Jak zostać Smartmamą, czyli aplikacje na smartfona dla mam

Specjalne aplikacje pomogły Ci przetrwać trudy ciąży, teraz pewnie nie wyobrażasz sobie wychowania dziecka bez pomocy smartfona… przynajmniej przez pierwsze miesiące, kiedy nowa sytuacja może Cię najnormalniej w świecie przerastać. Karmienie, kolki, zmiany pieluszki i nieprzespane noce, jak sobie z tym poradzić? Włącz aplikację dla mam i korzystaj z zawartych w niej porad oraz możliwości, jakie przed Tobą otwiera!

Aplikacje dla mam – którą wybrać?

Nowoczesne mamy nie boją się nowych technologii, świetnie adaptują je na swój własny użytek. A gdy rośnie popyt, wzrasta i podaż, więc dostępność do coraz lepszych, świetnie skomponowanych aplikacji dla mam się rozszerza, co jest bardzo dobrym znakiem! Duży wybór oznacza więcej możliwości oraz lepszą jakość, choć dla mniej zorientowanych lub mniej zdecydowanych nadmiar opcji może być dość problematyczny. Jeśli i Ciebie onieśmiela ten urodzaj aplikacji, zobacz kilka przykładów, jak możesz wykorzystać wsparcie technologii do szybszego opanowania nowej roli, najważniejszej roli w Twoim dotychczasowym życiu, czyli bycia mamą! Oto zestawienie aplikacji dla mam, które są warte wypróbowania. Pamiętaj, że tak jak w przypadku aplikacji dla kobiet w ciąży i tu panują podobne zasady, decyduje kryterium przydatności i dopasowania do Twoich potrzeb. W zestawieniu znajdziesz aplikacje przede wszystkim w języku polskim, z uwzględnieniem aplikacji na Androida i iOS.

smartmama

Aplikacje dla matek karmiących piersią

Początkowo priorytetową sprawą wydaje się pomoc przy karmieniu. Dla świeżo upieczonej mamy, zwłaszcza przy pierwszym dziecku początki karmienia mogą być bardzo trudne. Wprawdzie już w szpitalu kobieta dostaje wskazówki, jak przystawiać dziecko do piersi i jak często karmić, jednak gdy zostaje sama, zapomina o wielu ważnych kwestiach, które ze specjalną aplikacją stają się łatwiejsze do opanowania.

  • Karmienie piersią (Android) – aplikacja ułatwia kobiecie wypracowanie właściwego systemu karmienia piersią. Wyposażona jest w licznik, który mierzy czas karmienia, oczywiście z oznaczeniem piersi, a także długość przerw między karmieniami. Wszystkie informacje przetwarzane są w formie raportów (dziennych, tygodniowych, miesięcznych). Jeśli dodatkowo dokarmiasz dziecko, możesz zaznaczyć odpowiednią opcję, która posiada możliwość wpisywania ilości podanego pokarmu.
  • LactMed (Android, iOS) – jest to aplikacja, która podpowie mamie, jaki wpływ na dziecko mogą mieć zażyte przez nią leki lub suplementy. Posiada również listę preparatów, które będą bezpieczne zarówno dla niej, jak i dla maluszka.

Kompaktowe aplikacje na smartfona dla mam

  • Dziennik Maluszka (Android, iOS) – jak na dzienniczek przystało, umożliwia on zapisywanie pór karmienia, przewijania i spania. Oczywiście przy opcji karmienia jest oznaczanie piersi, ilość pokarmu podawanego w butelce, a także stałe posiłki. Tego typu aplikacja pomaga nam zrozumieć rytm dnia, analizuje czas snu, z uwzględnieniem długości snu w ciągu nocy oraz częstotliwości drzemek. Sporo miejsca poświęcone jest części poradnikowej. Każdy miesiąc życia dziecka jest dokładnie opisany, są również siatki centylowe i wiele porad, a także miejsce na własne notatki.
  • Moje Dziecko (Android, iOS) – aplikacja poradnikowa z funkcją dzienniczka. Mamy tu porady lekarzy, szczegółowe informacje odnośnie do rozwoju dziecka od narodzenia do ukończenia roczku, jego karmienia oraz pielęgnacji. W dzienniczku można uzupełniać daty szczepień, a także wzrost i wagę, pomiary te zostaną naniesione na interaktywne siatki centylowe.
  • Happy Baby (Android, iOS) – jedna z ulubionych aplikacji polskich rodziców, czytelna, kompletna, łatwa w obsłudze. Znajdziemy tu informacje i porady dotyczące wszystkich zagadnień od karmienia, zmiany pieluszek po szczegółowy opis rozwoju dziecka. Strefa karmienia obejmuje karmienie piersią i butelką, specjalny licznik karmienia z oznaczeniem piersi. Jest specjalne miejsce na wpisywanie ilości podanego butelką mleka. Aplikacja umożliwia także monitorowanie snu dziecka (licznik mierzy jego długość), a także wyposażona jest w dziennik zmiany pieluszek z oznaczeniem opcji: siusiu, kupka oraz siusiu+kupka. Równocześnie mamy podgląd na podsumowanie tych trzech aktywności, co eliminuje konieczność ciągłego zastanawiania się, kiedy zmieniałaś pieluszkę lub kiedy karmiłaś? Happy Baby przypomina także o umówionych wizytach lekarskich.
  • Whattoexpect Baby (iOS) – ta aplikacja to kompleksowy poradnik dotyczący zdrowia i rozwoju dziecka, zawiera mnóstwo informacji o żywieniu malucha, propozycje zabaw, a także praktyczne patenty, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Po drugie aplikacja pomaga prowadzić dziennik karmienia, zmiany pieluch, a także szczepień. Jedyną jej wadą wydaje się fakt, że dostępna jest tylko w języku angielskim.

Aplikacja w roli elektronicznej niani

Od momentu rozpowszechnienia się tego rewolucyjnego urządzenia, każdy rodzic wie, że bez elektronicznej niani się nie obejdzie! Jednak postęp technologiczny pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy i znacznie niższym kosztem osiągnąć ten sam efekt. Aplikacje na smartfona, które umożliwiają stałe monitorowanie dziecka to jedne z najchętniej instalowanych aplikacji. Wykorzystując kamerę smartfona, pozwalają na obserwowanie i podsłuchiwanie dziecka. Ponadto wysyłają powiadomienia na drugi telefon informujące o aktywności malucha (SMS, połączenie telefoniczne). Najpopularniejsze aplikacje tego typu to:

  • iSitter (iOS)
  • Dormi Baby Monitor (Android)
  • Baby Monitor & Alarm (iOS, Android)

Aplikacje generujące kojące dźwięki

Wielogodzinne próby uśpienia maluszka, nieprzespane noce – jak tego uniknąć? Przypomnij sobie opowieści innych rodziców, jak to ich dzieci zasypiały przy włączonym odkurzaczu lub suszarce do włosów? Teraz nie musisz już eksploatować sprzętów AGD, wystarczy smartfon i niepozorna aplikacja, która odtwarza kojące dla małych uszek dziecka dźwięki. Dla Twoich uszu niekoniecznie będą przyjemne, ale łatwiej zniesiesz odgłos kapiącej wody niż przeraźliwy płacz dziecka i własną bezsilność!

  • White Noise Free (Android, iOS) – aplikacja ma wgrany zestaw dźwięków, które na maluszka działają zaskakująco uspokajająco np. odgłos suszarki, klimatyzacji, odkurzacza oraz włączonego silnika samochodowego.
  • SoundSleeper – w tej aplikacji oprócz wgranych odgłosów (m.in. deszcz, wiatrak, odgłosy w łonie matki), mamy możliwość nagrania innych dźwięków, które kojąco wpływają na Twoje dziecko (nagranie nie dłuższe niż 30 minut).
  • Dźwięki do usypiania dziecka – w tej aplikacji wgrano między innymi dźwięk pralki, bicia serca, śpiewu ptaków, deszczu, a także odgłosy z wnętrza pociągu, samolotu i samochodu.

Inne ciekawe aplikacje dla rodziców: My Baby, Total Baby, Babee – kalendarz szczepień, Torba Kangura – wyszukuje najfajniejsze atrakcje dla dzieci w okolicy, Sleep Genius Baby – monitorowanie snu dziecka, Noom Weight Loss Coach – pomaga zrzucić pociążowe kilogramy, BoboVita – aplikacja z poradami żywieniowymi, ułatwia rozszerzanie diety niemowlaka.

Tablety, smartfony, aplikacje mobilne – to wyprawka współczesnej mamy. Wsparcie położnej, rodziny, korzystanie z doświadczeń własnej mamy czy też przyjaciółek jest nieocenione, jednak wcale nie koliduje z możliwościami, jakie daje kobiecie technologia. Umiejętne wprowadzanie aplikacji w ramach pomocy przy wykonywaniu codziennych obowiązków to świetne rozwiązanie dla wiecznie zajętych mam. Popularne aplikacje pomagają nie tylko prowadzić dziennik podstawowych czynności przy dziecku, ale również podpowiadają, jak radzić sobie z wieloma zagadnieniami, z którymi przychodzi się mierzyć na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.