Kalendarz ciąży: drugi trymestr

Początek drugiego trymestru to dla niektórych kobiet właściwy początek ciąży! Jeśli organizm do tej pory nie dawał absolutnie żadnych sygnałów, a Twój cykl menstruacyjny jest tak nieregularny, że opóźnienia nie robią na Tobie wrażenia, możesz bardzo się zdziwić, że rosnący brzuszek to nie efekt wygaśnięcia karnetu na siłownię!

Niespodziewana ciąża

Wiadomość o ciąży trochę Cię zaskoczyła, jednak nie ma czasu na żadne roztkliwianie, trzeba zabrać się do pracy i nadrobić zaległości. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co Cię ominęło, rzuć okiem na nasz artykuł opisujący pierwszy trymestr. Zanim wybierzesz się do ginekologa, możesz na własną rękę obliczyć, który to tydzień ciąży. Specjalny kalkulator ciąży z łatwością wskaże tydzień, o ile pamiętasz datę pierwszego dnia ostatniego cyklu menstruacyjnego. Określi on również przybliżony termin porodu.

drugi trymestr kalendarz ciazyDrugi trymestr ciąży – kalendarz

Za Tobą 1/3 dystansu, zobacz, czego możesz się spodziewać w najbliższych tygodniach. Drugi trymestr liczymy od 13. do 26. tygodnia ciąży:

  • tydzień 13. – powoli niedogodności pierwszego trymestru odchodzą w niepamięć, fizycznie i psychicznie czujesz się lepiej, dlatego jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś, zacznij profilaktykę przeciwrozstępową! Twoje dziecko intensywnie przygotowuje się do przyjścia na świat. Coraz więcej rusza główką i całym ciałem, ziewa, ssie kciuk. Dziecko połyka wody płodowe w ramach ćwiczeń dla nerek i układu trawiennego, a dzięki temu, że nerki podjęły już pracę, sika. Jelita przemieszczają się do jamy brzusznej, wątroba zaczyna wytwarzać żółć, a trzustka rozpoczyna produkcję insuliny. W pełni ukształtowane są kości, stawy i mięśnie, kubki smakowe, opuszki na paluszkach oraz struny głosowe.
  • tydzień 14. – rozpoczyna się stopniowe powiększanie brzuszka (choć u wielu kobiet jeszcze długo pozostaje niewidoczny) i przybieranie na wadze. Aktywność malucha wzrasta, w pęcherzu płodowym ma sporo miejsca, z czego ochoczo korzysta, wymachując nóżkami i rączkami oraz fikając koziołki, choć sam jeszcze tego nie wie, wzmacnia w ten sposób mięśnie i rozwija układ nerwowy. W mózgu powstają miliony nowych komórek nerwowych, zwiększa się wrażliwość ciała na dotyk. Maluch osiąga około 8-9cm (CRL, długość ciemieniowo-siedzeniowa), waży prawie 25g.
  • tydzień 15. – niektóre mamy zaczynają narzekać na zaparcia, ale zwiększona ilość błonnika w diecie powinna rozwiązać ten problem. Kończy się natomiast częste bieganie do WC, gdyż macica się unosi i nie uciska już pęcherza. W tym okresie możesz zaobserwować na brzuchu ciemniejszą linię tzw. linea negra. Płód zwiększa swoją masę, nóżki się wydłużają. Skóra malucha jest przezroczysta, zaczyna pokrywać się meszkiem płodowym, a pod nią widoczna jest siateczka naczyń krwionośnych.
  • tydzień 16. – buzujące nadal hormony mogą powodować obrzmienia śluzówki nosa, które objawia się lekkim krwawieniem, jeśli zatkany nos doskwiera Ci w nocy, zwiększ wilgotność powietrza w sypialni, warto też spać na boku. Dziecko rośnie jak na drożdżach, ma około 11cm długości i około 75g, zaczyna reagować na dźwięki, choć jego uszy nie są do końca wykształcone. Co innego nosek, on już jest niemal gotowy.
  • tydzień 17. – w drugim trymestrze Twoja atrakcyjność rośnie, wprost proporcjonalnie do Twojej ochoty na seks. Niedługo możesz odczuwać pierwsze mocniejsze ruchy płodu, ma on już w końcu 12cm, waży ponad 100g i chętnie się porusza, zaciska piąstki, bawi się pępowiną. W tym czasie na jego dłoniach widoczne są już linie papilarne. Jego serduszko pracuje na najwyższych obrotach, dwa razy szybciej niż Twoje, szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. U żeńskich płodów kształtuje się macica, jajowody, pochwa i wargi sromowe.
  • tydzień 18. – czas, aby rozpocząć nawiązywanie kontaktu z maluszkiem, rozmawiaj z nim, śpiewaj mu lub puszczaj muzykę relaksacyjną. Rosnący brzuch zaczyna obciążać kręgosłup, staraj się więc dużo odpoczywać na plecach z nogami lekko uniesionymi. Kiedy Ty odpoczywasz, maluszek ćwiczy ruchy klatki piersiowej, jego serduszko zaczyna się dzielić na dwie komory. No i nadal rośnie, waży już 15dag i mierzy do 14cm w pozycji skulonej.
  • tydzień 19. – w ciąży możesz potrzebować nowych butów, gdyż stopy są lekko opuchnięte, co wiąże się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Warto też często kontrolować ciśnienie, podwyższone wartości są wskazaniem do wizyty u lekarza. Dziecko nadal korzysta z dużej przestrzeni w Twoim brzuchu i coraz więcej się rusza, szturcha, kopie…. i bardzo często ma czkawkę, którą możesz odczuć jako subtelne drgania dochodzące z brzucha.
  • tydzień 20. – to czas obserwacji. Kiedy wszyscy podziwiają Twój brzuszek, Ty obserwuj uważnie, co dzieje się w jego środku. Gdy rozpoznasz już pewien wzorzec zachowań, będzie Ci łatwiej monitorować wszelkie zmiany. Jeśli coś Cię zaniepokoi, np. przez dłuższy czas nie wyczuwasz ruchów malucha, zgłoś się do lekarza. Jeszcze jedna ważna informacja, od tego tygodnia możesz odczuwać lekkie, bezbolesne skurcze (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa). Maluch reaguje na coraz większą ilość bodźców, głośno też wyraża swoje niezadowolenie np. gdy bierzesz zbyt zimny prysznic. Pojawiają się paznokcie na kończynach dolnych. Waga: 26dag, długość CRL: 15-17cm.
  • tydzień 21. – maluch wykształca umiejętność rozróżniania poszczególnych smaków (słodki, kwaśny, słony, gorzki). Dziecko nadal figluje, jednak ma już ustalone pory snu i zabawy. Waga: 30dag, długość CRL: 18cm.
  • tydzień 22. – macica znajduje się 22cm nad spojeniem łonowym, brzuch już jest pięknie zaokrąglony. U dziecka pojawiają się rzęsy, ostatecznego kształtu nabierają małżowiny uszne. Mięśnie karku są na tyle silne, że główka może być ustawiana w pozycji prostej. Wątroba samodzielnie rozkłada część bilirubiny, resztę oddaje matce przez łożysko, szpik kostny produkuje białe krwinki, które są niezbędne w walce z infekcjami.
  • tydzień 23. – zarówno Ty, jak i maluszek zwiększacie masę, u niego to już 45dag. W pozycji wyprostowanej dziecko osiąga już 30cm. To spokojny czas dla Ciebie, dziecko przesypia bowiem prawie 20 godzin na dobę.
  • tydzień 24. – rosnąca macica, w której znajduje się obecnie około 500ml płynu owodniowego, coraz częściej uciska różne organy i nerwy, powracają problemy z częstym oddawaniem moczu, zgagą i zaparciami. Dla dziecka w przytulnej do tej pory macicy zaczyna brakować miejsca, co owocuje silniejszymi kopnięciami i boksowaniem.
  • tydzień 25. – drugi trymestr zmierza ku końcowi. Dziecko zaczyna ze świadomością badać wnętrze macicy, próbuje np. paluszkami łapać pępowinę. Jego skóra się różowi, dzięki powstawaniu pod skórą licznych naczyń włosowatych. Waga: 70dag, długość CRL: 22cm.
  • tydzień 26. – kolejny etap zaliczony! W tym okresie pojawić się może żółtawa, gęsta wydzielina z piersi, jest to siara, czyli pierwszy pokarm. U dziecka natomiast następuje przełom! Wreszcie otwiera oczka! A tak poza tym rośnie, rośnie, rośnie. Jego waga powoli zbliża się do kilograma, osiąga już 90dag.

Badania w drugim trymestrze

Gdzieś między 18. a 22. tygodniem ciąży czeka Cię kolejne badanie USG, nie ignoruj go w żadnym wypadku, w ten bezbolesny sposób lekarz może zdiagnozować potencjalne wady i choroby. Oczywiście każdorazowo podczas wizyty lekarz powinien Cię zbadać, ewentualnie zlecić zestaw rutynowych testów (morfologia, mocz) lub też badań prenatalnych. Jeśli pojawią się silne bóle i skurcze, plamienia lub krwawienia, obrzęki, świąd, a także jakiekolwiek niepokojące objawy, bez zastanowienia udaj się do lekarza! W drugim trymestrze powinnaś przejść test obciążenia glukozą (50g), który pozwoli wyeliminować cukrzycę ciężarnych.

Drugi trymestr przez większość kobiet wspominany jest najlepiej! Dolegliwości mijają, samopoczucie wraca, a co najfajniejsze rozpiera Cię energia. To czas, kiedy czujesz się piękniejsza, masz siłę „przenosić góry”, a powoli rosnący brzuszek nie przeszkadza tak bardzo! Właśnie teraz zaczynasz czuć ruchy dziecka, na ten moment przecież czekałaś z niecierpliwością.

Dancia Bus

u mnie w drugim trymestrze zaczął się problem z zaparciami i dopiero wtedy zrozumiałam ze coś się ze mna dzieje dziwnego i wybrałam się do lekarza poinformował mnie ze jestem w ciąży :::)))))) dodatkowo na zaparcia przepisał czopki glicerynowe, ale poprosiłam o coś innego, bo nie lubię takiej formy Spodobała mi się bardziej alternatywa dicopeg 10g do sporządzenia roztworu. Zaparcia ustąpiły bardzo szybko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.