Kilka sposób na to, jak zbić gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka może pojawiać się w towarzystwie infekcji lub być objawem poważniejszej choroby. Gorączka jest również nieodłącznym elementem trudnego okresu ząbkowania. Niezależnie jednak od okoliczności jest ona zawsze bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem zarówno dla cierpiącego dziecka, jak i zatroskanych rodziców. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z wysoką temperaturą u dziecka.

Objawy gorączki u dzieci

To, czy dziecko ma gorączkę, można bez problemu poznać na oko. Rumień na buzi, lepka i spocona skóra na ciele, suchość błon śluzowych, osłabienie, apatia, płacz to najczęstsze symptomy gorączki. Poza tym starsze dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, mięśni lub kości. W skrajnych przypadkach, przy nagłej i bardzo wysokiej gorączce dziecko może doświadczyć tzw. drgawek gorączkowych.

Podwyższona temperatura u dziecka – powód do paniki?

Dlaczego temperatura ciała rośnie? W ten sposób organizm reaguje na różne infekcje, pewnie wielokrotnie słyszałaś jak Twoja mama czy babcia mówiły, że jeśli dziecko gorączkuje, to dobrze, bo to znaczy, że organizm się broni. To prawda, dlatego też wielu lekarzy zaleca wstrzymanie się z podawaniem leków, jeśli gorączka nie przekracza 38,3-38,5 stopnia Celsjusza. Zasada ta nie ma jednak zastosowania, gdy dziecko wyraźnie źle znosi podwyższoną temperaturę lub wcześniej dochodziło u niego do drgawek gorączkowych. Zresztą od wystąpienia stanu podgorączkowego, czyli temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza, obowiązkowo należy obserwować malucha i regularnie mierzyć mu temperaturę!

gorączka u dziecka

Termometr na wagę złota

Podczas monitorowania stanu podgorączkowego konieczny będzie precyzyjny termometr. Aby sprawdzić skuteczność zastosowanych metod obniżania gorączki lub podania leku przeciwgorączkowego, niezbędny jest dokładny pomiar, gdyż już dwie „kreski” w dół lub w górę, mogą dać odpowiedź na pytanie, czy wybrana przez Ciebie metoda jest efektywna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli termometrów, jednak ważne jest, aby decydować się na zakup w aptekach, aptekach internetowych lub specjalistycznych sklepach, nigdy w supermarketach czy innych miejscach do tego nieprzeznaczonych!

Paracetamol czy ibuprofen?

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy należy podać lek przeciwgorączkowy i w jakiej dawce, trzeba przypomnieć o jednej rzeczy! Mianowicie dzieciom aż do 12. roku życia nie podajemy aspiryny! Nigdy! To przeciwwskazanie nie wzięło się znikąd, istnieje duże ryzyko wystąpienia groźnych działań niepożądanych, w tym zespołu Rey’a, który u wielu dzieciaków może być przyczyną śmierci! U dzieci nie stosujemy również metamizolu (popularna Pyralgina) oraz ketoprofenu. W przypadku dzieci dozwolone jest podawanie wyłącznie paracetamolu oraz ibuprofenu, przy czym ibuprofen można stosować dopiero powyżej 3. miesiąca życia. Co do wyboru substancji czynnej, decyduje odpowiedź organizmu dziecka, czasem maluch nie reaguje na paracetamol, a czasem na ibuprofen, dlatego musisz bacznie obserwować i monitorować jego temperaturę ciała. Niektóre mamy mają wypracowany system i naprzemiennie stosują oba te leki, warto jednak przed takim eksperymentem zasięgnąć opinii pediatry, który określi odpowiednie, bezpieczne dawki dla obu substancji. Specjalnie dla dzieci wiele firm produkuje leki przeciwgorączkowe w postaci smacznych syropów. A gdy dziecko mimo wszystko marudzi przy każdej próbie podania leku, można zastosować paracetamol lub ibuprofen w formie czopków. U nieco starszych dzieci bez obaw można podawać leki w postaci tabletek. Zawsze jednak należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, na ulotce znajdziemy wszystkie niezbędne informacje odnośnie do dawki oraz sposobu podania!

Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Lek rozpoczynamy podawać zwykle, gdy temperatura przekracza 38,3-38,5 stopni Celsjusza (u niemowląt 38st. C). Bardzo ważne jest, aby dawkę substancji czynnej ustalić nie według wieku, a według masy ciała. U dzieci w tym samym wieku rozbieżności wagowe mogą być znaczne, a już 1-2kg mniej lub więcej robi ogromną różnicę i może zaważyć na skuteczności dawki leku. W przypadku ibuprofenu dawka wynosi 5-10mg na kilogram masy ciała i należy ją powtarzać co 8 godzin. W przypadku paracetamolu podajemy 10-15mg na kilogram masy ciała, przy czym paracetamol cechuje się nieco krótszym czasem działanie, więc dawkę należy powtarzać co 4-6 godziny. Leki można stosować maksymalnie przez trzy dni, jeśli temperatura u malucha się utrzymuje, konieczna jest wizyta u lekarza.

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Istnieje szereg metod wspomagających, które stosowane są z powodzeniem już od dziesiątek lat. Mamy korzystają z nich, aby zmaksymalizować skuteczność działania leku i szybciej przynieść maluszkowi ukojenie. Najpopularniejszym sposobem na obniżenie gorączki są chłodne okłady najczęściej stosowane na czoło, kark, pachwiny, nogi. Zamiast okładów można również przygotować dziecku kąpiel, zabronione jest jednak używanie w tym celu zimnej wody, musi ona być niższa niż temperatura ciała malca zaledwie o 1-2 stopnie Celsjusza. Przy okazji obalmy mit, jakoby podczas gorączki dziecko trzeba było szczelnie przykrywać! Faktem jest, że kiedyś maluchy były zakrywane zestawem kołder i koców, jednak ta metoda zupełnie nie ma sensu! Celem jest stopniowe ochładzanie ciała, a nie stwarzanie warunków do utrzymywania podwyższonej temperatury. Bardzo ważna w trakcie walki z gorączką jest regularna wymiana powietrza, warto wietrzyć co kilka godzin pomieszczenie, w którym przebywa dziecko. Na koniec nie mniej istotne zalecenia, właściwie to chyba najistotniejsze, czyli odpowiednie nawadnianie. Podczas gorączki dziecko bardzo szybko traci wodę, a wraz z nią elektrolity, grozić to może odwodnieniem. Dlatego należy maluchowi podawać znacznie więcej płynów niż na co dzień!

Temperatura u niemowlaka

Noworodki i niemowlaki to osobna kwestia do poruszenia. W ich przypadku zaleca się pominąć zbijanie temperatury na własną rękę, zwłaszcza jeśli to pierwszy taki epizod, a Wy nie macie pojęcia, co robić. Gorączka u niemowlaka może wywołać u rodziców prawdziwą panikę, a wtedy łatwo o błąd!

Mając na szali zdrowie swojego dziecka, nigdy nie ryzykuj! Nie wiesz, co zrobić? Idź do pediatry, zamów wizytę domową albo po prostu zadzwoń do lekarza! Nie warto błądzić, gdyż wysoka gorączka może być bardzo niebezpieczna również z powodu grożącego maluszkowi odwodnienia! Podobnie w sytuacji, gdy żadne stosowane przez Ciebie sposoby nie przynoszą efektów, jedź do lekarza, a jeśli trzeba to do szpitala!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.