę, która w tym okresie staje się dużo cięższa! Jednak o wiele bardziej niż w trakcie ciąży mocne mięśnie Kegla przydadzą się podczas porodu. Umiejętność świadomego napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy w dużym stopniu ułatwia kobiecie parcie niezbędne do przeciśnięcia dziecka przez kanał rodny, a elastyczność tych mięśni pozwala uniknąć bolesnego pęknięcia krocza bądź jego nacięcia. Regularne ćwiczenia mięśni Kegla umożliwiają ponadto szybszy powrót do formy po porodzie. Specjaliści zalecają, aby kobiety już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka rozpoczynały regularne ćwiczenia lub wracały do wcześniej wyrobionego nawyku. Optymalne rezultaty można osiągnąć, wykonując ćwiczenia przynajmniej przez 2-3 miesiące. Gimnastyka mięśni Kegla jest bardzo bezpieczna dla kobiet w ciąży, jednak w przypadku ciąży zagrożonej to lekarz powinien zdecydować, czy ćwiczenia nie będą zbyt ryzykowne.

Mocne mięśnie Kegla gwarancją satysfakcji seksualnej

Ćwiczenia mięśni Kegla owocują również zdecydowanie bardziej udanym życiem seksualnym. Umiejętne zaciskanie mięśni w trakcie stosunku wzmacnia doznania zarówno kobiety, jak i jej partnera, przede wszystkim jednak pozwala kobiecie kontrolować orgazm, a także umożliwia wielokrotne szczytowanie! Codzienna rutyna z ćwiczeniami mięśni dna miednicy powinna być obowiązkowym punktem dnia dla wszystkich kobiet, zwłaszcza młodych dziewcząt, które dopiero rozpoczynają współżycie. Motywacją powinny być nie tylko obietnice przyjemniejszych chwil spędzonych w sypialni, ale również mniej problemów zdrowotnych w przyszłości!

Nietrzymanie moczu? To nie mój problem!

Jedną z najbardziej wstydliwych kobiecych dolegliwości jest nietrzymanie moczu. Główną przyczyną tego stanu jest zwiotczenie mięśni Kegla, które bez ćwiczeń rzadko wracają do odpowiedniego napięcia po porodzie (zwłaszcza po kilku porodach!), w wyniku czego pojawia się problem nietrzymania moczu, a także mimowolne popuszczanie, wypadanie pęcherza lub wypadanie macicy. Ćwicząc mięśnie dna miednicy, można zapobiec tym dolegliwościom i oszczędzić sobie wielu kłopotów w przyszłości.

Dziewczyny, ćwiczmy mięśnie Kegla!

Nawet jeśli nie jesteś fanką treningów i wysiłku fizycznego, naprawdę nic nie stoi na drodze, aby zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla! Nie potrzebujesz do tego specjalnego stroju, profesjonalnego sprzętu, ba, nie potrzebujesz żadnej rozgrzewki. Codzienną porcję ćwiczeń możesz wykonywać, np. oglądając telewizję, siedząc w samochodzie lub wykonując niektóre prace domowe! Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla? To proste! Wystarczy rytmicznie napinać i rozluźniać partie mięśni znajdujące się wokół wejścia pochwy, cewki moczowej i odbytnicy, a mówiąc dokładniej, powinno wyglądać to tak – napnij mięśnie, wytrzymaj 5 sekund, powoli rozluźnij, następnie powtórz całe ćwiczenie! Właściwie wykonane ćwiczenie nie angażuje w trakcie napinania ani mięśni brzucha, ani mięśni pośladków, nie powinno również zaburzać normalnego oddechu! Początkowo zaleca się wykonywać serię pięciu powtórzeń trzy razy dziennie, a następnie stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń w jednej serii i ilość „treningów” w ciągu dnia oraz wydłużać czas zatrzymania napiętych mięśni. Najważniejsze w ćwiczeniach Kegla jest to, aby ćwiczyć systematycznie i jak najczęściej, bo tylko to gwarantuje oczekiwane efekty! I choć różnica odczuwalna będzie dopiero po kilku tygodniach, nie warto się zniechęcać!

Poświęcając zaledwie kilka minut dziennie na proste ćwiczenia mięśni Kegla, zapewniasz sobie liczne korzyści. Wabikiem dla Pań w każdym wieku będzie z pewnością gwarancja satysfakcji seksualnej! Jednak to nie wszystko! Oprócz tego kobiety w wieku rozrodczym docenią zwiększony komfort podczas porodu oraz szybsze przywrócenie kondycji pochwy sprzed ciąży. Prawidłowo napięte mięśnie Kegla uchronią ponadto przed nieprzyjemnościami związanymi z nietrzymaniem moczu! Na koniec jeszcze mała ciekawostka, ćwiczenia Kegla to domena nie tylko kobiet! Choć o mięśniach dna miednicy mówi się głównie w kontekście ciąży i porodu, nie można zapomnieć, że te mięśnie znajduje się również u mężczyzn. I podobnie jak u kobiet ich regularne ćwiczenie daje wymierne efekty m.in. w postaci mniejszego ryzyka wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu, a także intensywniejszych doznań w trakcie stosunku –  wzmocnienie mięśni Kegla u mężczyzn oznacza szybsze osiąganie i utrzymanie erekcji oraz kontrolę wytrysku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.