Cukrzyca w czasie ciąży – jak ją opanować?

Cukrzyca ciążowa to stan, który rozwija się zwykle w II trymestrze ciąży i ustępuje po rozwiązaniu, polegający na zbyt wysokim stężeniu cukru we krwi. Patomechanizm powstawania cukrzycy u ciężarnych nie jest znany, lecz prawdopodobnie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Kto może zachorować?

Cukrzyca ciążowa występuje u 2-6% kobiet. Może dotknąć każdej z Nas, lecz kilka czynników zwiększa ryzyko jej wystąpienia: nadwaga, cukrzyca typu II lub cukrzyca ciężarnych w rodzinie, wiek powyżej 35 lat, urodzenie dziecka ważącego powyżej 4kg, wielorództwo, nadciśnienie w ciąży i zespół policystycznych jajników.


cukrzyca w ciąży
Jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca może rozwijać się bezobjawowo, niekiedy jednak wywołuje pewne uciążliwe dolegliwości, takie jak nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, omdlenia oraz mdłości. Zwykle wysokiemu stężeniu glukozy towarzyszą zakażenia pęcherza, pochwy i skóry, mogą również wystąpić zaburzenia widzenia. Te symptomy mogą stanowić sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm, choć nie muszą wiązać się z cukrzycą ciążową.

Postawić diagnozę

Oznaczenie poziomu cukru we krwi to rutynowe badanie dla przyszłych mam. Zwykle między 5. a 8. tygodniem ciąży wykonywane jest badanie, polegające na pobraniu krwi na czczo i oznaczeniu poziomu cukru. Pomiar ten umożliwia rozpoznanie bezobjawowej cukrzycy, istniejącej już przed ciążą. Między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonuje się kolejny test. Opiera się on na oznaczeniu stężenia cukru przed wypiciem roztworu glukozy (50g glukozy w 250ml wody) i godzinę po jego wypiciu. Jeżeli wynik nie przekracza 140mg%, to znaczy, że jesteś zdrowa, jeśli jest wyższy niż 180mg% od razu rozpoczyna się leczenie. Natomiast wynik w przedziale 140-180mg% wymaga dodatkowego badania potwierdzającego (75g glukozy). Doustny test obciążenia glukozą jest badaniem trzyetapowym. Pierwsza część polega na pobraniu krwi na czczo (ostatni posiłek około 10godz. przed badaniem). Po godzinie i po dwóch godzinach od przyjęcia glukozy pobierane są kolejne próbki krwi. Badanie to pozwala wyznaczyć tzw. krzywą cukrową i jednoznacznie ustalić, czy borykasz się z cukrzycą ciążową. Aby badanie było wiarygodne, musisz trzy dni wcześniej zrezygnować z używek i leków.

Kontrola, dieta i leczenie

Jeżeli walczysz z wysokim poziomem cukru, nie obędziesz się bez glukometru umożliwiającego kontrolę stężenia glukozy w warunkach domowych. Oprócz regularnego oznaczania poziomu cukru, należy ograniczyć lub całkiem zrezygnować ze słodyczy i niektórych owoców. Diabetolog zaproponuje także menu dopasowane do Twoich potrzeb. Warto uzupełnić dietę aktywnością fizyczną, która zmniejsza insulinooporność komórek. Jeśli po tygodniu od wprowadzenia nowego menu poziom cukru nie obniży się, konieczne będzie podawanie insuliny. Częstotliwość iniekcji i miejsce wkłucia omówi z Tobą lekarz.

Powikłania

Nierozpoznana cukrzyca lub złe leczenie może wywołać poważne powikłania, w tym makrosomię (wysoka waga urodzeniowa), niedojrzałość metaboliczną wielu narządów czy przerost mięśnia sercowego dziecka, a nawet przedwczesny poród lub urazy okołoporodowe (często związane z wielkością dziecka). Cukrzyca ciążowa podnosi także ryzyko poronienia. Choroba matki może wpłynąć niekorzystnie na przebieg żółtaczki noworodkowej, wywołać hipoglikemię, policytemię oraz hiperbilirubinemię u malucha. Należy pamiętać, że makrosomia stanowi czynnik ryzyka wystąpienia niektórych chorób u dziecka w późniejszym wieku. Cukrzyca w czasie ciąży może także zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II u kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.