Czy dzieci mogą jeść grzyby? Od kiedy i czy w ogóle powinny?
Czy dzieci mogą jeść grzyby? W okresie jesiennym rodzice szczególnie często zastanawiają się nad tą kwestią. Specjaliści i lekarze są zgodni co do tego, że grzyby leśne to nie jest specjał dla małych dzieci. Po pierwsze istnieje ryzyko potencjalnego zatrucia, po drugie grzyby są ciężkostrawne. W takim razie, w jakim wieku dzieci mogą zacząć jeść grzyby leśne? A co z grzybami hodowlanymi? Czy dziecko może jeść pieczarki?
Grzyby w diecie dzieci?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy dzieci mogą jeść grzyby, trzeba się zastanowić nad tym, czy w ogóle warto im serwować potrawy z grzybami. Czy oprócz walorów smakowych borowiki i pieczarki mają inne zalety? Tak, zdecydowanie tak! Przede wszystkim zawierają dobrze przyswajalne białko, a także błonnik, beta-glukany, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze oraz sporo minerałów i pierwiastków śladowych (m.in. magnez, żelazo, wapń, potas, miedź, cynk, selen). Warto ponadto dodać, że grzyby to jedyne roślinne źródło witaminy D2! Jak widać, nie należy więc całkowicie rezygnować z aromatycznych grzybowych potraw w diecie dziecka. A od którego roku życia jedzenie grzybów jest bezpieczne?
Czy dzieci mogą jeść pieczarki?
Jeśli chodzi o pieczarki, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podawać je maluchom już od pierwszego roku życia. Zasada ta dotyczy również innych grzybów hodowlanych – boczniaków, kurek, a także powszechnie dostępnych w sklepach grzybów azjatyckich (np. shitake). Grzyby hodowlane to zresztą jedyne grzyby, które są bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży oraz dla mam karmiących piersią. Rodzice nie muszą się więc zastanawiać, czy dziecko może jeść pieczarki na etapie rozszerzania diety, jest to bezpieczne pod warunkiem, że grzyby są odpowiednio przygotowane – pod żadnym pozorem nie należy podawać pieczarek w postaci surowej! Ponadto grzyby należy wprowadzać do diety powoli i w małych ilościach, aby móc obserwować reakcję organizmu dziecka.
Czy dzieci mogą jeść grzyby leśne?
Lekarze i dietetycy przestrzegają przed podawaniem grzybów leśnych małym dzieciom ze względu na ryzyko zatrucia! Nie ma wprawdzie żadnych ogólnych rekomendacji odnośnie do wieku dziecka, jednak większość ekspertów wskazuje wiek około 12 lat jako moment, kiedy można bezpiecznie serwować dzieciom potrawy z grzybami! Z grzybów leśnych powinny zrezygnować również kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Toksyny mogą bowiem przenikać przez łożysko, a także przedostawać się do mleka matki, w obu tych przypadkach ryzyko potencjalnego zatrucia dziecka jest bardzo wysokie.
Wśród grzybów rosnących w polskich lasach znajdziemy grzyby jadalne, niejadalne oraz trujące. Niestety każdy jadalny grzyb ma swojego trującego sobowtóra, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować swoje zbiory w najbliższej stacji sanepidu. Nigdy nie wolno jeść, a zwłaszcza nie wolno podawać dzieciom grzybów, jeśli nie ma 100% pewności, że jest to gatunek jadalny! Zjedzenie trującego grzyba może skończyć się bardzo źle! Oprócz tego, że toksyny zawarte w grzybach wywołują dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty i biegunki skutkujące odwodnieniem), mogą dokonać prawdziwego zniszczenia w organizmie – zwłaszcza w organizmie dziecka. Może dojść do poważnych uszkodzeń wątroby, często nieodwracalnych, wymagających pilnego przeszczepu, a także uszkodzeń innych narządów, co w efekcie może prowadzić nawet do śmierci!
Jak bezpiecznie włączać grzyby do diety dziecka?
Czy dzieci mogą jeść grzyby? Tak, mogą! Należy tylko przestrzegać kilku zasad! Po pierwsze do 12. roku życia nie należy karmić dzieci grzybami leśnymi. Nie jest to odgórny zakaz, a jedynie zalecenie, więc rodzice mogą swoim młodszym dzieciom podawać potrawy z borowikami, podgrzybkami lub rydzami, jednak muszą to być grzyby wyłącznie z pewnego źródła i najlepiej sprawdzone przez specjalistów w sanepidzie. W kwestii grzybów hodowlanych jest łatwiej. Nie trzeba długo myśleć na tym, czy dziecko może jeść pieczarki. Pierwsze próby z grzybowymi rarytasami można przeprowadzać u maluszków na etapie rozszerzania diety (około 1. roku życia).
Nie mogą to jednak być surowe grzyby. Najlepsze są grzyby duszone i gotowane (uprzednio oczyszczone i umyte), u najmłodszych oczywiście w postaci dostosowanej do stanu uzębienia, czyli mocno rozdrobnione lub zblendowane. Trzeba pamiętać, że jako źródło błonnika i chityny grzyby są dość ciężkostrawne, szczególnie dla dzieci, u których nie całkiem wykształcony układ trawienny nie jest jeszcze wyposażony w pełen arsenał enzymów trawiennych. Co za tym idzie, dzieciom nie należy podawać grzybów w dużych ilościach, a także należy unikać serwowania maluchom grzybów panierowanych i smażonych (takie potrawy dodatkowo obciążają układ pokarmowy).
Walory smakowe oraz bogactwo białka, witamin, minerałów i związków biologicznie czynnych sprawiają, że nie warto odmawiać dzieciom potraw z grzybów. Należy je jednak wprowadzać do diety dziecka rozważnie, zaczynając od grzybów hodowlanych – pieczarek i boczniaków. I choć grzyby są niezwykle smaczne i aromatyczne, trzeba pamiętać, że są również ciężkostrawne! Tym samym nie należy z nimi przesadzać, a traktować tylko jako okazjonalny dodatek. Ważniejsze jednak niż to, czy dziecko może jeść pieczarki, jest to, od kiedy dziecko może jeść grzyby leśne! Ze względu na zagrożenie poważnym zatruciem grzyby leśne nie powinny stanowić elementu diety dzieci poniżej 12. roku życia, jednak ostatecznie decyzja o podaniu dzieciom grzybów leśnych należy do rodziców!
Autor: Ewa Krulicka, jestemmama.pl
Dodaj komentarz