Farbowanie włosów w ciąży – czy jest się czego obawiać?

To oczywiste, że każda kobieta inaczej przechodzi przez okres ciąży! Równie oczywiste jest, że mimo wszelkich niedogodności każda ciężarna chce pięknie wyglądać! Wiele zabiegów jest surowo zakazanych ze względu na możliwość uszkodzenia płodu, trzeba także pamiętać o całej liście zakazanych kosmetyków (więcej tu). A co z farbowaniem włosów w ciąży? Czy farby do włosów mogą zagrozić dziecku? Kobieta w ciąży myśląc o swoim wyglądzie i dobrym samopoczuciu, musi mieć na uwadze dobro małej istotki, która w niej rośnie.

farbowanie włosów w ciążyCiąża a farbowanie włosów

Największy problem odnośnie do tego zagadnienia polega na tym, że po prostu brak jakichkolwiek badań, które potwierdziłyby szkodliwość stosowania farb do włosów dla rozwijającego się płodu, przy jednoczesnym braku takich, które świadczyłyby w pełni o ich bezpieczeństwie. Jedni lekarze stanowczo zabraniają ciężarnym jakichkolwiek zabiegów na włosach, inni mają mniej radykalne poglądy. Właściwie roztrząsając i analizując temat farbowania włosów w ciąży, ginekolodzy, dermatolodzy oraz fryzjerzy dochodzą do jednego wniosku. Mianowicie należy wstrzymać się z koloryzacją aż do zakończenia pierwszego trymestru. Przez te pierwsze trzy miesiące płód jest najbardziej narażony na szkodliwe działanie składników zawartych w farbach do włosów. Dowiedz się więcej o Kosmetyki zabronione w ciąży.

Czyli farbujemy?

Spór nadal trwa, brak profesjonalnych badań, zero konkretów, co w takiej sytuacji mają zrobić kobiety? Jak zawsze w takich przypadkach najlepiej zachować umiar. Będąc w ciąży, nie musisz być skazana na kilkucentymetrowe odrosty, które w niczym nie przypominają modnego od kilku sezonów Ombre. Jest tylko jedno ale! Wstrzymaj się z koloryzacją do drugiego trymestru! No i nie szalej za bardzo. Oto kilka zasad i sposobów, które pomogą zminimalizować ryzyko niekorzystnego wpływu farb do włosów na dziecko, a także ryzyko podrażnień skóry oraz reakcji alergicznych.

Farby do włosów bez amoniaku – to jest to!

Będąc w ciąży, nie powinnaś eksperymentować z nowym salonem. Wybierz ulubione miejsce i ulubioną fryzjerkę. I jeśli sama nie zagadnie Cię o brzuszek, koniecznie powiedz jej o ciąży. Bez zbędnego przeciągania zaproponuje Ci paletę specjalnych farb bez amoniaku. Unikniesz wtedy dodatkowej ekspozycji na szkodliwe substancje, ale o tym za chwilę. Czemu to takie istotne, żeby farba była bez amoniaku? No cóż, to właśnie on budzi największe kontrowersje. Może być przyczyną podrażnień skóry głowy lub reakcji alergicznych. A jego opary unoszące się podczas farbowania mogą niekorzystnie wpływać na dziecko oraz powodować u kobiet w ciąży nudności. Mimo że Ty wybierzesz farbę bez amoniaku, inne kobiety mogą akurat z nich korzystać, dlatego staraj się skracać wizytę w salonie do minimum i dopilnuj, żeby pomieszczenie było dobrze wentylowane. Twoje zmysły są niezwykle wyczulone na niektóre zapachy i Twój żołądek może się zbuntować!

Farbowanie włosów w ciąży – spróbuj czegoś nowego

Jak już zostało powiedziane, najgorsze podczas koloryzacji włosów jest wdychanie oparów amoniaku, dlatego tak wskazane jest stosowanie jedynie wolnych od niego specjalnych farb do włosów dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, zrezygnuj z jednolitego koloru na rzecz refleksów. Tym sposobem unikniesz jakiegokolwiek kontaktu farby ze skórą głowy, czyli wyeliminujesz ostatnią możliwą drogę przenikania szkodliwych substancji do Twojego organizmu. Preparat bowiem zostanie naniesiony jedynie na część pasm, gdyż ma tylko imitować lekko rozjaśnione słońcem włosy. Dodatkową zaletą jest fakt, że pojawiający się odrost będzie wyglądał bardziej naturalnie, czyli rzadziej będziesz musiała odwiedzać fryzjera. Jak widać farbowanie włosów w ciąży ma wiele obliczy!

Znów hormony górą!

Szczęśliwa siedzisz na fotelu, farba nałożona i czekasz już na swój olśniewający nowy kolor… a tu to coś! Niestety czasem się zdarza, że szalejące hormony mają gdzieś Twoje potrzeby i mogą spłatać Ci figla. Kolor nie spełnia Twoich oczekiwań, a lekka trwała zmieniła włosy w baranka. W takich sytuacjach nie wyżywaj się na biednej, niczemu winnej fryzjerce! Czasem nie da się przewidzieć, jak włosy kobiety w ciąży zareagują na koloryzację lub inne zabiegi fryzjerskie. Nie wolno także zapominać, że w ciąży także skóra głowy może źle zareagować na farbę, dlatego, szczególnie w tym okresie, zaleca się przeprowadzania testu alergicznego.

W kontrze to wszelkich utrapień stanu błogosławionego kobieta nigdy nie powinna zaniedbywać siebie. Choć brzmi to jak cytat z hollywoodzkiego romansidła, to prawda, że zadbana mama to szczęśliwa mama! Dlatego, o ile możesz, korzystaj z zabiegów kosmetycznych dozwolonych w ciąży oraz zafunduj sobie piękną fryzurę. Nowoczesne farby nie zawierają amoniaku, a ponadto mają w składzie wiele naturalnych składników pielęgnujących. Pamiętaj tylko, że będąc w ciąży, lepiej unikać samodzielnego farbowania w domu i pozostawić to specjalistom. Po pierwsze dysponują oni lepszymi jakościowo preparatami, a po drugie wizyta w salonie fryzjerskim to drobna przyjemność, która Ci się należy!

Aldona

Ja tam wychodzę z założenia że lepiej nie kombinować, w końcu te 9 miesięcy można wytrzymać bez farbowania. A jak nie, to są farby w aptekach które są w miarę bezpieczne, choć w 100% pewności producent nie da, bo po prostu badać tego nie może – proste.

    Daria

    Ale jak się już ma odrosty w innym kolorze? Idę na wesele za miesiąc i nie wyobrażam sobie ,aby iść z takimi odrostami jak fleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.