Apteczka niemowlaka – 10 produktów dla maluszka, które musisz mieć w domu!

Każda świeżo upieczona mama doceni możliwości, jakie oferuje dobrze zaopatrzona domowa apteczka! Przy małym dziecku prawdopodobieństwo nagłego wystąpienia gorączki, kolki lub wzdęcia jest całkiem wysokie! Świadomość, że nie musisz szukać całodobowej apteki i wszystko, czego potrzebujesz, masz pod ręką, da Ci ogromne poczucie komfortu. Oto 10 produktów, które muszą znaleźć się w apteczce niemowlaka.

Podstawowe wyposażenie apteczki niemowlaka

Dlaczego dziecko potrzebuje własnej apteczki? Przecież w każdym domu znaleźć można opakowanie środków przeciwbólowo-przeciwgorączkowych i preparat na dolegliwości żołądkowe… Niestety większość z tych produktów nie nadaje się do podawania niemowlakom, dlatego należy zadbać o to, aby apteczka wyposażona była w leki dostosowane do potrzeb takiego maluszka pod względem odpowiedniej postaci i dawki. Oto lista podstawowych produktów!

  • Lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy

Jest to preparat, po który mamy sięgają bardzo często! W domu dobrze mieć więcej niż jeden lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Przede wszystkim należy zakupić leki z różnymi substancjami czynnymi, czyli z paracetamolem i ibuprofenem. Dodatkowo trzeba zadbać o to, aby leki były w różnych postaciach – syropu (np. Apap dla dzieci Forte zawiesina, Nurofen Forte 40mg/ml) i czopków (np. Efferalgan 80mg, Ibufen Baby 60mg).

apteczka niemowlaka
  • Termometr

Dobrze zaopatrzona apteczka to nie tylko leki, ale również akcesoria. Termometr jest urządzeniem, którego z pewnością nie może w niej zabraknąć! Dla niemowląt i małych dzieci najlepszy będzie model bezdotykowy (np. Termometr bezdotykowy Bobo-Scan). Jeśli jednak wybór padnie na tańszy termometr elektroniczny, warto od razu kupić dwa – jeden do normalnego użytku, jeden do pomiaru rektalnego (np. Termometr elektroniczny flexi TE-002 Apteo Care). Jak wybrać dobry termometr dla dziecka, możecie też przeczytać na naszym blogu.

  • Aspirator do noska

To kolejny sprzęt, który ułatwi życie rodzicom. Aspirator to praktyczne urządzenie do oczyszczania noska z zalegającej wydzieliny, bardzo pomocne przy katarze, z powodzeniem zastępuje tradycyjną gruszkę np. Aspirator do nosa Sopelek.

  • Spray do nosa

Nie zawsze użycie aspiratora jest konieczne, czasem wystarcza zastosowanie izotonicznego lub hipertonicznego roztworu wody morskiej. Taki spray udrażnia nos, ułatwia swobodne oddychanie, a także nawilża błonę śluzową. Na rynku dostępne są preparaty, które można stosować już od pierwszych dni życia np. Marimer Baby, Physiomer Baby.

  • Maść majerankowa

Kolejnym sposobem na udrożnienie dziecięcego noska jest maść majerankowa. Jej unikalne właściwości nie tylko wpływają na odetkanie nosa i ułatwienie oddychania, ale także łagodzą podrażnienie i przesuszenie skóry wokół noska. Wystarczy odrobinkę preparatu zaaplikować pod nosem maluszka.

  • Preparat na problemy z brzuszkiem

Mimo starań rodziców, kolki i wzdęcia to dolegliwości, które często doskwierają dzieciom. Obowiązkowo trzeba mieć „na stanie” przynajmniej jeden produkt, który będzie łagodził te uciążliwe objawy. Może to być naturalny sposób na wzdęcia, czyli herbatka z kopru włoskiego lub specjalne kropelki np. Bobotic Forte, krople na kolkę Delicol.

  • Czopki przeciw zaparciom

Czopki glicerynowe to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zaparcia u dzieci. Nie można go jednak nadużywać, zalecany jest do stosowania doraźnego przede wszystkim w wyjątkowych sytuacjach. Przy dziecięcych zaparciach bezpiecznym i przynoszącym dobre rezultaty rozwiązaniem jest rumianek. Działa on rozluźniająco i delikatnie uspokajająco.

  • Elektrolity, płyny nawadniające

Biegunka lub gorączka mogą bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia małego organizmu. Stan zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej może mieć bardzo poważne skutki, dlatego podczas gorączki i biegunki warto profilaktycznie podawać maluszkowi specjalne preparaty nawadniające np. Orsalit, Acidolit.

  • Żel na ząbkowanie

Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka! Dyskomfort i ból powodują u niego ciągłe rozdrażnienie i niepokój. Doustne leki przeciwbólowe lub czopki to jeden ze sposobów łagodzenia bólu. Alternatywą w sytuacji największego kryzysu są specjalne żele na ząbkowanie, które aplikuje się bezpośrednio na dziąsełka np. Bobodent.

  • Zestaw opatrunkowy

W apteczce powinno znaleźć się także miejsce na zestaw opatrunkowy – plastry, gaziki, preparat dezynfekujący oraz sól fizjologiczną. Buteleczka preparatu odkażającego np. Octenisept lub zwykła woda utleniona to must have przy pielęgnacji kikuta pępowiny, a także przy oczyszczaniu drobnych skaleczeń. Do przemywania ranek przyda się także sól fizjologiczna, którą można stosować również do higieny i pielęgnacji oczu i nosa. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w maść na odparzenia np. Sudocrem.

Do rozszerzonej wersji apteczki niemowlaka można także włożyć kropelki lub kapsułki twist-off z witaminą D i witaminą K, przy czym dokładne dawkowanie takiej suplementacji należy ustalić z lekarzem. Witaminą, której nie powinno zabraknąć w apteczce, jest witamina C. Warto kupić dobry produkt najlepiej w kropelkach i podawać maluszkowi jako wsparcie przy infekcjach oraz jako środek wzmacniający odporność organizmu i zwiększający wchłanianie żelaza. W przypadku infekcji i zatruć pokarmowych pomocny będzie probiotyk np. z bakteriami Lactobacillus rhamnosus GG. Co jeszcze może się przydać? Spray do czyszczenia uszu, nebulizator, wapno i maść rozgrzewająca.

Kompletowanie apteczki niemowlaka nie jest ani trudne, ani bardzo wymagające finansowo. Zakup pakietu podstawowych leków i innych produktów powinien być dla rodziców priorytetem. Niewielkim kosztem można zapewnić sobie zabezpieczenie w przypadku nagłego ataku kolki lub wzrostu temperatury ciała!

Humana

Ja własnie zastanawiałam się jaki aspirator do noska kupić, bo jest tyle do wybóry, że chciałabym ten dobry. Tak samo z żelem do ząbkowania, myślę że takie rzeczy mogła bym wcześniej kupić, by mieć w domu. taka apteczka powinna byc skompletowana. A twój wpis na pewno pomoże niejednej przyszłej mamusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.