Kremy na niepogodę – zimowa pielęgnacja skóry dziecka

Gorsza pogoda na zewnątrz nie jest powodem, dla którego trzeba rezygnować ze spacerów z dzieckiem na świeżym powietrzu. Odpowiednie zabezpieczenie skóry zapewni skuteczną ochronę przed niską temperaturą, wiatrem, wilgocią oraz promieniami słonecznymi. Jak zadbać o to, by niekorzystne warunki atmosferyczne nie spowodowały podrażnienia skóry? Jak wybrać dobry krem na niepogodę?

Skóra dziecka kontra mróz

Jak wiadomo, skóra niemowlaków i małych dzieci pozbawiona jest tak skutecznej ochrony, jaką ma skóra dorosłego człowieka, a co za tym idzie, nie stanowi żadnej przeszkody dla drażniących czynników zewnętrznych. Wykształcenie się w pełni mechanizmów obronnych skóry oraz innych jej funkcji zajmuje zwykle około czterech lat. Do tego czasu jest ona ultradelikatna, cienka, wrażliwa i… bezbronna, dlatego też właściwa ochrona skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest tak ważna!

Zimowa pielęgnacja na co dzień!

Należy pamiętać, że nawet najlepsze kremy ochronne typu cold cream nie zdadzą egzaminu, gdy zostanie zaniedbana codzienna pielęgnacja! O skórę dziecka trzeba bowiem dbać każdego dnia, tylko w ten sposób można wspierać jej nie w pełni jeszcze rozwinięte funkcje oraz wzmacniać działanie jej naturalnego płaszcza ochronnego. Właściwy schemat pielęgnacyjny w przypadku małych dzieci nie wymaga skomplikowanych zabiegów, składają się na niego oczyszczanie, nawilżanie, natłuszczanie i ochrona.

skóra dziecka zimą

Jaki krem na zimę dla dziecka?

Najlepszym sposobem ochrony skóry malucha jest kosmetyk o tłustej konsystencji, lekkie formuły na bazie wody nie są w stanie zapewnić właściwego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, mogą za to przyczynić się do odmrożenia skóry! W przypadku kremów typu cold cream konsystencja i łatwość aplikacji schodzą na drugi plan, najważniejsza jest skuteczność! A odpowiednią ochronę przed mrozem zapewnić może krem na niepogodę o tłustej formule. Tworzy on na powierzchni skóry ochronną warstwę okluzyjną, czyli po prostu tarczę przeciwko niskiej temperaturze, silnym podmuchom wiatru i innym niekorzystnym czynnikom zewnętrznym! W skład kremów na niepogodę wchodzą przede wszystkim emolienty (np. olej mineralny, wazelina, masło Shea, oleje roślinne, trójglicerydy kaprylowo-kaprynowe, wosk pszczeli). Ze względu na swoją specyfikę kremy typu cold cream nie nadają się do codziennej pielęgnacji skóry, nie zawierają odpowiedniej ilości substancji pielęgnacyjnych, w dodatku ich ciężka konsystencja obciąża skórę. Zaleca się także po powrocie ze spaceru zmyć taki preparat z buzi malucha, nie da się bowiem ukryć, że do lepkiej warstwy, którą krem pozostawia na skórze, przywiera brud i zanieczyszczenia! Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru kosmetyku ochronnego? Oprócz składników aktywnych należy wypatrywać substancji niepożądanych. Dobry krem nie powinien zawierać silnych konserwantów, donorów formaldehydu czy fenoksyetanolu. Jeśli w składzie kosmetyku zdecydowaną większość stanowią takie „dodatki”, lepiej odłożyć go na półkę!

Dobry krem na niepogodę – co wybrać?

Bogata formuła pozbawiona wody – tego musisz szukać w kremie na zimę, a dokładnie mówiąc na prawdziwą zimę z temperaturą spadającą poniżej zera! Z polecanych przez mamy i specjalistów preparatów warto wymienić np. Sztyft ochronny z Cold Cream Mustela Bebe, Krem na każdą pogodę Nivea Baby, czy też Zimowy krem do zadań specjalnych MomMe. Alternatywą dla specjalistycznych kosmetyków są tradycyjne maści jak wazelina, maść z witaminą F, maść z alantoiną. Nie zawierają one wody, jednak ich konsystencja jest o wiele bardziej „tępa”, a tym samym trudniejsza w aplikacji. Minusem takich klasyków jest także to, że pozostawiają nieprzyjemny i bardzo lepki film na skórze. Warto dodać, że oprócz preparatów na siarczyste mrozy w drogeriach i w aptekach znaleźć można również formuły nieco lżejsze. Takie preparaty nie sprawdzą się w bardzo niskich temperaturach (zawierają wodę!), jednak bez zbędnego obciążania skóry, ochronią ją podczas jesiennych i wiosennych chłodów i wiatrów. Do tej kategorii kosmetyków zaliczyć można m.in. Krem barierowy do skóry suchej i atopowej Pharmaceris E Emotopic, Krem odżywczo-ochronny z Cold Cream Mustela Bebe, Spacerowy Krem na każdą pogodę MomMe.

Kiedy zrezygnować ze spaceru?

Z wychodzenia z domu należy zrezygnować, gdy warunki atmosferyczne za oknem przypominają scenerię filmu katastroficznego. O ile idea hartowania organizmu na lekkim mrozie ma naukowe podstawy, tak narażanie dziecka na ekspozycję na arktyczne temperatury jest lekkomyślne. Podobnie jak na silny wiatr i mocne opady! Dodatkowo lepiej „odpuścić” sobie spacer, gdy pojawiają się alerty smogowe – takie warunki nie mają nic wspólnego ze zdrową aktywnością na świeżym powietrzu!

Co musisz wiedzieć o zimowych kosmetykach pielęgnacyjnych dla dziecka? Przede wszystkim to, że im tłustsze, tym lepsze. Lepki film na powierzchni skóry, który pozostaje po aplikacji, jest namacalnym dowodem, że skóra jest chroniona przed mrozem i wiatrem. Stosowanie kosmetyków typu cold cream pozwala uniknąć bolesnych podrażnień i nadmiernego przesuszenia delikatnej skóry dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.