Ciemieniucha u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić?

Na owłosionej skórze głowy Twojego dziecka pojawiła się nieestetyczna biała lub żółtawa skorupa? Nie ma powodów do paniki! Ciemieniuszka nie zagraża zdrowiu malucha. Jednak lepiej nie lekceważyć powstających łusek, gdyż ich nagromadzenie może utrudnić oddychanie skóry i doprowadzić do atopowego zapalenia skóry.

Co to jest ciemieniucha u niemowlaka?

Ciemieniucha na głowie, nazywana także zdrobniale ciemieniuszką, to zmiana skórna o podłożu łojotokowym, zwykle pojawiająca się w pierwszych sześciu tygodniach życia, a w rzadkich przypadkach również u dwu- i trzylatków. Ciemieniucha u niemowlaka mija przeważnie około 3 miesiąca życia, ale niekiedy utrzymuje się aż do drugich urodzin. Objawia się ona zaschniętym łojem w postaci białych i żółtych łusek, które przypominają tłusty łupież. Powstają one na owłosionej skórze głowy w okolicy ciemienia, ale czasami mogą obejmować także inne powierzchnie ciała. Mitem jest, że ciemieniuchę wywołuje zła pielęgnacja! Co to jest ciemieniucha? Najczęściej przyczyny tej nieestetycznej zmiany upatruje się w nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, które pod wpływem wysokiego stężenia hormonów matki we krwi dziecka wydzielają nadmierne ilości sebum. Niejednokrotnie ciemieniusze towarzyszy infekcja grzybicza, wywołana przez drożdżaki.

ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha u niemowlaka powinna zostać jak najszybciej wyleczona

Jak pozbyć się ciemieniuchy u maluszka?

Choć ciemieniucha u niemowlaka traktowana jest raczej jako problem natury estetycznej, to jej lekceważenie nie przynosi nic dobrego. Samoistne zanikanie tych żółtych łusek nie zdarza się zbyt często, dlatego warto już od samego początku podjąć odpowiednie kroki. Niezwalczona ciemieniucha może doprowadzić do rozwoju atopowego zapalenia skóry, które jest chorobą przewlekłą. Zignorowana łuska może także prowadzić do osłabienia mieszków włosowych, a w konsekwencji do łysienia.

Oliwka kontra ciemieniucha u niemowlaka

Jeśli zauważysz pierwsze objawy ciemieniuszki, spróbuj zaradzić im w domu. W tym celu możesz wykorzystać zwykłą oliwkę do pielęgnacji ciała. Posmaruj nią zmianę skórną, pozostaw na 30-60 minut lub zrób kompres z nasączonego oliwką wacika. Najlepiej przykryj też główkę bawełnianą czapeczką. Niektórzy do natłuszczania skóry polecają oliwę z oliwek. Jeśli nie przekonuje Cię natłuszczanie za pomocą oliwki, możesz wypróbować specjalne preparaty przyspieszające gojenie naskórka, dostępne w aptekach, jak np. Skarb Matki Olejuszka, balsam łagodzący Essential Care, Oillan Baby krem, Emolium żel zmiękczający, spray Baby Cap.

Szczotkowanie i mycie

Rozmiękczone oliwką łuski delikatnie wyczesz miękką szczotką, w ten sposób usuniesz część nieestetycznej skorupy. Następnie umyj główkę dziecka, wykorzystując do tego łagodne mydło lub szampon dla dzieci. Pamiętaj, że produkty myjące muszą być delikatne, aby nie podrażniły dodatkowo skóry głowy. Jeśli klasyczne preparaty myjące i wyczesywanie ciemieniuchy na sucho nie wystarczają, spróbuj wykonać domowy peeling z namoczonych płatków owsianych albo otrąb pszennych. Skuteczny bywa także krochmal. Myjąc i wycierając główkę, bądź delikatna i nie pocieraj mocno skóry! Absolutnie nie próbuj wyczesywać ciemieniuchy na sucho u niemowlaka, bez wcześniejszego zmiękczenia łusek, ponieważ możesz w ten sposób jedynie podrażnić skórę i wywołać ból.

ciemieniucha u niemowlaka czesanie

Natłuszczanie i delikatne wyczesywanie ciemieniuchy pomogą pozbyć się ciemieniuszki u niemowlaka

Tylko bawełna

Pamiętaj, że przegrzanie i pocenie się to wróg Twojego dziecka. Staraj się zatem wybierać jedynie bawełniane, przewiewne czapeczki i kapelusiki, które nie nasilają pocenia.

Kiedy do lekarza z ciemieniuchą u niemowlaka?

Jeśli po 10-14 dniach domowej kuracji nie widzisz efektów lub ciemieniucha u niemowlaka nawraca, powinnaś udać się do lekarza. Pediatra zapewne przepisze skuteczne maści lub inne preparaty przeciwzapalne. Pamiętaj, że sięganie po leki z polecenia przyjaciółek to nie najlepszy pomysł, ponieważ nie masz gwarancji, że pomogą i Twojemu maluszkowi.

Niestety nie istnieje sposób, który skutecznie eliminowałby ryzyko wystąpienia ciemieniuszki, ponieważ jest ona niezależna od czynników zewnętrznych. Jednak możesz podjąć kilka kroków, które zmniejszą prawdopodobieństwo wytworzenia się tej łuskowatej skorupy. Podstawą jest właściwa higiena, odpowiednio częste mycie głowy i czesanie specjalną szczotką o miękkim włosiu, nawet jeśli dziecko nie ma jeszcze włosków. Gdy ciemieniucha u niemowlaka pojawi się, postaraj się zwalczyć ją domowymi sposobami lub skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.