Zmęczenie w ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Dla wielu kobiet w ciąży stan błogosławiony staje się synonimem zmęczenia. Zmiany zachodzące w ciele – burza hormonalna, powiększająca się macica uciskająca liczne narządy wewnętrzne, rosnący brzuch, który mocno obciąża kręgosłup – to wszystko w efekcie prowadzi do ciągłego osłabienia i dopadającej znienacka senności! Co robić, aby odczuwać komfort i relaks, a nie tylko zmęczenie w ciąży?
Skąd się bierze zmęczenie w ciąży?
Ciążowe zmęczenie, brak energii, nadmierna senność to dolegliwości, które towarzyszą kobiecie przez większość czasu już od pierwszego trymestru. Co więcej, objawy te uznawane są za całkiem normalne. W początkowej fazie ciąży główną przyczyną utraty sił są zachodzące w organizmie zmiany związane ze znacznym wzrostem aktywności hormonalnej (progesteron, hCG). Ponadto charakterystyczne dla tego okresu są również spadki ciśnienia i poziomu cukru we krwi, co wpływa na odczuwanie nadmiernej senności. W drugim trymestrze kobiety zwykle obserwują poprawę samopoczucia, a senność i zmęczenie ustępują. Niestety nie na długo, ze zdwojoną siłą objawy te powracają w trzecim trymestrze. Wtedy też pokaźny rozmiar brzucha staje się źródłem coraz to nowych problemów jak np. trudności w oddychaniu i bezsenność. Na samopoczucie kobiety negatywnie wpływa także rosnący stres związany ze zbliżającym się porodem.
Jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciąży?
Nadmierna senność czy zmęczenie w ciąży to nie największe zmartwienia przyszłej mamy, dlatego nie zawsze trzeba z nimi walczyć. Gdy zbliża się fala osłabienia, czasem najlepiej jest się jej poddać i po prostu odpocząć lub uciąć sobie krótką drzemkę! Organizm sam poradzi sobie z niedostatkiem energii, ładując baterie podczas snu! Nie oznacza to jednak, że nie można dodatkowo wspomóc swojego organizmu! Kilka naprawdę banalnych zmian w codziennym życiu może przynieść bardzo dobre rezultaty i poprawić komfort kobiety ciężarnej, łagodząc nie tylko nieprzyjemności związane z odczuwanym brakiem energii, ale i z innymi dolegliwościami ciążowymi:
- odpoczynek i sen – to dość oczywiste, bez zdrowego snu i regularnego odpoczynku organizm nie ma czasu na regenerację. W ciąży jak najbardziej wskazane są drzemki w ciągu dnia, a także wydłużenie nocnego wypoczynku przynajmniej do 9 godzin. Oprócz ilości snu i odpoczynku ważna jest też ich jakość! Warto więc zadbać o wietrzenie pomieszczenia przed snem, wygodną poduszkę oraz prawidłową pozycję snu – specjaliści jako optymalną pozycję wskazują spanie na lewym boku, nie jest natomiast zalecane spanie na plecach, gdyż w tej pozycji dziecko może uciskać żyłę główną i aortę.
- dieta – problemy z nadmiernym osłabieniem organizmu mogą wynikać z niedoborów niektórych witamin i mikroelementów np. żelaza, magnezu, wapnia, witamin z grupy B. W codziennym jadłospisie trzeba więc znaleźć miejsce na warzywa, owoce i nabiał, ponadto ogromnie istotne jest białko (np. chude mięso) oraz węglowodany złożone (np. produkty pełnoziarniste)! W przypadku większych niedoborów składników odżywczych można w porozumieniu z lekarzem wprowadzić odpowiednią suplementację. Aby zapewnić stały dopływ energii, posiłki należy jeść często w małych porcjach (nie należy jeść w pośpiechu!). Dieta powinna być lekkostrawna, dzięki czemu kobieta uniknie także nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. W ciąży należy wystrzegać się najpopularniejszego „pobudzacza”, czyli kofeiny. Choć picie kawy nie jest bezwzględnie zakazane, trzeba podchodzić do tego z rozsądkiem. Jedna lub dwie filiżanki słabej kawy dziennie nie powinny zaszkodzić, jednak ratowanie się kofeiną lepiej traktować jako ostateczność.
- ruch – przy prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta nie powinna rezygnować z codziennej dawki aktywności fizycznej. To kolejny po diecie ważny aspekt utrzymywania ciała w dobrej kondycji w ciągu 9 miesięcy ciąży. Rodzaj aktywności jest kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od możliwości i wcześniejszego przygotowania fizycznego przyszłej mamy. Preferowany jest jednak ruch na świeżym powietrzu, który zapewnia efektywniejsze dotlenienie organizmu. Regularna aktywność wpływa pozytywnie na ogólną sprawność fizyczną, jak również na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia, pomaga również poprawić przemianę materii. Korzyści jest więc o wiele więcej niż tylko walka z ciążowym zmęczeniem.
Zmęczenie w ciąży i senność – kiedy trzeba iść do lekarza?
Choć zmęczenie i senność to dość charakterystyczne dolegliwości ciążowe każda kobieta powinna pamiętać, że objawy te mogą sygnalizować poważne schorzenia. Dlatego też stany wzmożonego osłabienia trzeba skonsultować z lekarzem. Konieczne są badania wykluczające potencjalne przyczyny takich objawów np. problemy z ciśnieniem krwi, anemię, cukrzycę ciążową, hormonalne zaburzenia tarczycy lub infekcję.
Z brakiem sił i sennością w ciąży trzeba się pogodzić, jednak nie można dać im się przytłoczyć. Krótka drzemka w ciągu dnia przysługuje każdej przyszłej mamie! Ponadto należy zadbać o jakość swojego codziennego odpoczynku oraz o zdrową dietę. Wskazany jest także zastrzyk energii w postaci ruchu na świeżym powietrzu.
Dodaj komentarz