Mdłości w ciąży – jak sobie radzić?
Mdłości w ciąży to bodaj najbardziej charakterystyczny objaw kojarzony ze stanem błogosławionym, a z pewnością jeden z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych dla kobiet. Szacuje się, że nawet 90% ciężarnych cierpi na mdłości w ciąży, na szczęście u większości kobiet zanikają one już w drugim trymestrze. Nudności i wymioty są źródłem dużego dyskomfortu, warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić!
Mdłości w ciąży – jak długo trwają?
Najczęściej mdłości w ciąży występują między 5. a 18. tygodniem, przy czym ich nasilenie wyraźnie wzrasta około 9.-12. tygodnia. Choć dla większości ciężarnych w połowie drugiego trymestru nudności i wymioty są jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem, to niewielki odsetek kobiet „walczy” z nimi aż do porodu! Ciążowe dolegliwości żołądkowe zwykło się nazywać porannymi mdłościami, co tylko po części jest prawdą. Faktycznie większość ciężarnych doświadcza ich w godzinach porannych (gdy żołądek jest pusty), jednak nie jest to normą, spore grono kobiet zmaga się z nudnościami i wymiotami przez cały dzień, a nawet w nocy!
Jak łagodzić mdłości w ciąży?
Występowanie ciążowych mdłości związane jest przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, a także z czynnikami psychologicznymi. Mdłości mogą pojawiać się również w określonych sytuacjach np. jako reakcja na drażniące zapachy. Choć nasilenie dolegliwości oraz czas ich trwania jest kwestią bardzo indywidualną, to istnieje wiele uniwersalnych sposobów łagodzenia mdłości, oto one:
Nawodnienie organizmu
Kobieta w ciąży powinna pić często w małych ilościach. Po pierwsze można w ten sposób uniknąć odwodnienia organizmu. Po drugie stopniowe rozrzedzanie kwasów żołądkowych zapobiega uczuciu ssania w żołądku, które często wzmaga mdłości. Ważne jest również wybieranie odpowiednich płynów takich jak: letnia lub ciepła woda, ziołowe napary (melisa, rumianek, mięta), słaba czarna herbata, domowe kompoty (np. z jabłek), herbatka imbirowa (kawałek imbiru zalać wrzątkiem i zaparzać przez 10-15 minut, ewentualnie dosłodzić). Ponadto zaleca się unikać gazowanych napojów, mocnych naparów herbacianych i ziołowych, słodzonych i przetwarzanych soków owocowych, mleka.
Dieta
Menu ciężarnej trapionej ciążowymi nudnościami powinno być lekkostrawne, a także bogate w produkty zawierające witaminę B6 (zapobiega mdłościom), czyli w produkty zbożowe, strączki, pestki, nasiona, orzechy. Wskazane jest unikanie ostrych przypraw i glutaminianu sodu, a także wysoko przetworzonej żywności, potraw tłustych i smażonych. Równie istotny jest sposób jedzenia, ciężarna nie może się ani przejadać, ani głodzić. Zaleca się jeść małe porcje regularnie co 3-4 godziny. Warto także stosować sprawdzone triki np. wieczorem przed snem zjadać posiłek zawierający dużo białka (zapobiega to nagłemu spadkowi cukru we krwi), a po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka zjeść drobny posiłek lub przekąskę np. banana, krakersa lub sucharka. Poza tym każda ciężarna powinna mieć pod ręką migdały, które stanowią zdrową przekąskę oraz skutecznie łagodzą objawy nudności.
Unikanie czynników wywołujących mdłości
Mdłości często są reakcją organizmu na konkretne czynniki – głównie różne zapachy (jedzenie, odświeżacze powietrza, dym tytoniowy, kawa, pasta do zębów, benzyna), a także smak i widok jedzenia, oczywistym jest więc ich unikanie. Oznacza to np. rezygnację z ulubionych perfum, zmianę szamponu lub płynu do płukania ubrań bądź też „wyrzucenie” z jadłospisu niektórych potraw i produktów. Nasilenie mdłości w ciąży to również efekt stresu i zmęczenia, dlatego ważne jest, aby ciężarna dbała o siebie – dużo odpoczywała, korzystała z technik relaksacyjnych i lekkiej aktywności fizycznej np. spacery na świeżym powietrzu.
Ciążowe mdłości – kiedy iść do lekarza?
Zwykle odczuwane przez kobiety nudności i wymioty nie stanowią zagrożenia dla przebiegu ciąży, a także dla jej stanu zdrowia. Jednak w przypadku bardzo nasilonych dolegliwości należy zasięgnąć rady specjalisty. Nie można odkładać wizyty u lekarza, gdy mdłości znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie lub pojawiają się objawy odwodnienia (m.in. ciemne zabarwienie moczu, zawroty głowy). Za potencjalne zagrożenie dla ciąży uważa się także utrzymujące się przez 12 godzin wymioty lub kilkukrotne wymioty w ciągu dnia, pojawienie się w nich krwi, bóle w okolicy miednicy i brzucha, skurcze oraz nagłą utratę wagi.
Niemal każda kobieta, która spodziewa się dziecka, będzie musiała przetrwać kilkutygodniowe mdłości w ciąży, dlatego warto wiedzieć, jak łagodzić ich nasilenie, a także jakie kroki podjąć, gdy nudności się zbliżają. Natychmiastową ulgę może przynieść „łyk” świeżego powietrza, dlatego jeśli jest taka możliwość, warto wyjść na zewnątrz lub otworzyć okno. Naturalnym środkiem przeciwwymiotnym jest imbir, dobrze zawczasu zrobić zapasy jego kłącza oraz cukierków imbirowych.
Autor: Ewa Krulicka
Dodaj komentarz