II trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości
Wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru u większości kobiet ciąża zaczyna być widoczna, coraz mocniej zarysowuje się bowiem brzuszek. Na szczęście nadal nie przeszkadza on w codziennych czynnościach. Pod względem obciążeń dla organizmu kobiety środkowy trymestr zwykle jest najłagodniejszy, choć nie oznacza to, że jest całkowicie bezproblemowy! Jakie są najczęstsze dolegliwości drugiego trymestru?
Drugi trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży trwa od 14. do 28. tygodnia. Dla wielu kobiet jest to okres zdecydowanie przyjemniejszy niż pierwszy trymestr – ustępuje wiele uciążliwych objawów, przede wszystkim u większości ciężarnych zanikają nudności i wymioty. Podobnie jak w przypadku dolegliwości pierwszego trymestru i w drugim rodzaj i nasilenie objawów nie są takie same u wszystkich kobiet.
Drugi trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości
Odczuwane w drugim trymestrze ciąży dolegliwości są przede wszystkim efektem rozwoju i wzrostu płodu oraz powiększania się macicy. Część objawów jest znana już z pierwszej fazy ciąży. Tak jest m.in. w przypadku zgagi i zaparć. Z tego też powodu, w celu ograniczenia dyskomfortu, ciężarne powinny utrzymywać lekkostrawną dietę wzbogaconą o liczne źródła błonnika oraz jeść mniejsze i częstsze posiłki. Ponadto ważne w trakcie ciąży jest właściwe nawadnianie organizmu oraz aktywność fizyczna na miarę możliwości (brak przeciwwskazań lekarskich) i kondycji sprzed ciąży. Oprócz problemów związanych z przewodem pokarmowym przyszłe mamy nadal mogą borykać się z zawrotami głowy i osłabieniem, bólami głowy, a także częstomoczem, żylakami i hemoroidami. Oto inne dolegliwości ciążowe, które kobieta może odczuwać w drugim trymestrze:
- bóle kręgosłupa – wraz ze wzrostem macicy i zmianą środka ciężkości cały kręgosłup zostaje obciążony, jednak najsilniej odczuwane jest to w odcinku krzyżowym i okolicy kości ogonowej. Pomocne w łagodzeniu bólów pleców są spacery i lekkie ćwiczenia rozciągające.
- obrzęki nóg i rąk – powiększająca się macica coraz silniej zaczyna uciskać naczynia krwionośne, ponadto organizm zatrzymuje wodę, co skutkuje obrzękami łydek, stóp i dłoni. Sposobem łagodzenia tych objawów jest prawidłowe nawadnianie, unikanie soli w diecie oraz odpoczynek.
- skurcze nóg (łydek) – w okresie ciąży często dochodzi do niedoborów niektórych składników np. magnezu i potasu, stan ten (w połączeniu z utrudnionym krążeniem) może przyczynić się do występowania bólów skurczowych w kończynach dolnych. Aby tego uniknąć, warto zadbać o odpowiednią podaż magnezu i potasu w diecie (po konsultacji z lekarzem można wprowadzić suplementację).
- popuszczanie moczu – ze względu na rozciągnięcie mięśni dna miednicy pojawiają się problemy z trzymaniem moczu, do mimowolnego popuszczania może dochodzić podczas kichania, kaszlu lub śmiechu.
- rozstępy – szybko rosnący brzuszek i piersi rozciągają skórę ponad jej możliwości, co powoduje powstawanie rozstępów. Aby zapobiec tym nieestetycznym zmianom, należy odpowiednio wcześnie wdrożyć pielęgnację przeciwrozstępową (na rynku dostępne są kosmetyki przyjazne przyszłym mamom).
- skurcze Braxtona Hicksa – po 20. tygodniu wiele kobiet zaczyna doświadczać niezbyt silnych skurczów macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu.
Drugi trymestr – niepokojące objawy
Niektóre dolegliwości ciążowe występujące w drugim trymestrze mogą mieć charakter patologiczny związany z poważnymi schorzeniami rozwijającymi się w okresie ciąży. Tak jest np. w przypadku obrzęków, które są dość powszechnym ciążowym objawem. Obrzęki nóg i rąk zwykle przemijają po nocnym odpoczynku, jeśli jednak pojawiają się obrzęki innych części ciała, w tym twarzy, które nie zanikają, należy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem. Tego rodzaju obrzęki uogólnione, a także ból głowy, któremu towarzyszą błyski przed oczami, podwójne widzenie oraz wzrost ciśnienia tętniczego mogą oznaczać bardzo poważne schorzenie – gestozę, czyli zatrucie ciążowe! Groźnym objawem może być także szybki przyrost masy ciała (sygnalizujący cukrzycę ciążową) oraz krwawienia z dróg rodnych (mogące wskazywać na zagrożenie poronieniem).
Zwykło się uważać, że drugi trymestr ciąży jest okresem o wiele mniej burzliwym pod względem dolegliwości niż trymestr pierwszy i trzeci. Ciężarne odczuwają znaczną poprawę samopoczucia i wyglądają promiennie, zaś wszelkie doświadczane niedogodności stanu błogosławionego z pewnością wynagradza możliwość wyczucia pierwszych ruchów dziecka, co ma zwykle miejsce około 17.-20. tygodnia.
Dodaj komentarz