Matko Polko, zrób coś dla siebie!

Być mamą – to brzmi dumnie! Kobiety, które urodziły dziecko, to prawdziwe bohaterki. Nie chodzi jedynie o sam fakt wydania na świat żywej istoty, ale także o to, że pomimo tego faktu są w stanie doskonale radzić sobie z pozostałymi obowiązkami! Opieka nad niemowlakiem, nierzadko wychowanie starszego dziecka, prowadzenie domu i do tego jeszcze praca zawodowa! Nikt nie wątpi, że trzeba do tego nadprzyrodzonych mocy! Ale nawet superbohater potrzebuje wytchnienia, dlatego każda mama powinna znaleźć sposób na realizowanie własnych pasji, czas na wyjście do kina, wizytę w gabinecie kosmetycznym… lub po prostu chwilę tylko dla siebie!

Dobra mama nie musi być perfekcyjna!

W filmach i serialach najczęściej spotyka się dwa zupełnie skrajne wizerunki mam. Pierwsza mama to kobieta sukcesu, która idealnie wypełnia swoje obowiązki w domu i w pracy, wyglądając przy tym jak milion dolarów! Druga mama jest roztrzepana, nie radzi sobie z nadmiarem zadań, jest zmęczona, niewyspana i oczywiście ubrana byle jak. Choć obrazy te są przerysowane, można w nich znaleźć odzwierciedlenie społecznych wyobrażeń o mamach. Pierwszy przedstawia utopijny wzorzec, do którego powinna dążyć każda kobieta, drugiemu natomiast bliżej do rzeczywistości. Ale kobieta nie musi być chodzącą doskonałością, ani nie powinna poświęcać siebie w imieniu wyższego dobra, jakim w tym wypadku jest macierzyństwo!Przysłowiowa Matka Polka żyje pod ciągłą presją, a wymaganiom, jakie jej się stawia, nie da się sprostać! W efekcie mamy są wiecznie zmęczone i zaniedbane, w dodatku niemal na każdym kroku lekceważą własne potrzeby!

Dobra mama musi być szczęśliwa!

Dla własnego dobra mama powinna czasem wrzucić na luz, na nowo zdefiniować swoje szczęście, które nie musi ograniczać się wyłącznie do realizowania się jako matka i żona. Odnalezienie równowagi w życiu oznacza, że trzeba czasem być egoistą! Potrzeby mamy muszą być stawiane na równi z potrzebami reszty domowników. A niestety z braku czasu i nadmiaru obowiązków z domowego grafiku znikają zajęcia, które z punktu widzenia rodziny są nieistotne. Kosztem wizyty u fryzjera lub babskiego spotkania mama musi posprzątać, zrobić pranie i zakupy, zawieźć dziecko na dodatkowe zajęcia i przygotować ważną prezentację! Brak czasu dla siebie, odmawianie sobie małych przyjemności w dłuższej perspektywie rodzi u kobiet pytanie, czy jestem szczęśliwa? A jeśli nie, czy to znaczy, że jestem złą matką? Oczywiście, że nie! Jest to jednak sygnał, że trzeba wreszcie zrobić także coś dla siebie, nie tylko dla innych!

Mamo zrób coś dla siebie

Dom i dzieci to wysiłek zbiorowy!

Prowadzenie domu i wychowywanie dzieci są zbyt pracochłonnymi zadaniami, aby zostawiać je na głowie jednej osoby. Mamy nie powinny się wstydzić prosić o pomoc lub tej pomocy odmawiać! Wsparcie babć i dziadków lub wynajęcie opiekunki nie jest oznaką porażki, to próba znalezienia koniecznej równowagi między wykonywaniem codziennych obowiązków a realizacją własnych potrzeb. Umiejętny podział zajęć domowych powinien być standardową praktyką w każdej rodzinie, niezależnie od tego, czy mama pracuje czy też nie. Każdy członek rodziny, gdy osiągnie już odpowiedni wiek, musi mieć swój udział w budowaniu i podtrzymywaniu domowego ogniska.

Urlop od macierzyńskiego

Każda mama – pracująca lub pozostająca w domu – ma prawo do czasu wolnego. Świat się nie zawali, jeśli kobieta „wyskoczy” na siłownię lub fitness raz w tygodniu! Wysiłek fizyczny to w końcu nie tylko zdrowie i szczuplejsza sylwetka, ale przede wszystkim solidna porcja endorfin! Wygospodarowanie czasu wolnego, który mama będzie spędzać w dowolnie wybrany sposób, jest arcyważne. Kobieta musi choć na chwilę odpocząć od roli matki, nie ma w tym nic złego! Jeśli ktoś sugeruje, że może taka kobieta nie nadaje się do bycia mamą, to prawdopodobnie nigdy nie miał okazji poczuć presji podobnej do tej, która spoczywa na rodzicielkach. A jak mama powinna spędzać swoje mikrowakacje? Nie ma jednego dobrego pomysłu, każda kobieta jest inna, każda potrzebuje czegoś innego! Można wrócić do dawnego hobby lub znaleźć nowe, można spróbować jogi, można czytać książki, można zapisać się na kurs gotowania. Czas wolny ma służyć Tobie, cokolwiek robisz, ma dawać Ci szczęście, spełnienie i satysfakcję!

Jak zadbać o siebie, będąc mamą?

Umęczona całodzienną bieganiną mama niekoniecznie ma siłę dokładnie oczyszczać twarz i nakładać na skórę coś więcej niż krem! Ale chwila, gdy można zamknąć się w łazience na kilka minut, by poświęcić cały ten czas tylko sobie, to dokładnie to, czego Ci trzeba. Gdy dzieci już śpią, w domu panuje cisza i spokój, spróbuj wykrzesać z siebie odrobinę energii i zatroszcz się o swoją skórę. Codzienna rutyna pielęgnacyjna nie zajmie Ci dłużej niż 5-10 minut! Solidnie oczyść skórę z zanieczyszczeń i makijażu, użyj toniku, a następnie wklep serum i krem, które odpowiadają potrzebom cery oraz zastosuj dobry krem pod oczy! Widzisz? To nic skomplikowanego! Raz lub dwa razy w tygodniu dodaj do swojego rytuału peeling i maskę na tkaninie, zapal świece zapachowe i weź długą, relaksacyjną kąpiel. W ten prosty sposób zamienisz swoją łazienkę w luksusowe spa! Z czasem, kiedy wyrzuty sumienia, że tracisz tyle czasu na „głupoty”, znikną, zaczniesz się cieszyć swoim wolnym czasem i nauczysz się czerpać z niego jak najwięcej.

Macierzyństwo mylnie rozumiane jest jako powinność matki do całkowitego poświęcenia. Prawda jednak jest zgoła inna, mama nie może być męczennikiem we własnym domu, gdyż taka droga prowadzi do depresji i załamania, nie do szczęścia i spełnienia. Dążenie do doskonałości za wszelką cenę nie jest właściwą postawą, każda mama może prosić o pomoc, każda mama ma prawo do odpoczynku i zadbania o swoją kondycję fizyczną i psychiczną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.