Ciąża po terminie – sposoby na przyspieszenie porodu

Termin porodu już minął? Wprawdzie lekarz uspokaja Cię, że tak się czasem zdarza, ale Ty chcesz mieć to już za sobą, pragniesz wreszcie przytulić dziecko, które towarzyszyło Ci w każdym momencie Twojego życia przez ostatnie 9 miesięcy? Na szczęście znane są sposoby na przyspieszenie porodu, które praktykowane są od stuleci. Niektóre z nich mogą wydawać się dość niecodzienne, jednak najważniejsze, że są skuteczne i bezpieczne dla mamy i malucha!

Ciąża przenoszona

Takiego terminu używa się, gdy minął 42. tydzień ciąży, a nie widać oznak zbliżającego się porodu – brakuje czynności skurczowej macicy. Kobieta, która całą ciążę była pod opieką lekarza, a stan zarówno jej, jak i dziecka nie budzi zastrzeżeń, nie powinna się denerwować. Czasem po prostu maluszek nie jest gotowy na opuszczenie brzucha mamy. Trzeba także pamiętać, że termin porodu jest datą orientacyjną, a margines błędu wynosi +/- 2 tygodnie. Oznacza to, że rozwiązanie ciąży może nastąpić dwa tygodnie przed wyznaczoną datą lub dwa tygodnie po jej upłynięciu i naprawdę nie można traktować tego w kategorii „tragedii”! Oczywiście w dniu planowanego porodu należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi serię badań, przede wszystkim badanie KTG. Jeśli wyniki będą dobre, lekarz odeśle Cię do domu z zaleceniem, aby pojawiać się u niego codziennie na wizyty kontrolne. Zwykle dwa tygodnie po wyznaczonym terminie porodu, gdy organizm nadal nie daje żadnych objawów zbliżającej się akcji porodowej, kobieta kierowana jest na oddział położniczy lub na oddział patologii ciąży, gdzie pod okiem położnej lub lekarza podejmowane są próby wywołania porodu.

metody przyspieszenia porodu
Metody przyspieszenia porodu

Metody przyspieszenia porodu

Oczywiście są kobiety, które będą słuchać poleceń lekarza i z cierpliwością będą czekać na rozwiązanie, są również takie, które spróbują „wykurzyć” dziecko na świat. A że numerem jeden pod względem skuteczności w wywoływaniu porodu jest seks, to niczym nie ryzykują, a dodatkowo fundują sobie odrobinę przyjemności. Jak to się dzieje, że seks może przyspieszyć poród? Decyduje o tym kilka czynników. Przede wszystkim penetracja to doskonały masaż szyjki macicy, ponadto znajdujące się w spermie prostaglandyny przyczyniają się do wywołania skurczów szyjki macicy. Innym przyjemnym i sensualnym sposobem indukcji porodu jest stymulacja brodawek sutkowych, podczas której do krwi uwalniana jest oksytocyna, czyli hormon pobudzający skurcze macicy. Wywołać poród można także w sposób mniej erotyczny – przez wysiłek fizyczny. Lekarze często zalecają spacerowanie, wchodzenie po schodach lub wykonywanie czynności, których ciężarne zwykle unikają jak np. mycie okien.

Napoje i jedzenie przyspieszające poród

Wysoką skuteczność w indukowaniu porodu przypisuje się naparowi z liści malin (z liści, nie z owoców!). Wykazuje on właściwości naskurczowe. Ale podobnie jak to bywa w przypadku ziołowych terapii, jedna porcja nie wystarczy, taką kurację trzeba stosować przynajmniej przez kilkanaście dni, pijąc 2-3 filiżanki naparu dziennie, przy czymnapar z liści malin można wprowadzić dopiero po 38. tygodniu ciąży. Niegroźnym dla zdrowia, za to bardzo smacznym sposobem na przyspieszenie porodu jest jedzenie ananasa (zawarta w nim bromelaina wywołuje skurcze macicy) lub daktyli (zaleca się jeść około 7 daktyli dziennie od 36. tygodnia ciąży).

Żel położniczy – co to takiego?

Nie każda kobieta wie, ale na rynku dostępny bardzo ciekawy produkt, który zbiera pozytywne recenzje na oddziałach położniczych. Chodzi o Żel położniczy przyspieszający i ułatwiający poród naturalny Gynotal. Jest to preparat, który można aplikować zarówno w pierwszej, jak i w drugiej fazie porodu. Zapewnia on lepszy „poślizg”, dzięki czemu dziecko szybciej przechodzi przez kanał rodny (skraca fazę wypychania o około 30%), równocześnie zmniejsza on ryzyko rozerwania krocza. Dodatkowo zabezpiecza główkę maleństwa przed otarciami. Formuła żelu jest hipoalergiczna i sterylna, jego działanie ma charakter fizyczny, nie wchłania się i nie zawiera żadnych substancji farmakologicznych! Żel położniczy Gynotal to produkt polecany przede wszystkim kobietom, które paraliżuje strach przed bólami porodowymi. Udowodniono, że u niektórych pań lęk przed porodem może przyczynić się do opóźnienia akcji porodowej, więc możliwość zastosowania takiego produktu jak Gynotal może dać mamie poczucie komfortu i pozwoli przełamać strach przed bólem.

Przenoszona ciąża to nie koniec świata, choć można spokojnie czekać na sygnał od bobasa, że jest gotowy na nowy etap swojego życia, można także wypróbować różne metody indukowania porodu. Bez obaw i bez nadzoru lekarza można popijać napary z liści malin lub wspólnie z partnerem „popracować” nad przyspieszeniem ciąży. Inne metody, choć przez wielu uznawane za bardzo skuteczne jak np. lewatywa lub picie oleju rycynowego, nie powinny być stosowane na własną rękę. Podobnie zresztą jak akupunktura i akupresura, masaż szyjki macicy lub masaż dolnej części brzucha – są to bowiem zabiegi, które może wykonywać jedynie specjalista!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.