Objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Kobiety, które starają się o dziecko, są często bardzo przeczulone i każdy nowy objaw odczytują jako pierwsze oznaki ciąży! Oczywiście brak miesiączki i poranne mdłości zwykle zwiastują wyczekiwane dobre nowiny, jednak to nie jedyne objawy ciąży, które powinny skłonić kobietę do wykonania testu ciążowego i umówienia wizyty u ginekologa.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze oznaki ciąży nie pojawiają się w momencie, gdy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, zwykle obserwuje się je dopiero około 4-6 tygodnia ciąży, choć już wcześniej – około 2-3 tygodnia – kobieta może dostrzegać drobne sygnały świadczące o zachodzących w jej ciele zmianach. Warto pamiętać, że objawy ciąży odczuwane są bardzo subiektywnie, u niektórych kobiet są ledwo zauważalne, u innych nasilenie i czas ich trwania może czasowo zaburzać normalne funkcjonowanie! Zdarza się również, że objawy ciąży (np. wymioty i osłabienie) zrzucane są na karb grypy lub zatrucia, gdy w rzeczywistości są oznakami ciąży lub wręcz przeciwnie symptomy infekcji interpretowane są jako objawy ciąży.

Dlatego w przypadku jakichkolwiek przypuszczeń, że mogło dojść do zapłodnienia, warto zrobić test ciążowy. Na rynku dostępne są testy o wysokiej czułości, które wychwytują już niewielki wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu (wzrost ten następuje po implantacji zarodka około 7-12 dni po zapłodnieniu komórki jajowej), nadal jednak nie dają one 100% pewności. Wynik domowego testu ciążowego warto zweryfikować badaniem krwi u ginekologa (ostatecznym potwierdzeniem jest badanie USG wykonywane około 6 tygodnia ciąży).

objawy ciąży jak rozpoznać

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży najszybciej są w stanie wychwycić kobiety, które doskonale znają swój organizm i te, które mają regularny cykl menstruacyjny. Brak miesiączki to pierwszy objaw ciąży, który przychodzi na myśl, jednak kilkudniowe spóźnienie wcale nie musi oznaczać ciąży – może być efektem np. nadmiernego stresu. Co więcej, kobietom, które nie miesiączkują regularnie, brak menstruacji w planowanym terminie może całkowicie umknąć.

Zasadniczo diagnozowanie ciąży wyłącznie na podstawie pojawiających się lub niepojawiających się plamień może wprowadzać w błąd. W momencie zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy dochodzi do wystąpienia krwawienia implantacyjnego, które łatwo pomylić z krwawieniem miesięcznym. Widoczne i namacalne objawy ciąży to również zmiany w okolicach intymnych. Kobiety mogą dostrzec zasinienie pochwy oraz zwiększenie ilości śluzu, który staje się gęstszy i bardziej kleisty (jest to bezpośredni efekt rozpulchniania szyjki macicy).

Inne wczesne objawy ciąży

Wraz z zapłodnieniem komórki jajowej w kobiecym organizmie zaczynają się „wielkie zmiany”, których motorem jest zwiększona aktywność hormonów płciowych. Wzrost aktywności progesteronu wpływa między innymi na obniżenie ciśnienia krwi, które kobieta odczuwa w postaci zmęczenia, osłabienia i senności. Te przykre objawy ciąży w połączeniu z zawrotami głowy, omdleniami, wahaniami nastroju, zwiększoną drażliwością oraz zaburzeniami równowagi emocjonalnej sprawiają, że dla wielu ciężarnych początek ciąży jest nie do zniesienia!

Objawy ciąży czy objawy zatrucia pokarmowego?

W okresie ciąży progesteron „sieje zamęt” w całym organizmie, także w układzie pokarmowym, to przez niego zwalniają procesy trawienne, pojawia się zgaga, wzdęcia i nudności. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego objawiają się również problemami z prawidłowym wypróżnianiem, kobiety na zmianę borykają się z zaparciami i biegunką.

Obok progesteronu winnym męczących wymiotów i porannych mdłości jest wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej. Intensywność nudności i wymiotów potęgowana jest zwykle przez charakterystyczną dla okresu ciąży wrażliwość na zapachy. Objawy ciąży, które także powinny wzbudzić podejrzenia, to pojawiające się znienacka niecodzienne zachcianki żywieniowe, a także zwiększone łaknienie lub brak apetytu.

Bolesne objawy ciąży

Pierwsze oznaki ciąży nie są najprzyjemniejsze, co więcej często bywają bolesne. Jednym z bardziej uciążliwych objawów jest tkliwość i bolesność piersi. Początkowo piersi są pełniejsze, z czasem stają się obrzmiałe i ciężkie. Zmienia się również ich wygląd – uwidoczniają się naczynia krwionośne, a sutki powiększają się i ciemnieją. Bardzo uciążliwe zaczynają być skutki uciskania pęcherza przez rosnącą macicę, które oznaczają niemal nieustającą potrzebę oddawania moczu.

Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży? Nie każda ciąża przebiega tak samo, nie każda ciężarna odczuwa te same dolegliwości, jednak wachlarz objawów ciąży jest na tyle charakterystyczny, że kobieta jest w stanie je właściwie zinterpretować. Oczywiście dopiero lekarz może w 100% potwierdzić ciążę podczas badania ultrasonograficznego, gdy w obrazie USG pojawia się maleńki pęcherzyk ciążowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.