Waga dziecka a wskazania do cesarki
Kobiety, które chcą rodzić siłami natury, muszą być przygotowane na to, że w pewnych okolicznościach cesarskie cięcie będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Oprócz wskazań związanych bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia i życia matki lub dziecka również waga płodu może zmusić lekarza do podjęcia decyzji o CC. Od jakiej wagi dziecka robi się cesarkę?
Od jakiej wagi dziecka cesarka?
Choć większość noworodków rodzonych w Polsce ma około 2800-4000g, coraz częściej zdarzają się również naprawdę duże dzieci! Od jakiej wagi dziecka cesarka? Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego cesarskie cięcie wykonuje się, gdy szacowana masa ciała dziecka wynosi 4500g lub przekracza tę wartość. Przewiduje się jednak wyjątki od powyższych wskazań i dotyczą one kobiet z cukrzycą ciążową oraz kobiet, które wcześniej rodziły przez CC. Od jakiej wagi cesarka powinna być przeprowadzana w przypadku kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową? Wskazaniem jest tu przewidywana waga dziecka wynosząca lub przekraczająca 4250g. Przy jakiej wadze dziecka cesarskie cięcie należy przeprowadzić u kobiet, które wcześniej już rodziły w ten sposób? Tu granica jest jeszcze niższa – 4000g.
W sytuacji, gdy przewidywana masa ciała dziecka przekracza 4000-4500g (w zależności od źródeł) lub przekroczony jest 90 percentyl rozmiaru płodu dla danego wieku ciążowego, mówi się o makrosomii płodu (LGA – Large for gestational age). Ponadto można się spotkać z rozróżnieniem na makrosomię 1 stopnia – waga powyżej 4000g, makrosomię 2 stopnia – waga powyżej 4500g i makrosomię 3 stopnia – waga powyżej 5000g.
W kwestii waga dziecka a cesarskie cięcie trzeba również wziąć pod uwagę stosunek obwodu główki płodu do obwodu brzuszka. W przypadku dużej różnicy istnieje znaczne ryzyko dystocji barkowej (zaklinowanie się barków dziecka między kośćmi miednicy matki w momencie, gdy główka jest już na zewnątrz). Jeśli ta różnica wynosi powyżej 2,6cm, powinna zostać zlecona cesarka! Również w sytuacji, gdy przy poprzednim porodzie doszło do dystocji barkowej, należy rozpatrzyć konieczność rozwiązania obecnej ciąży przez cesarskie cięcie.
Waga dziecka a cesarka – jak oblicza się wagę płodu?
Lekarz lub położona obliczają przewidywaną wagę dziecka na podstawie badania ultrasonograficznego i obrazu klinicznego ciąży. Zwraca się także uwagę na czynniki, które zwiększają ryzyko dużego przyrostu masy ciała płodu, np. cukrzyca w ciąży, otyłość matki, nadmierne tycie w okresie ciąży, skłonności genetyczne oraz płeć dziecka (ze statystyk wynika, że częściej więksi rodzą się chłopcy niż dziewczynki). Nie są to jednak metody, które pozwalają na dokładne oszacowanie wagi dziecka, różnica między przewidywaną wagą a tą rzeczywistą może wynosić nawet 500g!
Waga dziecka a cesarskie cięcie – możliwe powikłania przy porodzie
Dlaczego kwestia waga dziecka a cesarka jest tak ważna? Ma to związek z tym, że rodzenie dużego dziecka niesie za sobą poważne komplikacje przy porodzie. Przede wszystkim może dojść do pęknięcia krocza, a także do utraty dużej ilości krwi lub uszkodzenia kości ogonowej. W trakcie połogu urazy krocza mogą goić się dużo wolniej, w dodatku istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobieta będzie miała problemy z nietrzymaniem moczu i stolca. Skutki porodu może odczuć nie tylko rodząca, ale i dziecko. Może dojść na przykład do urazu obojczyka lub barków, uszkodzenia splotu ramiennego i nerwu twarzowego. Ponadto przedłużający się poród i dystocja barkowa stwarzają ryzyko niedotlenienia dziecka.
Czy waga dziecka jest zawsze wskazaniem do cesarki?
Poród dużego dziecka jest o wiele trudniejszy, bardziej wymagający i dłuższy niż urodzenie malucha o „normalnych” parametrach, w dodatku ryzyko komplikacji okołoporodowych jest dużo większe, dlatego też została ustalona jasna granica, od jakiej wagi dziecka robi się cesarkę. Faktem jest jednak, że zdarza się, iż kobiety rodzą naturalnie dzieci o wadze powyżej 4500g. Jest to możliwe (choć niezalecane), jeśli miednica kobiety jest prawidłowo zbudowana i odpowiednio szeroka.
Przy jakiej wadze dziecka cesarskie cięcie jest brane pod uwagę? Ryzyko powikłań poporodowych i noworodkowych znacząco rośnie w przypadku rodzenia dużych dzieci, dlatego cesarka wskazana jest, gdy przewidywana waga dziecka wynosi minimum 4500g. Ponadto w niektórych przypadkach już szacowana waga powyżej 4000g stanowi podstawę do rezygnacji z porodu naturalnego.
Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Dodaj komentarz