Kim jest doula?

Ciąża to dla kobiet, szczególnie spodziewających się swojego pierwszego dziecka, stresujący czas. W tym pięknym, acz trudnym okresie pomagają przyjaciółki, matki, teściowe, mężowie, położne i lekarze. Jednakże bywa tak, iż żadna z tych osób nie może spełnić oczekiwań matki. Teściowej się wstydzimy, przyjaciółka nie posiada potomstwa więc nas nie zrozumie, a męża nie chcemy w trakcie porodu widzieć. Wówczas z pomocą przyjść może doula.
Doula to kobieta, której zadaniem jest wesprzeć rodzącą. Zakres jej obowiązków ustala się indywidualnie z kobietą w ciąży. Jedne panie życzą sobie wcześniejszego poznania douli, inne potrzebują jej tylko podczas porodu. Doula może również służyć pomocą po urodzeniu dziecka. Jej rady są nieocenione, ponieważ kobieta pełniąca rolę douli sama musi być wykształcona, i doświadczona w roli matki.
Roli douli nie należy mylić z rolą położnej, niani czy przyjaciółki. Doula jest osobą, która nie radzi, lecz wspiera. Nie mówi, że wszystko będzie dobrze, ponieważ tego nie wie, nie daje rad. Ona wspiera i służy zrozumieniem. Radzić również może, lecz tylko wówczas gdy poprosi o to kobieta rodząca. Ostateczna decyzja, w każdej sprawie i tak zostaje podjęta przez matkę.
Głównym zadaniem douli jest wsparcie rodzącej kobiety. Posiada ona przygotowanie i doświadczenie, co zwiększa poziom wsparcia. Kobieta rodząca bardziej zaufa innej matce, która ma na swoim koncie poród. Takie zaufanie i wsparcie, podczas porodu, zwiększa zadowolenie z samego doświadczenia rodzenia dziecka. Te wspomnienia mogą być fundamentalne dla kobiety, która pragnie posiadać więcej niżeli jedno dziecko. Dlatego pomoc douli może być nieoceniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.