Jestem w ciąży – co mi wolno, czego nie?

Wiadomość o ciąży zmienia całkowicie życie przyszłej matki. Musi ona dostosować się do nowej sytuacji, zadbać o swoje zdrowie, aby jej dziecko mogło rozwijać się prawidłowo i zdrowo rosnąć. Ciężarna musi przestrzegać wielu zasad w trakcie ciąży – zakazów i nakazów. Co wolno kobietom w ciąży, a czego kategorycznie nie powinny robić?

Zakazy w ciąży

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ciężarne kategorycznie nie mogą w ciąży pić alkoholu, nawet w niewielkich ilościach i palić papierosów. Nie mogą korzystać z używek takich jak kawa kofeinowa w nadmiernych ilościach. Wszystko to może doprowadzić do przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka z zespołem alkoholowym lub z niską wagą urodzeniową, a nawet do poronienia.

Trzeba unikać stresów i ekstremalnych wrażeń, takich jak np. jazda na rollercosterze w wesołym miasteczku. Może to negatywnie wpłynąć na dziecko. Nie można chodzić do sauny i na masaże brzucha. Istnieje bezwzględny zakaz opalania się na solarium oraz opalania naturalnego w obrębie brzucha.

Zobacz również jakie są kosmetyki zabronione w ciąży.

To wolno ciężarnym

Stereotypy mówią, że w ciąży nie można farbować włosów, nie ma jednak naukowych dowodów na to, że farba mogłaby w jakikolwiek sposób zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Składniki farby wnikają we włosy i nie przenikają przez skórę. Dla zwiększonego bezpieczeństwa do farbowania wybierajmy kosmetyki bez zawartości szkodliwego amoniaku. Farbując włosy należy uważać, aby nie wdychać chemikaliów.

Uwaga! Efekt farbowania może być inny, niż zwykle, za co należy winić hormony ciężarnej.

Podobnie jak z farbowaniem, wygląda kwestia malowania paznokci w trakcie ciąży – można to robić, o ile nie wdychamy zbyt długo duszącego zapachu lakierów i zmywaczy do paznokci.

W trakcie całej ciąży kobiety powinny zadbać o swoją higienę, szczególnie okolic intymnych, aby nie dopuszczać do powstawania infekcji. Lepiej nie używać zwykłego mydła czy żelu pod prysznic do mycia genitaliów, ponieważ zanadto podrażniają śluzówkę.

Trzeba także zadbać o nawilżanie ciała, co pozwoli zapobiec powstawaniu rozstępów i ograniczy cellulit.

Ciężarne mogą bawić się z oswojonymi, domowymi zwierzętami – psami i kotami, jeśli mają pewność, że są czyste i odrobaczone.

W ciąży wskazana jest umiarkowana aktywność – spacery, jogging, czy lekkie ćwiczenia, np. joga. Wskazany jest basen, ponieważ dobrze wpływa na mięśnie i ogólną kondycję ciężarnej, choć jeśli przyszła mama ma skłonność do nawracających infekcji, powinna wybierać jedynie baseny z ozonowaną wodą.

Co prawda kobiety w ciąży wyłączone są z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie, ale dla własnego bezpieczeństwa powinny to robić. Jeśli doszłoby do wypadku czy zwyczajnej kolizji, szybko mogą ulec poważnym obrażeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.