Loteria imieninowa, czyli jak wybrać imię dla dziecka?

Mogłoby się wydawać, że wybór imienia to jedno z przyjemniejszych zadań, które wypełnia przyszłym rodzicom czas oczekiwania na potomka. Nic bardziej mylnego, większość par toczy poważne spory o to, jakie imię nadać dziecku! Mając do wyboru tysiące propozycji, trudno dojść do porozumienia, zwłaszcza gdy rodzice reprezentują skrajnie różne frakcje, a do tego babcie, dziadkowie i przyjaciele rodziny dorzucają swoje trzy grosze. Jak zatem podjąć tę trudną decyzję bez głośnych kłótni i cichych dni?

Najpiękniejsze imię świata…

Oto marzenie każdego rodzica – dać dziecku to jedno, jedyne, idealne imię. Oczywiście wybór ten to kwestia gustu, upodobań, a także mody. Nie da się ukryć, że trendy w przypadku doboru imienia to jeden z najważniejszych czynników, które rozpatrują rodzice. W latach 80. na fali popularności południowoamerykańskiej telenoweli na porodówkach królowały Izaury, natomiast kilka lat temu silny wpływ kultury zachodniej zaowocował sporą grupą obcobrzmiących imion, często nieszczęśliwie spolszczanych w pisowni np. Jessica (Dżesika) czy Brian (Brajan). W ostatnich latach obserwuje się natomiast zwrot ku tradycji, a rankingi najpopularniejszych imion zostały opanowane przez dostojnych Janów, Franciszków, Antonich oraz urokliwe Hanny, Zuzanny i Zofie.

jakie imię dla dziecka

Kilka zasad, jak wybrać imię dla dziecka?

Wiele par już na etapie planowania potomka rozpoczyna poszukiwania imienia idealnego, wydaje się to przedwczesne? Skąd, to mądre posunięcie! Kilka miesięcy na przymiarki i kombinacje to całkiem dużo czasu. Można wziąć pod uwagę różne czynniki, prześledzić zestawienia najpopularniejszych imion, a fani magicznej strony życia mogą w spokoju poczytać o ich znaczeniu. Wybierając imię, należy kierować się względami estetycznymi i praktycznymi, co nie oznacza, że nie można odrobinkę zaszaleć, z tym że trzeba pamiętać – za rodzicielską fantazję przez całe swoje życie będzie płacić dziecko! Jak zatem podjąć właściwą decyzję i co brać pod uwagę?

  • Czy imię pasuje do nazwiska? – imię i nazwisko powinny stanowić całość! Wymawiane razem muszą brzmieć harmonijnie. Praktycznym rozwiązaniem jest zestawienie długiego imienia z krótkim nazwiskiem i na odwrót, złym natomiast skomponowanie obcobrzmiącego imienia z oryginalnym (trudnym do wymówienia) nazwiskiem lub nazwiskiem bardzo pospolitym, które niesie za sobą określone znaczenie. W pierwszym przypadku fundujemy niepotrzebną gimnastykę dla języka, w drugim możemy uzyskać nazbyt komiczny efekt.
  • Czy imię kojarzy się Wam pozytywnie? – i mama, i tata nie mogą mieć negatywnych skojarzeń i złych wspomnień z wybranym imieniem, dlatego nie oponuj, jeśli mąż wyraźnie sprzeciwia się Twojej propozycji! Zdarza się również, że niektóre imiona zostały zaadaptowane przez właścicieli czworonogów, dlatego, gdy w rodzinie mamy kundelka wabiącego się np. Maksio, lepiej zrezygnować z takiego imienia dla swojego synka!
  • Czy imię nie jest zbyt popularne? – moda na konkretne imiona potrafi skutecznie utrudnić wybór, zwłaszcza jeśli Wasze typy pokrywają się z najpopularniejszymi aktualnie imionami. Pewnie sama pamiętasz, jak za Twoich czasów w klasie siedziały trzy Anie, trzy Kasie i trzech Przemków! I choć to jedna z najczęstszych rad, aby nie powielać najbardziej rozchwytywanych imion kolejne roczniki nadal „produkują” hurtowe ilości Julek, Amelek, Kubusiów i Filipów.

Przy wyborze warto także mieć na uwadze tradycję rodzinną. W niektórych rodzinach, nie tylko w staropolskich rodach, stosuje się określony klucz doboru imienia, np. męscy potomkowie noszą imiona rozpoczynające się od określonej litery lub zawsze nadawane jest imię o rodowodzie biblijnym. Nie oznacza to, że musisz się poddać temu rytuałowi, jednak czasem warto uszanować wielowiekową tradycję choćby przy nadaniu drugiego imienia. Szacunek przodkom można również oddać poprzez nazwanie maluszka imieniem dziadka lub prababci. Innym czynnikiem, którym kierują się rodzice, jest łatwość wymowy imienia – dla wielu w dobie globalizacji jest ona priorytetem. Takie rozumowanie argumentowane jest trudnością, jaką sprawiają obcokrajowcom polskie znaki. Ale w kontrze do takiego myślenia należałoby właśnie namawiać do podkreślania naszej wyjątkowości i polskiej tożsamości!

Imiona dla dziewczynek, imiona dla chłopców – coroczny ranking

Co roku na podstawie rejestru PESEL sporządzany jest spis najczęściej oraz najrzadziej nadawanych imion. Zestawienie przedstawiające zeszłoroczne hity nie przyniosło większych niespodzianek, z nieznacznymi różnicami pierwsze piątki pozostały niemal bez zmian, jedynie wśród imion męskich Antoni zmienił na pozycji lidera Jakuba. Czy w kolejnym rankingu czekają nas spektakularne roszady? Na chwilę obecną – i to z bardzo dużym prawdopodobieństwem – można pokusić się o stwierdzenie, że w zestawieniu imion dla dziewczynki w przyszłym roku może namieszać Klara. W jakim stopniu „polskie royal baby” zawładnie rodzicami-fanami futbolu? – to się okaże. Tymczasem przedstawiamy Top 10 najpopularniejszych imion żeńskich i męskich roku 2016 (pełen spis dostępny jest na stronie Ministerstwa Cyfryzacji).

Najpopularniejsze imiona żeńskie w 2016 roku:

  • Zuzanna (8837)
  • Julia (8637)
  • Lena (8367)
  • Maja (8303)
  • Hanna (7948)
  • Zofia (7702)
  • Amelia (6598)
  • Alicja (5692)
  • Aleksandra (5428)
  • Natalia (4809).

Najpopularniejsze imiona męskie w 2016 roku:

  • Antoni (9183)
  • Jakub (8942)
  • Szymon (8264)
  • Jan (7584)
  • Filip (6674)
  • Franciszek (6551)
  • Mikołaj (6380)
  • Aleksander (6248)
  • Kacper (5995)
  • Wojciech (5915).

Co na to Rada Języka Polskiego?

Z racji nieograniczonej kreatywności niektórych rodziców, którzy z przyjemnością kopiowaliby amerykańskie wzorce, gdzie imieniem może być właściwie każdy wyraz (np. Summer, Blue Ivy, North, Dick), Rada Języka Polskiego opublikowała kilka zaleceń w kwestii wyboru imienia! Po pierwsze imię nie może być w żaden sposób obraźliwe lub ośmieszające, nie może być zdrobnieniem, a także nie może pochodzić od nazw potocznych lub nazw geograficznych. Dodatkowo imię musi jasno wskazywać płeć dziecka! Rejestrując dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, musicie liczyć się z tym, że urzędnik ma prawo odmówić Wam uznania imienia, gdy nie spełnia ono powyższych kryteriów. Warto również pamiętać, że te wytyczne dotyczą dzieci o narodowości polskiej z polskim obywatelstwem. W przypadku, gdy dziecko nie ma polskiego obywatelstwa lub jedno z rodziców jest obcokrajowcem, stosuje się nieco inne kryteria.

Imię nadaje dziecku tożsamość, to jedno z pierwszych słów, które maluch sobie przyswaja. Prowadzone na całym świecie badania psychologiczne, socjologiczne i antropologiczne próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wybór imienia determinuje dalsze życie człowieka. Większość rodziców zadaje sobie wielu trudu, aby imię było w idealnych proporcjach uniwersalne, oryginalne, łatwe do wymówienia, przyjemne w zdrobnieniu, a do tego, w ich przekonaniu, idealnie pasowało do dziecka! Jeśli jednak takie zabawy nie są dla Was, to nic! W ogólnym rozrachunku najważniejsze jest, aby decyzja była wspólna, podjęta przez oboje rodziców!

Monika z ABCmaluszka.pl

U nas nie było problemu z wyborem imienia. Wybrałam parę imion dla chłopca, a mojemu mężowi najbardziej spodobał się Bartuś i został Bartuś :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.