Kąpiele noworodka – na co zwrócić uwagę

Dziecko zaraz po porodzie wymaga szczególnej opieki i troski. Musi się przyzwyczaić do nowego otoczenia, ludzi oraz bodźców zewnętrznych – przyjdzie mu funkcjonować w zupełnie nowym świecie. Specjalnej pielęgnacji wymaga również jego skóra – cienka, podatna na zadrapania i podrażnienia. W jaki sposób kąpać nowo narodzonego malucha?

Odpowiednie miejsce

Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy kąpać malucha nie powinna być niższa niż 26-28 stopni Celsjusza. W tak ciepłym pomieszczeniu minimalizujemy ryzyko wystąpienia przeziębienia. Jednak to nie wszystko – również światło powinno być odpowiednie – niezbyt rażące, gdyż może podrażnić oczka malucha.

Odpowiedni “sprzęt”

Kąpiel dziecka to nie lada wyzwanie. Potrzebować będziemy wanienki i maty z gąbki, którą do niej włożymy. Dzięki temu noworodkowi będzie wygodnie, miękko i bezpiecznie. Warto zaopatrzyć się również w termometr do wody, aby przygotowana kąpiel nie była ani za gorąca, ani za zimna. Do kąpieli dziecka przyda się albo specjalna rękawica albo też myjka czy miękka gąbka – będzie nam łatwiej dotrzeć do wszystkich miejsc na ciele dziecka.

Odpowiednie kosmetyki

Skóra niemowlęcia nie potrzebuje wiele, jeśli chodzi o kosmetyki. Wystarczy płyn do kąpieli, najlepiej na bazie emolientów, które nawilżają skórę i nadają jej elastyczności. Dzięki niemu mamy pewność, że skóra dziecka nie ulegnie podrażnieniu, czy zaczerwienieniu. Wśród znanych marek możemy wyróżnić np. kosmetyki Oilatum – http://www.i-apteka.pl/pol_m_Dziecko-i-Mama_OILATUM-400.html. Pod żadnym pozorem nie należy do kąpieli używać kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, gdyż mają zupełnie inny skład.

Odpowiednia częstotliwość

Dziecka na początku nie powinno się kąpać częściej, niż 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu wysuszaniu się skóry, co ma niemałe znaczenie – łatwiej wtedy o pęknięcia, otarcia czy schodzenie naskórka. Do codziennej higieny możemy używać chusteczek nawilżających, zwracając szczególną uwagę na strefę pieluszkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*