Dieta na pierwsze dni karmienia piersią

W pierwszych dniach życia dziecka zazwyczaj jego jedynym pożywieniem jest mleko matki. Ono dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego bardzo ważne jest, by i sama matka odpowiednio się odżywiała.

Trochę więcej niż zwykle

Karmiąc piersią odżywia się tak naprawdę dwa organizmy, dlatego zapotrzebowanie na kalorie jest nieco większe. Najczęściej dzienna dieta zwiększa się o około 500 kilokalorii, ale ważniejsza niż kaloryczność jest jakość posiłków. W pierwszych dniach karmienia piersią nie należy objadać się tuczącymi, ciężkimi potrawami, ponieważ układ pokarmowy dziecka jest jeszcze nieprzystosowany do tak wymagających pokarmów. Zresztą i sama kobieta, która dopiero co przeżyła męczący poród, powinna dla swojego dobra odciążać organizm i nie zmuszać go do trawienia tłustych i wzdymających produktów żywnościowych.

dieta mamyNie należy więc spożywać dań smażonych, z dużą zawartością tłuszczu – zamiast tego wybierajmy potrawy chude, gotowane lub delikatnie pieczone. Niewskazane są też produkty wysoko przetworzone, z dużą zawartością konserwantów, jak zupy w proszku, fast foody, ciastka, chipsy, konserwy, etc. Lepiej, gdy dodatkową porcję energii stanowi np. kromka pełnoziarnistego pieczywa, jogurt ze świeżymi owocami czy lekka sałatka warzywna.

Podstawą jest urozmaicenie

W pierwszych dniach karmienia piersią bardzo ważne jest zapewnienie dziecku dostępu do przeróżnych witamin i składników mineralnych. Dlatego dieta mamy musi być bardzo urozmaicona i pełnowartościowa pod kątem zawartości składników odżywczych.
Koniecznie należy włączyć do jadłospisu produkty mleczne, ale te naturalne, bez dodatku cukru, czyli np. zwykły jogurt, mleko, twarożek. Można jeść jajka, ale raczej gotowane, a nie pod postacią jajecznicy. Wapnia i białka dostarczy też chude, gotowane na parze mięso oraz ryby (minimum dwa razy w tygodniu).

Karmiącej matce potrzebne jest również żelazo, ponieważ wydzielanie mleka powoduje duże ubytki tego pierwiastka. Straty żelaza uzupełni czerwone mięso, ryby, warzywa strączkowe, kasze, jaja. Aby żelazo lepiej się wchłaniało, dobrze jest dodawać do potraw składniki bogate w witaminę C – najlepiej, gdy są to warzywa, np. czerwona papryka. Unikać należy za to picia herbaty, ponieważ jej składniki utrudniają wchłanianie się żelaza.

Kolejnym niezbędnym składnikiem diety karmiącej mamy jest błonnik, ułatwiający trawienie. Dostawcą błonnika są między innymi świeże warzywa i produkty z grubo mielonej mąki – nie można jednak z przesadzać z ich ilością, bo przeciąży to układ pokarmowy i przy okazji zaszkodzi też dziecku.

W pierwszych dniach wyklucza się też produkty o właściwościach alergizujących: kakao, czekolada, orzechy, soja, oraz warzywa i owoce wywołujące wzdęcia, jak fasola, kapusta, suszone śliwki.

Dużo płynów

W ciągu dnia karmiąca mama powinna wypić co najmniej półtora litra płynów, ale dobrze, gdy jest to większa ilość, ponieważ woda jest niezbędna do produkcji mleka dla dziecka. Jednak podobnie jak w przypadku jedzenia, tak i tutaj ogromną rolę odgrywa rodzaj i jakość płynów.

Warto pić dużo wody, ale niekoniecznie tej gazowanej – może to powodować wzdęcia. Idealna jest niegazowana woda mineralna, wszelkiego rodzaju herbatki ziołowe (np. z kopru włoskiego), niesłodzone soki owocowe, domowe kompoty, lekkie zupy. Odstawiamy natomiast mocną, czarną herbatę, kawę, napoje gazowane, słodkie soki z kartonu – tego typu napoje zawierają zbyt wiele szkodliwych substancji. Oczywiście absolutnie zabroniony jest alkohol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.