Ile tygodni trwa ciąża?
Dziewięć miesięcy – tyle trwa ciąża! Mogłoby się wydawać, że ta odpowiedź wyczerpuje temat, nic bardziej mylnego! Dziewięć miesięcy to okres umowny, bardziej wiarygodne jest podawanie wieku ciąży w tygodniach, choć nadal nie jest to tak precyzyjne, jak mogłoby się wydawać. Zatem ile tygodni trwa ciąża? Oto, co powinnaś wiedzieć o ważnych kwestiach związanych z określaniem wieku ciąży.
9 miesięcy, 3 trymestry, 40 tygodni
Pytania w stylu „który to miesiąc?”, „który to trymestr?”, „ile jeszcze tygodni do porodu?” to dla ciężarnych chleb powszedni. Oczywiście w większości przypadków pytający nie jest zainteresowany super dokładną odpowiedzią, jednak nie sposób nie zauważyć, że sposób określania wieku ciąży nie jest w pełni precyzyjny. Ile tygodni trwa ciąża? W powszechnym rozumieniu ciąża to przygoda trwająca 9 miesięcy, w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej. Przyjmuje się, że ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, a to daje 10 miesięcy księżycowych trwających po 4 tygodnie (28 dni). Cały okres ciąży dzieli się na trzy trymestry – pierwszy trymestr: od 1. do 13. tygodnia, drugi trymestr – od 14. do 27. tygodnia, trzeci trymestr: od 28. do 40. tygodnia – w praktyce ciąża trwa do dnia porodu, przy czym do rozwiązania może dojść trochę wcześniej lub trochę później, co odpowiednio skraca lub wydłuża czas trwania ciąży. Z tego też względu, a także w związku z problemem ustalenia dokładnego dni zapłodnienia, nie da się jednoznacznie i z pełną dokładnością określić, ile tygodni trwa ciąża. Czas trwania ciąży określa się więc w przedziale od 38 do 42 tygodni.
Ile tygodni trwa ciąża? Zacznijmy od początku!
Od kiedy liczy się początek ciąży? Wydawać by się mogło, że odpowiedź może być jedna – od momentu zapłodnienia. Tak, jednak z punktu widzenia medycyny za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Oznacza to, że ciąża zaczyna się kilkanaście dni przed zapłodnieniem, gdy uwalniana jest dojrzewająca komórka jajowa (owulacja).
Ile tygodni trwa ciąża? Jak obliczyć termin porodu?
Do obliczania wieku ciąży stosuje się regułę Naegelego, która wykorzystuje datę ostatniej miesiączki do wyznaczenia terminu porodu. Nie jest metoda doskonała i nie sprawdza się w 100% przypadków, najbardziej skuteczna jest u kobiet, które mają regularne cykle. Wzór na obliczenie terminu porodu wygląda następująco:
data ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu.
Przykładowo: data ostatniej miesiączki to 10.01.2021, dodajemy do niej 7 dni i otrzymujemy: 17.01.2021, teraz odejmujemy 3 miesiące, otrzymujemy: 17.10.2021, dodajemy rok i wychodzi termin porodu: 17.10.2022.
W przypadku zapłodnień technikami wspomaganego rozrodu lub w przypadku kobiet, które monitorują cykl, określając dokładny dzień wystąpienia owulacji (mierzenie temperatury, stosowanie analizatorów owulacji), wzór jest nieco zmodyfikowany i wygląda następująco:
data ostatniej miesiączki + 266 dni = termin porodu.
Wiek ciąży i termin porodu można określić również podczas badania USG wykonywanego około 6.-14. tygodnia ciąży. Dokonuje się go na podstawie pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) płodu. Metoda jest dokładna, margines błędu przy określaniu wieku ciąży wynosi 3-5 dni. Innym sposobem określania zaawansowania ciąży jest monitorowanie wysokości dna macicy podczas badania ginekologicznego (ze względu na różnice w przebiegu każdej ciąży metoda ta jest obarczona sporym marginesem błędu).
Ile tygodni trwa ciąża? Dlaczego to tak ważne?
Dlaczego tak ważne jest określenie wieku ciąży? Przede wszystkim taka wiedza umożliwia monitorowanie przebiegu ciąży, a także wprowadzenie w odpowiednim momencie właściwych procedur opóźniających poród w przypadku ciąży przedterminowej lub przyspieszających w przypadku ciąży przenoszonej. Jeśli wiek ciąży zostanie błędnie określony, decyzja o indukcji porodu lub cesarskim cięciu może zostać błędnie podjęta!
Przedwczesny poród
Zasadniczo termin porodu wypada w 40. tygodniu ciąży, jednak aby urodzić w terminie, kobieta ma czterotygodniowe okienko od 38. do 42. tygodnia. Porody odbywające się przed 37. tygodniem to porody przedwczesne, które zwykle wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia dziecka. Niemniej jednak dzieci rodzone przed terminem mimo że początkowo muszą być objęte specjalistyczną opieką, w większości przypadków rozwijają się w sposób prawidłowy.
Ciąża przenoszona
Wraz z 40. tygodniem ciąży upływa termin porodu, jednak nie ma powodów do paniki. Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia przyczyn opóźnienia porodu. W 41. tygodniu ciąża staje się ciążą podwyższonego ryzyka, zaś ciąża trwająca powyżej 42 tygodni jest ciążą przenoszoną, wtedy też ze względu na wysokie ryzyko powikłań dla ciężarnej oraz dla dziecka (np. może dojść do niedotlenienia dziecka) lekarz podejmuje decyzję o wywołaniu porodu lub przeprowadzeniu cesarki.
Ile tygodni trwa ciąża? Średnio 38-42 tygodni. Skąd takie rozbieżności? Przede wszystkim dlatego, że nie w każdym przypadku można ustalić dokładną datę owulacji, a co za tym idzie, określenie terminu porodu jest tylko orientacyjne. Zwykle wiek ciąży i datę porodu wyznacza się, stosując metodę Naegelego.
Autor: Ewa Krulicka, JestemMama.pl
Dodaj komentarz