Czy noszenie maseczki przez dziecko jest bezpieczne?

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami covidowymi dzieci powyżej 5. roku życia są zobligowane do noszenia maseczek podobnie jak osoby dorosłe. W komunikacji miejskiej czy też w sklepach widać jednak, że mało które dziecko faktycznie nosi maseczkę, a już naprawdę nieliczni noszą ją prawidłowo! Czy to dobrze, czy źle? Czy noszenie maseczki przez dziecko jest bezpieczne? A może lepiej mu jej nie zakładać?

Czy dziecko musi nosić maseczkę?

Trochę się o tym zapomina, jednak obowiązek zakrywania ust i nosa obejmuje również dzieci powyżej 5. roku życia. Podobnie jak dorośli dzieci powinny nosić maseczki ochronne w miejscach publicznych – w komunikacji miejskiej, w sklepach i w innych pomieszczeniach. W rozporządzeniu jest jednak zapis, że nosa i ust nie muszą zakrywać przedszkolaki i uczniowie podczas zajęć. Rekomendowane jest natomiast noszenie maseczek ochronnych podczas przerw i w przestrzeniach wspólnych, kiedy nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu. Mimo braku odgórnego nakazu dyrektorzy poszczególnych placówek mogą zarządzić inne zasady noszenia masek w klasach i przestrzeniach wspólnych.

Czy noszenie maseczki przez dziecko jest bezpieczne?

Od momentu wprowadzenia obowiązku zakrywania nosa i ust toczą się dyskusje, czy noszenie maseczek jest zasadne, czy faktycznie tak skutecznie zapobiegają one transmisji wirusa SARS-CoV-2? Przeciwnicy masek w szczególności skupiają się na ich szkodliwym wpływie na zdrowie. Z oczywistych względów najwięcej wątpliwości związanych jest z zakładaniem maseczek ochronnych dzieciom i nastolatkom. Czy noszenie maseczki przez dziecko jest bezpieczne?

Szczegółowe badania dotyczące wpływu noszenia maski ochronnej na zdrowie dzieci i nastolatków zostało przeprowadzone w Niemczech (badanie „Co-Ki”). W zasadzie wyniki badania były jednoznaczne – zakrywanie nosa i ust wpływa negatywnie na zdrowie najmłodszych! Co ciekawe, wykazano zaburzenia i dolegliwości nie tylko w kwestii zdrowia fizycznego, ale i zdrowia psychicznego. Wśród skutków ubocznych noszenia maseczki ochronnej wyszczególniono aż 24 dolegliwości.

W jaki sposób oceniano bezpieczeństwo noszenia maseczek u dzieci? Naukowcy z Uniwersytetu Witten/Herdecke stworzyli specjalny kwestionariusz, w którym rodzice, opiekunowie, nauczyciele i lekarze biorący udział w badaniu podawali informacje dotyczące m.in.: czasu noszenia maski przez dziecko, rodzaju maski, okoliczności, w których dziecko ją nosi, przebytych chorób, skarg dziecka dotyczących problemów związanych z zakrywaniem nosa i ust, podawali również dane demograficzne i informację dotyczącą tego, kim są dla dziecka. Na podstawie zgromadzonych danych ponad 25 tysięcy dzieci wykazano, że średni czas noszenia maski to 270 minut dziennie, zaś różnego rodzaju problemy zdrowotne zgłaszane były w niemal 70% przypadków (67,7% – u starszych dzieci, 66,1% – u młodszych dzieci).

Wśród najczęściej sygnalizowanych były takie zaburzenia jak: drażliwość, ból głowy, trudności z koncentracją, niechęć do chodzenia do szkoły lub do przedszkola, ogólne złe samopoczucie, problemy z nauką, zmęczenie i senność, uczcie niemożności swobodnego oddychania, zawroty głowy, nudności, zaburzenia apetytu. Niemieckie badanie to pierwsza praca, która dokładnie wzięła pod lupę potencjalną szkodliwość noszenia maseczek ochronnych przez dzieci. Wprawdzie samo badanie nie przesądza o tym, czy należy całkowicie zrezygnować z zasłaniania nosa i ust u dzieci (jak sami autorzy badania podkreślają, że nie zostało ono należycie przeprowadzone, nie jest w pełni bezstronne, nie było również grupy kontrolnej), jednak daje jasny sygnał, że problem ten wymaga bardziej reprezentatywnych badań i dalszych analiz.

Czy w ramach ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 oraz jako sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa dziecko powinno zakrywać nos i usta? Zdaniem Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia – tak! Nie należy jednak tego robić w przypadku maluchów poniżej 5. roku życia. Czy noszenie maseczki przez dziecko jest bezpieczne? Nadal nie ma odpowiednio zaprojektowanych badań, które jednoznacznie określiłyby, w jaki sposób maska wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Z pewnością noszenie masek nie jest dla nich ani komfortowe, ani wygodne, zaś ze względu na dużo większą aktywność i ruchliwość dzieci z pewnością silniej odczuwają takie niedogodności jak np. ograniczenia w wymianie gazowej, co powoduje m.in. szybsze wilgotnienie materiału maseczki.

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.