Oparzenia słoneczne – jak skutecznie chronić dziecko?
Nareszcie lato! Nikt z nas nie chce marnować pięknej pogody na siedzenie w domu. Każdą wolną chwilę spędzamy, wygrzewając skórę w słońcu. Niezależnie od wieku kusi nas przyjemne ciepło, uwalniające się endorfiny i piękna brązowa opalenizna. Choć słońce kojarzy się z zabawą i odpoczynkiem, to pamiętać należy, że jego nadmiar wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Większość z nich pojawia się z opóźnieniem, jednak oparzenia słoneczne to pierwszy, a przede wszystkim bardzo bolesny, objaw przedawkowania słońca!
Jak powstają oparzenia słoneczne?
Do oparzeń słonecznych dochodzi wtedy, gdy skóra otrzyma nadmierną porcję promieniowania słonecznego, przy czym oparzenia to w dużej mierze „zasługa” promieni UVB. Warto na wstępie podkreślić, że skóra dziecka jest bardziej narażona na tego typu uszkodzenia. Ma to związek z tym, że jest ona ultradelikatna i cieńsza niż skóra osoby dorosłej, a ponadto niedojrzałe gruczoły potowe nie są w stanie chłodzić jej w odpowiedni sposób. Objawy nadmiernej ekspozycji słonecznej pojawiają się na skórze zwykle po 2-4 godzinach, przybierają postać zaczerwienienia, niewielkiego obrzęku, a czasem drobnych pęcherzy. Kiedy dziecko po dłuższym pobycie na słońcu wraca do domu, narzekając na dyskomfort i ból skóry, płacząc i marudząc, to można być pewnym, że doznało oparzeń słonecznych!
Jak łagodzić oparzenia słoneczne u dzieci?
Po rozpoznaniu pierwszych symptomów oparzenia skóry należy jak najszybciej rozpocząć działania mające na celu schłodzenie skóry oraz złagodzenie zaczerwienienia i zmniejszenie pieczenia. Najprostszym sposobem jest zastosowanie zimnych okładów z mokrego ręcznika, nie zaleca się jednak stosować bardzo zimnych kompresów oraz lodu, bo może to spowodować u malucha szok termiczny! Do chłodzenia skóry można także wykorzystywać wodę termalną w aerozolu. Wówczas skórę należy obficie spryskać wodą, następnie dla wzmocnienia efektu położyć chusteczkę higieniczną (chusteczkę należy rozdzielić na cieńsze warstwy!) i ponownie spryskać. Takie okłady należy zwilżać kolejną porcją wody co 15-20 minut. Po schłodzeniu skóry należy rozpocząć etap łagodzenia oparzeń. Oparzenia słoneczne są dość częstą letnią dolegliwością, dlatego przed sezonem letnim dobrze zakupić specjalny preparat o działaniu łagodząco-kojącym. Zwykle takie produkty mają postać żelu, pianki lub lekkiej emulsji, zawierają pantenol, alantoinę, aloes, nagietek, oczar wirginijski, np. Pianka Panthenol 10%, Panthenol lotion 10%, Żel Aloe Vera. W razie konieczności można użyć środka łagodzącego ukąszenia owadów np. Fenistil, który ma działanie łagodzące i chłodzące. Warto wiedzieć, że doskonałym środkiem na łagodzenie oparzeń jest… nabiał. Schłodzony kefir, maślanka lub jogurt naturalny błyskawicznie przynoszą ulgę. Porcję produktu mlecznego należy rozsmarować na skórze, po jakimś czasie zmyć i nałożyć kolejną. Niezależnie od zastosowanego środka łagodzącego należy pamiętać, że trzeba go aplikować delikatnie bez agresywnego wcierania, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. A kiedy stan skóry wraca już do normy, można wspomagająco sięgnąć po kosmetyki, które zawierają np. olejek jojoba, olejek z wiesiołka, witaminę E, olejek z ogórecznika, olej z awokado, olejek arganowy. Te naturalne substancje pomogą przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia, wspomogą proces gojenia i regeneracji. W przypadku bardzo silnego oparzenia, gdy dziecko narzeka na dokuczliwy ból, można podać lek przeciwbólowy w dawce odpowiedniej do wieku dziecka!
Domowe metody łagodzenia oparzeń słonecznych
Wspomniany wcześniej nabiał to nie jest jedyny naturalny środek, który z powodzeniem może zastąpić apteczne preparaty łagodząco-kojące, w lodówce lub w spiżarni znajdziemy ich o wiele więcej. Kilka plastrów schłodzonego zielonego ogórka zastosowanych w postaci kompresu na skórę szybko zmniejsza uczucie pieczenia. Innym składnikiem, który świetnie sprawdzi się przy oparzeniach słonecznych, jest miód. Łagodzi on podrażnienie i zaczerwienienie, ponadto działa przeciwzapalnie. Do chłodnej kąpieli można zaś wsypać 2-3 łyżki płatków owsianych, które szybko zmniejszą dolegliwości bólowe. A czego nie wolno robić w przypadku oparzeń słonecznych? Nie wolno smarować skóry alkoholem, który działa podrażniająco, a także oliwką i tłustymi maściami, które pozostawiają na skórze warstwę ograniczającą dostęp powietrza, a co za tym idzie, opóźniają proces gojenia. Pod żadnym pozorem nie można również przebijać pojawiających się na skórze pęcherzy!
Jak długo utrzymują się oparzenia słoneczne?
Zazwyczaj okres gojenia się oparzeń słonecznych nie trwa zbyt długo. Dzięki odpowiednim zabiegom łagodzącym znaczącą ulgę dziecko odczuje już następnego dnia, w ciągu kolejnych 2-3 dni skóra powinna wrócić do zdrowia. W przypadku, gdy na skórze pojawiły się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, konieczna może być wizyta u lekarza. Jest to szczególnie istotne, jeśli maluch odczuwa osłabienie, bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty, ponieważ mogą to być objawy udaru słonecznego.
Jak skutecznie chronić dziecko przed oparzeniami słonecznymi?
Wiele mówi się o niebezpieczeństwie związanym z nadmierną ekspozycją na słońce. Rok rocznie przypomina się o zasadach korzystania z kąpieli słonecznych. Najważniejsze jest stosowanie prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej (wysoki filtr UVA/UVB przeznaczony dla dzieci, pierwsza aplikacja 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, powtarzanie aplikacji co 2 godziny, stosowanie odpowiedniej porcji preparatu). Jednakże żaden kosmetyk nie jest w stanie zapewnić skórze ochrony w 100%! Dlatego eksperci zalecają unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 15. W przypadku dzieci do 3. roku życia zalecenia są bardziej restrykcyjne! Takie maluchy nie powinny w ogóle być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni UV! Także u starszych dzieci zaleca się ograniczać pobyt na „pełnym” słońcu, zapewniając im miejsce do zabawy w cieniu. Trzeba także pamiętać o lekkim ubranku, czapeczce lub kapelusiku, a także o nawadnianiu organizmu!
Dzieci gorzej znoszą wysokie temperatury, także promienie słoneczne mocniej oddziałują na ich skórę. Każdorazowo przed wyjściem z domu, gdy słońce mocno operuje na niebie, należy zastosować odpowiednie środki ochrony przeciwsłonecznej. Podczas dłuższego pobytu malucha na dworze należy obserwować jego skórę, czy nie pojawia się na niej nadmierne zaczerwienienie. Jeśli wystąpią pierwsze symptomy oparzenia słonecznego, należy jak najszybciej schronić malucha w cieniu i dać mu coś do picia!
Dodaj komentarz