Najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Dziewięciomiesięczny okres ciąży dzieli się na trzy trymestry. Ich granice wyznaczają określone etapy rozwoju płodu, a także zmiany zachodzące w ciele kobiety i towarzyszące im charakterystyczne objawy. Jakie są najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży obejmuje jej pierwsze trzy miesiące (okres od 1. do 13. tygodnia). Zwykle to właśnie w pierwszym trymestrze kobiety doświadczają najbardziej charakterystycznych ciążowych dolegliwości, warto jednak od razu podkreślić, że każdy organizm inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany, a co za tym idzie, rodzaj i nasilenie dolegliwości ciążowych może się znacznie różnić u poszczególnych kobiet – u niektórych objawy będą miały charakter ekstremalny, u innych ich natężenie nie będzie uciążliwe, ponadto objawy mogą się utrzymywać niemal przez cały pierwszy trymestr lub występować okresowo.

dolegliwości w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości

Głównym winowajcą wczesnych objawów ciążowych są hormony – progesteron i gonadotropina kosmówkowa (hCG). Oto najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze:

  • nudności i wymioty (tzw. poranne mdłości) – jeden z najbardziej specyficznych wczesnych objawów ciąży powiązany jest z aktywnością hormonu hCG, trwa zwykle do końca 13. tygodnia. Aby zmniejszyć nudności, warto unikać czynników, które je nasilają (np. niektóre potrawy i zapachy – wiele kobiet w okresie ciąży cierpi z powodu nadwrażliwości na intensywne aromaty), a także stosować naturalne środki łagodzące mdłości np. napar z imbiru.
  • problemy ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, uczucie pełności po posiłku) – dolegliwości żołądkowe wywołuje progesteron, który rozluźnia dolny zwieracz przełyku, przez co sprzyja cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, warto zadbać o lekkostrawną dietę, a także spożywać posiłki w mniejszych porcjach.
  • bóle w okolicy podbrzusza – ich źródłem jest powiększająca się macica. Pojawiają się także podczas zagnieżdżania się zarodka.\
  • zaparcia – progesteron wpływa rozluźniająco na całą mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, osłabiając perystaltykę jelit, dodatkowo powiększająca się macica zaczyna uciskać jelita. Aby nie dopuścić do powstawania zaparć, należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, pić dużo wody i dbać o codzienną dawkę lekkiej aktywności fizycznej.
  • zmęczenie, senność – to wynik wzrostu aktywności progesteronu. Zwiększone zużycie energetyczne organizmu związane jest także z faktem, że w ciąży pracuje on intensywniej.
  • bóle i zawroty głowy – związane są z nagłymi spadkami ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi.
  • hemoroidy, żylaki – przyczyną jest powiększająca się macica, powoduje ona ucisk na żyłę główną dolną (to ona odprowadza krew z dolnych części ciała do serca). Ryzyko powstawania żylaków i hemoroidów w ciąży można zmniejszyć, stosując zdrową dietę i pozostając aktywnym fizycznie.
  • bolesność piersi – nabrzmiałe i tkliwe piersi to efekt powiększania się gruczołów i przewodów mlekowych.
  • rozdrażnienie, zmienność nastrojów – wzmożona aktywność hormonów ciążowych (hCG) zaczyna sterować również kobiecymi emocjami.
  • częste oddawanie moczu – wysoki poziom ciążowych hormonów wpływa na funkcjonowanie układu moczowego.

Niepokojące dolegliwości w pierwszym trymestrze

Większość dolegliwości ciążowych nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży, jednakże jest kilka sytuacji, które należy szybko skonsultować z lekarzem m.in. pojawienie się plamień lub krwawienia z dróg rodnych, bardzo nasilone wymioty, nadmierna ospałość. Niektóre z nich mogą zwiastować schorzenia zagrażające zdrowiu ciężarnej lub dziecka np. cukrzycę ciążową i poronienie!

Moment zapłodnienia komórki jajowej to sygnał dla organizmu do rozpoczęcia prawdziwej rewolucji! Zmiany zachodzące w organizmie kobiety manifestują się w postaci mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości. W pierwszym trymestrze ciąży większość objawów spowodowana jest zwiększoną aktywnością hormonów. Wczesne dolegliwości ciążowe to przede wszystkim nudności i wymioty oraz problemy ze strony przewodu pokarmowego, ponadto dość mocno uwidaczniają się problemy natury psychicznej np. wahania nastrojów, osłabienie koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*