Najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Dziewięciomiesięczny okres ciąży dzieli się na trzy trymestry. Ich granice wyznaczają określone etapy rozwoju płodu, a także zmiany zachodzące w ciele kobiety i towarzyszące im charakterystyczne objawy. Jakie są najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży obejmuje jej pierwsze trzy miesiące (okres od 1. do 13. tygodnia). Zwykle to właśnie w pierwszym trymestrze kobiety doświadczają najbardziej charakterystycznych ciążowych dolegliwości, warto jednak od razu podkreślić, że każdy organizm inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany, a co za tym idzie, rodzaj i nasilenie dolegliwości ciążowych może się znacznie różnić u poszczególnych kobiet – u niektórych objawy będą miały charakter ekstremalny, u innych ich natężenie nie będzie uciążliwe, ponadto objawy mogą się utrzymywać niemal przez cały pierwszy trymestr lub występować okresowo.

dolegliwości w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości

Głównym winowajcą wczesnych objawów ciążowych są hormony – progesteron i gonadotropina kosmówkowa (hCG). Oto najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze:

  • nudności i wymioty (tzw. poranne mdłości) – jeden z najbardziej specyficznych wczesnych objawów ciąży powiązany jest z aktywnością hormonu hCG, trwa zwykle do końca 13. tygodnia. Aby zmniejszyć nudności, warto unikać czynników, które je nasilają (np. niektóre potrawy i zapachy – wiele kobiet w okresie ciąży cierpi z powodu nadwrażliwości na intensywne aromaty), a także stosować naturalne środki łagodzące mdłości np. napar z imbiru.
  • problemy ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, uczucie pełności po posiłku) – dolegliwości żołądkowe wywołuje progesteron, który rozluźnia dolny zwieracz przełyku, przez co sprzyja cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, warto zadbać o lekkostrawną dietę, a także spożywać posiłki w mniejszych porcjach.
  • bóle w okolicy podbrzusza – ich źródłem jest powiększająca się macica. Pojawiają się także podczas zagnieżdżania się zarodka.\
  • zaparcia – progesteron wpływa rozluźniająco na całą mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, osłabiając perystaltykę jelit, dodatkowo powiększająca się macica zaczyna uciskać jelita. Aby nie dopuścić do powstawania zaparć, należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, pić dużo wody i dbać o codzienną dawkę lekkiej aktywności fizycznej.
  • zmęczenie, senność – to wynik wzrostu aktywności progesteronu. Zwiększone zużycie energetyczne organizmu związane jest także z faktem, że w ciąży pracuje on intensywniej.
  • bóle i zawroty głowy – związane są z nagłymi spadkami ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi.
  • hemoroidy, żylaki – przyczyną jest powiększająca się macica, powoduje ona ucisk na żyłę główną dolną (to ona odprowadza krew z dolnych części ciała do serca). Ryzyko powstawania żylaków i hemoroidów w ciąży można zmniejszyć, stosując zdrową dietę i pozostając aktywnym fizycznie.
  • bolesność piersi – nabrzmiałe i tkliwe piersi to efekt powiększania się gruczołów i przewodów mlekowych.
  • rozdrażnienie, zmienność nastrojów – wzmożona aktywność hormonów ciążowych (hCG) zaczyna sterować również kobiecymi emocjami.
  • częste oddawanie moczu – wysoki poziom ciążowych hormonów wpływa na funkcjonowanie układu moczowego.

Niepokojące dolegliwości w pierwszym trymestrze

Większość dolegliwości ciążowych nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży, jednakże jest kilka sytuacji, które należy szybko skonsultować z lekarzem m.in. pojawienie się plamień lub krwawienia z dróg rodnych, bardzo nasilone wymioty, nadmierna ospałość. Niektóre z nich mogą zwiastować schorzenia zagrażające zdrowiu ciężarnej lub dziecka np. cukrzycę ciążową i poronienie!

Moment zapłodnienia komórki jajowej to sygnał dla organizmu do rozpoczęcia prawdziwej rewolucji! Zmiany zachodzące w organizmie kobiety manifestują się w postaci mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości. W pierwszym trymestrze ciąży większość objawów spowodowana jest zwiększoną aktywnością hormonów. Wczesne dolegliwości ciążowe to przede wszystkim nudności i wymioty oraz problemy ze strony przewodu pokarmowego, ponadto dość mocno uwidaczniają się problemy natury psychicznej np. wahania nastrojów, osłabienie koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.