Baby shower? Czemu nie!

Do porodu nie zostało zbyt dużo czasu, lada chwila na świecie pojawi się mały człowiek, który zawładnie Twoim światem… i to dosłownie! Wszystko będzie się kręciło wokół niego, dlatego te ostatnie chwile „wolności” spożytkuj dla siebie. Nie daj się długo namawiać przyjaciółkom! Niech zorganizują Ci baby shower, a Ty w ciągu tych kilku godzin daj się rozpieszczać prezentami oraz dobrymi radami. Słuchaj ich uważnie, bo wiele z tych wskazówek przyjdzie Ci szybko zastosować w życiu!

Baby shower, czyli co?

Tak naprawdę to po prostu babskie spotkanie na cześć przyszłej mamy… i wcale nie jest to wymysł naszych czasów. Tradycja obdarowywania ciężarnej kobiety prezentami oraz wspólne wymienianie się radami w kobiecym gronie wywodzi się z XVIII wieku. Prawdą jest, że to tradycja typowo anglosaska i niegdyś znacznie skromniej obchodzona. Obecnie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych to wielomilionowy biznes, na polskiej ziemi ten typ imprez nieśmiało pojawia się w kalendarzu przyszłej mamy, co ogromnie cieszy, bo Polki zasługują na dobrą zabawę! Do niedawna ten przywilej mieli bowiem jedynie mężczyźni, którzy hucznie obchodzili narodziny potomka, urządzając legendarne już „pępkowe”. Sama nazwa baby shower odnosi się do deszczu prezentów, którymi ma zostać zalana główna bohaterka przyjęcia. O coraz większej popularności baby shower świadczy fakt, że ma już swoją swojsko brzmiącą nazwę – bociankowe:)

baby showerJak zorganizować bociankowe?

Jeśli nie cierpisz na syndrom Zosi samosi, pozwól swoim koleżankom, żeby urządziły Ci imprezę, jakiej nie zapomnisz! Ty masz być gwiazdą, która przychodzi na „gotowe”! Możesz podsunąć kilka pomysłów, zdradzić swoje oczekiwania, podpowiedzieć, jakie prezenty ucieszyłyby Cię najbardziej. Warto także podrzucić listę gości – sióstr, kuzynek, koleżanek, wszystkich, z którymi chcesz dzielić się swoim szczęściem. Resztę zostaw przyjaciółkom! Niech one się martwią, jak sprostać Twoim oczekiwaniom! Oczywiście, można iść na łatwiznę i wynająć profesjonalną organizatorkę, jednak warto troszkę samemu się napocić, aby na końcu poczuć satysfakcję, widząc szeroki uśmiech przyszłej mamy. Co jeszcze przemawia za samodzielną organizacją? Fakt, że najlepiej znacie swoją przyjaciółkę – wiecie, co lubi, na jakie gry i zabawy możecie sobie pozwolić. Mama będzie musiała wejść w pewną konwencję, w której może poczuć się nieswojo, a przecież nie o to chodzi!

Cel: perfekcyjne baby shower

Niezależnie kto jest głównodowodzącym, muszą zostać ustalone najważniejsze kwestie, czyli czas i miejsce. Termin musi przede wszystkim być dostosowany do przyszłej mamy (najlepszy czas to 7.-8. miesiąc). Miejsce natomiast zależne jest od długości listy zaproszonych. Może to być kameralne spotkanie w mieszkaniu, którejś z Was, restauracja lub też wynajęta sala. Jeśli przewidziana jest obecność dzieci, warto zadbać dla nich o dodatkowe atrakcje. Jednak bądźmy szczere! To ma być celebracja przyszłej mamy i nikt nie powinien odwracać od niej uwagi, czyli co? Dzieciaki zostają w domu z mężem!

Temat przewodni? To oczywiste!

Miejsce spotkania już od progu powinno wskazywać, jaką okazję świętujemy. Zdjęcia rozkosznych bobasów i pastelowe kolory są niemal obowiązkowe. Jeśli płeć dziecka jest znana, w grę wchodzi niebieski lub różowy. Dzień przed planowaną imprezą warto zrobić małą akcję pod tytułem „zrób to sama” i samodzielnie przygotować dekoracje. Obrazki dzieciaków można wydrukować z internetu lub wyciąć z gazet, można także pokusić się o zdjęcia przyszłej mamy oraz taty z okresu niemowlęcego. Atmosferę ocieplą z pewnością, bardzo modne ostatnio, tiulowe kule. Nie wiesz, jak je zrobić? W internecie znajdziesz mnóstwo instruktażowych filmików! Świetnie wyglądają także girlandy z trójkątnych proporczyków. O nastrój zadba specjalne oświetlenie, sznury cotton balls lub lampki choinkowe. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że „imprezowe” dekoracje można później użyć do aranżacji pokoju dla dziecka! Na koniec mała rada, postarajcie się o to, aby wszystkie elementy wystroju były ze sobą spójne.

Tort pieluszkowy

Bez niego to będzie kolejny babski wieczór! Tort z pieluszek musi być i basta! Zwinięte pieluszki jednorazowe imitujące kolejne warstwy ciasta „przełożone” śpioszkami, smoczkami, gryzakami, kosmetykami pielęgnacyjnymi lub pluszakami. A całość ozdobiona piękną kokardą. Koszt takiego tortu zależy od wielkości oraz bogactwa dodatków, ale trzeba liczyć się z ceną około 100zł. Można także poszukać inspiracji i stworzyć samodzielnie takie małe dzieło sztuki.

Coś pysznego

Babskie spotkanie nie obejdzie się bez słodkich przysmaków. W zależności od wcześniejszych ustaleń oraz biorąc poprawkę na umiejętności kulinarne organizatorek, można zamówić jakieś specjały lub przygotować je samemu. Każda z zaproszonych może przynieść coś pysznego – pięknie zdobione muffinki, apetycznie wyglądające cakepopsy lub fantazyjne ciasteczka. Nie może zabraknąć owoców oraz napojów. Ale nie samą słodyczą człowiek żyje! Dla przełamania smaku warto przygotować talerz wytrawnych przekąsek… na wypadek zachcianki przyszłej mamy:) Przygotowując menu, trzeba koniecznie uwzględnić błogosławiony stan najważniejszego gościa! Stosując się do tej zasady, najlepiej zrezygnować z alkoholu lub przygotowywać bezalkoholowe wersje popularnych drinków.

Bociankowe: gry i zabawy

Prezenty, rady, pyszne jedzenie i miłe towarzystwo to za mało, aby mówić o udanym baby shower. Przyszła mama powinna już co nieco wiedzieć, dlatego można przygotować dla niej mały test z wiedzy teoretycznej, a jeszcze lepiej test zręcznościowy np. zmiana pieluszki na czas. Bardzo popularne jest malowanie brzucha lub robienie jego gipsowego odlewu. Baby shower można zorganizować również w formie wieczorku filmowego, wybierając tytuły ściśle powiązane z tematem przewodnim. Wiele śmiechu i wzruszeń dostarczą takie komedie jak „Tak to się teraz robi”, „Plan B”, „Dziewięć miesięcy” oraz „Jak urodzić i nie zwariować”. Jednym z rytuałów, którego nie można pominąć, jest obdarowanie przyszłej mamy specjalną bransoletką szczęścia, która ma stanowić swoisty talizman. Każda z pań nawleka na sznurek mały koralik wraz z życzeniami pomyślnego porodu.

Lista prezentów

Nazwa imprezy – baby shower – zobowiązuje, prezentów musi być dużo… sam tort pieluszkowy nie wystarczy! Najlepiej, gdy rodzice przygotują listę najpotrzebniejszych rzeczy. Śpioszki, ciuszki, a przede wszystkim pieluchy to prezenty zawsze mile widziane. Fajnym pomysłem będzie zestaw poradników dla świeżo upieczonych rodziców. Z nieco droższej półki można sięgnąć np. po elektroniczną nianię albo podgrzewacz do butelek.

Pomysłów na to, jak zorganizować baby shower, jest wiele. Można wydać więcej, można wydać mniej. Oczywiście „piękne okoliczności przyrody” sprzyjają dobrej zabawie, ale nie mogą przesłonić najważniejszego. Jedyną gwiazdą jest przyszła mama i jej brzuszek. A zadaniem każdej uczestniczki przyjęcia jest sprawienie, aby ciężarna zapomniała o stresie i czekających ją troskach. To ma być święto radości i śmiechu, którego wspomnienia będą Wam towarzyszyć do końca życia.

Patrycja Nowakowska

Uważam, że na baby shower lepiej kupić coś innego niż pieluchy i śliniak 🙂 ja dostałam m.in. zestaw bardzo fajnych grzechotek oraz serię książeczek dla dzidziusia „dobra ksiazeczka”. Uważam, że to fajny prezent, bo pewnie sama bym tego jeszcze nie kupiła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.