In vitro – objawowe leczenie niepłodności

Kontrowersji wokół metody in vitro jest wiele i dotyczą one różnych jej aspektów. Jednak pomimo sporów metoda ta uznawana jest za stosunkowo skuteczną technikę leczenia niepłodności, stosowaną niezależnie od jej przyczyny. Sprawia to, że stanowi ona ostatnią szansę na posiadanie własnego dziecka w przypadku niektórych typów niepłodności. Jak wygląda procedura zapłodnienia in vitro, ile kosztuje? – tu znajdziesz najważniejsze informacje.

Dwa słowa o in vitro w Polsce

Regulacje prawne dotyczące metod wspomaganego rozrodu, w tym metody in vitro, znajdują się w przyjętej w 2015 roku Ustawie o leczeniu niepłodności. Jednocześnie do końca czerwca realizowany jest Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016, który wbrew wcześniejszym postanowieniom nie zostanie przedłużony.

zapłodnienie in vitroKoszt in vitro

Decyzja Ministra Zdrowia w sprawie zakończenia refundacji zapłodnienia in vitro powoduje, że wszyscy chcący skorzystać z tej metody muszą liczyć się z bardzo wysokimi kosztami. Cena in vitro zwykle waha się w przedziale 10-15 tysięcy złotych, wykonują ją jedynie wyspecjalizowane szpitale, kliniki oraz przychodnie. Dlaczego metoda in vitro jest tak kosztowna? Jest to przede wszystkim związane z wieloma badaniami, które należy wykonać przed procedurą i w jej trakcie, ceną leków hormonalnych oraz transferem zapłodnionej komórki jajowej do macicy.

In vitro krok po kroku

Na czym polega in vitro? Jest to metoda wspomaganego rozrodu, w ramach której dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem poza ustrojem. Procedura ta składa się zasadniczo z czterech etapów: stymulacji jajników, pobrania komórek jajowych, zapłodnienia komórek jajowych oraz przeniesienia zarodków do macicy. Przed wykonaniem zabiegu kobieta i mężczyzna przechodzą szereg badań. Jednak to stan zdrowia kobiety decyduje o zakwalifikowaniu do procedury. To w końcu jej organizm musi poradzić sobie ze zmianami wywołanymi przez hormony oraz trudami ciąży. Procedura rozpoczyna się etapem stymulacji hormonalnej, która powoduje dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach, a tym samym powstanie co najmniej kilku komórek jajowych. W tym czasie regularnie sprawdza się wielkość tych pęcherzyków, aby we właściwym czasie podać gonadotropinę kosmówkową wywołującą owulację. Tuż przed nią lekarz za pomocą punkcji pobiera komórki jajowe wraz z płynem. W tym czasie partner oddaje nasienie, zwykle zaleca się kilkudniową abstynencję seksualną, aby parametry nasienia były jak najlepsze. Następnie przeprowadzane jest zapłodnienie – może być ono dokonywane z wykorzystaniem metody tradycyjnej IVF (umieszczenie komórki jajowej w płynie z plemnikami w stosunku 1:75000), metody ICSI (docytoplazmatyczne podanie plemnika) oraz metody IMSI (docytoplazmatyczne podanie wyselekcjonowanych morfologicznie plemników). Dwie ostatnie techniki zwykle wykorzystywane są w przypadku nasienia o niższych parametrach. Zapłodniona komórka jajowa jest umieszczana w specjalnym inkubatorze, gdzie rozwija się do stadium zarodka. Ostatnim etapem jest embriotransfer, czyli przeniesienie zarodka do macicy. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Zwykle implantuje się 1-2 zarodki, ponieważ istnieje wtedy większa szansa na prawidłowy rozwój dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Po około dwóch tygodniach wykonuje się test ciążowy. W przypadku negatywnego wyniku można powtórzyć całą procedurę lub wykorzystać zarodki niewprowadzone do macicy podczas pierwszej implantacji.

Kontrowersje

Największe spory dotyczące in vitro wynikają z możliwości selekcji zarodków w procesie diagnostyki preimplantacyjnej. Diagnostykę tę wykonuje się stosunkowo rzadko, chyba że istnieją ku temu specjalne przesłanki. Co więcej, badania genetyczne pozwalają zminimalizować ryzyko naturalnych poronień, np. w przypadku występowania zespołu Edwardsa lub Turnera. Zarzuty stawiane metodzie in vitro dotyczą także zabijania niewykorzystanych zarodków. Nie jest to prawdą! Śmierć niektórych zarodków może nastąpić w wyniku zamrożenia, jednak nigdy nie jest to celowe działanie. Niestety nawet dziś technika kriokonserwacji nie gwarantuje 100% przeżywalności zarodków.

Niepłodność dotyka coraz większą rzeszę ludzi, co powoduje wzrost popularności metod wspomaganego rozrodu, a także dostępność do nich. Rozwój techniki podnosi jakość takich usług, jak metoda in vitro, co przenosi się na coraz wyższe wskaźniki urodzeń dzieci poczętych poza ustrojem.

Tomasz

Doskonały wpis. Temat potraktowany bardzo rzeczowo. Moim zdaniem in vitro powinno być nadal refundowane. Rząd cofając refundację zapłodnienia in vitro wyrządził wielką krzywdę ludziom starającym się w ten sposób o potomka. Dla wielu osób zapłacenie za in vitro jest przeszkoda nie do pokonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.