Szczepienia podczas pandemii: szczepionka na grypę dla dzieci

Od kilku lat na przełomie lata i jesieni tematem numer 1 są szczepienia przeciw grypie. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa jeszcze więcej uwagi poświęca się w mediach na promowanie szczepień ochronnych! Czy szczepionka na grypę dla dzieci powinna być w tym sezonie obowiązkowa?

Szczepienia podczas pandemii

Ministerstwo Zdrowia po krótkiej przerwie wznowiło program obowiązkowych szczepień ochronnych, kierując do rodziców małych dzieci prośby o terminowe realizowanie kalendarza szczepień dziecka. Specjaliści przekonują, że niedostateczny poziom zaszczepienia społeczeństwa może doprowadzić do powrotu groźnych chorób zakaźnych jak np. krztusiec, odra czy polio. Mimo ograniczeń w pracy poradni podstawowej opieki zdrowotnej, które związane są z pandemią, szczepienia są obecnie realizowane w normalnym trybie przy zachowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa.

szczepionka na grypę

Szczepionka na grypę dla dzieci

A co ze szczepieniami na grypę? Czy rzeczywiście przed tegorocznym sezonem grypowym należy zaszczepić siebie i dzieci? Choć każdej jesieni eksperci i lekarze przekonują o zasadności szczepień przeciwko grypie, w tym roku głosy te słychać częściej. Także z rekomendacji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że szczepienia przeciw grypie powinny objąć zdecydowaną część populacji naszego kraju. Po pierwsze ze względu na zagrożenie związane z zachorowaniem na grypę i potencjalnymi powikłaniami. Po drugie ze względu na panującą pandemię SARS-CoV-2 i ryzyko nałożenia się sezonu grypowego i prognozowanego wzrostu zakażeń koronawirusem (druga fala epidemii). Istnieją bowiem uzasadnione obawy, że w przypadku wzrostu zakażeń wirusem grypy i SARS-CoV-2 system ochrony zdrowia może być nadmiernie obciążony. Eksperci podkreślają, że zaletą szczepień na grypę jest ogólna poprawa odporności, a co za tym idzie mniejsze ryzyko wszelkiego rodzaju infekcji – w rekomendacjach Główny Inspektor Sanitarny powołuje się na badania naukowe wskazujące, że osoby zaszczepione na grypę mogą być bardziej odporne na koronawirusa.

Jak zaszczepić dziecko przeciw grypie?

W sezonie grypowym 2020/2021 4-walentna szczepionka przeciw grypie ma następujący skład antygenowy (zgodnie z zaleceniami WHO): A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09, A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2), B/Washington/02/2019 (linia Victoria), B/Phuket/3073/2013 (linia Yamagata). Szczepionkę przeciw grypie można podawać już od 6. miesiąca życia, a jej wybór zależy od wieku dziecka. U maluchów do 24. miesiąca życia można podawać (domięśniowo) wyłącznie szczepionkę inaktywowaną (Fluarix Tetra, Vaxigrip Tetra), zaś powyżej 24. miesiąca podawać można zarówno szczepionkę inaktywowaną (Fluarix Tetra, Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra), jak i żywą atenuowaną szczepionkę donosową (Fluenz Tetra). U dzieci poniżej 9. roku życia, które nie były do tej pory szczepione przeciw grypie, należy podać dwie dawki szczepionki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Powyższe wskazania dotyczą również dzieci, które kończą 9 lat pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki. U dzieci poniżej 9. roku życia, które w poprzednich sezonach były szczepione przeciw grypie i dzieci powyżej 9. roku życia należy podawać jedną dawkę szczepionki. Szczepionki inaktywowane i żywą szczepionkę donosową można podawać wraz z innymi szczepieniami podczas jednej wizyty. Podobnie jak u dorosłych optymalny czas na szczepienie dzieci przeciw grypie to początek sezonu grypowego.

Szczepienie przeciw grypie jest na chwilę obecną szczepieniem nieobowiązkowym, a to oznacza, że za szczepionkę trzeba zapłacić (zakupu można dokonać wyłącznie na podstawie ważnej recepty). Cena zależy od marki produktu, rodzaju szczepionki, a także od stopnia refundacji. W przypadku dzieci od 2. do 5. roku życia rodzice mogą liczyć na 50% refundację na szczepionkę donosową. Warto pamiętać, że w tym sezonie grypowym zainteresowanie szczepionką jest nadspodziewanie wysokie. Pojawiły się już pierwsze informacje o brakach w magazynach i ograniczeniu sprzedaży do jednej dawki na osobę. Dlatego też osoby, które chcą się zaszczepić lub zaszczepić swoje dzieci, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu uzyskania potrzebnej recepty oraz śledzić komunikaty MZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.