Zabawy edukacyjne, czyli jak uczyć dziecko poprzez zabawę?

Współcześni badacze zagadnień związanych z rozwojem dziecka oraz jego późniejszą edukacją coraz częściej namawiają rodziców do organizowania pociechom licznych aktywności, które stymulują rozwój mózgu, zdolności psychoruchowych oraz wyobraźni. Zabawy edukacyjne to najpopularniejszy sposób na doskonalenie różnych umiejętności oraz zapewnienie dziecku fajnej rozrywki! W jakie gry i zabawy edukacyjne warto bawić się ze swoim dzieckiem?

Nauka poprzez zabawę

Doskonale wiesz, że czas zabawy jest dla dziecka wyjątkowo ważny. Nauka natomiast bywa traktowana jako „zło konieczne”. Są jednak sposoby, aby połączyć te dwie – wydawałoby się – rozbieżne rzeczy. I naprawdę warto to robić, gdyż korzyści są ogromne! Już od najmłodszych lat poprzez zabawę można kształtować inteligencję maluszka i stymulować rozwój jego mózgu. Odpowiednio dobrane aktywności pomagają ćwiczyć kojarzenie faktów, myślenie logiczne, analityczne, strategiczne i twórcze, rozwijają ponadto zdolności psychoruchowe. Ważne jest jednak, by konkretne gry i zabawy dopasować do wieku, aby dziecko mogło z nich w pełni skorzystać, w końcu zabawy interesujące dla dwulatka będą zbyt łatwe lub zbyt nudne np. dla sześciolatka.

Zabawy rozwojowe dla najmłodszych

Kiedy właściwie warto zacząć aktywizować malucha? Zasadniczo już u kilkumiesięcznych maluszków rozpoczyna się intensywny rozwój mózgu i układu nerwowego. Przebiega on skokowo, w określonych momentach jego życia następują przełomy, po których dziecko zyskuje nowe umiejętności (tzw. skoki rozwojowe). Posiłkując się dostępnymi schematami rozwoju, rodzice mogą powoli wprowadzać różnego rodzaju zabawy do codziennych zajęć malucha, aby ten mógł doskonalić zyskane umiejętności. W pierwszym roku życia świetnym rozwiązaniem są maty edukacyjne, które maksymalnie stymulują rozwój zmysłów oraz wspierają koordynację oko-ręka. Maty wyposażone są w elementy o różnych fakturach, części ruchome, grzechoczące i szeleszczące, które wykonane są z bezpiecznych dla dziecka materiałów, co jest ogromnie ważne, gdyż maluch uwielbia nie tylko wszystkiego dotykać, ale i wszystko smakować. Około 6. miesiąca życia szkrab zaczyna już rozumować jak dorosły, rozwija się jego inteligencja, zaczyna on dostrzegać kształty oraz wspólne cechy przedmiotów i zwierząt. Oprócz mat edukacyjnych idealne dla niego będą książeczki aktywizujące. Można także bawić się z maluszkiem w pokazywanie obrazków zwierzątek i wydawanie odpowiednich odgłosów. Podczas zabaw rozwijających różne zmysły nie można zapominać o węchu, warto przedstawiać dziecku nowe zapachy np. poprzez wąchanie kwiatów, aromatycznych przypraw i owoców. Zanim maluszek skończy roczek, można wprowadzać pierwsze zabawy z kolorowymi klockami i puzzlami, w ten sposób będzie mógł on szkolić koordynację ruchów rączek. Atrakcyjne i stymulujące dla malucha będą także wszelkie zabawy polegające na segregowaniu przedmiotów (zabawek lub suchych produktów spożywczych np. makaronu o różnych kształtach). W tym okresie dziecko poznaje radość z obcowania ze sztuką, chętnie łapie za kredki i oddaje się twórczej pasji. To także czas, gdy maluchy podchwytują melodię lub różne odgłosy i je naśladują, warto więc śpiewać proste piosenki lub bawić się w odgadywanie odgłosów.

Zabawy edukacyjne dla starszaków

Im maluch starszy, tym mocniej w aktywizację kilkulatka powinni angażować się rodzice. Choć klocki, puzzle i kolorowanki są nadal atrakcyjne dla dziecka, należy wprowadzać zabawy bardziej urozmaicone, które w większym stopniu angażują zmysły dziecka oraz mobilizują je do myślenia. Umysły takich szkrabów są chłonne niczym gąbka, potrzebują jak najwięcej okazji do nauki, najlepiej w bezstresowej formie zabawy. Równocześnie trzeba zadbać o rozwój emocjonalny i poznawczy malucha, najlepszym sposobem na to będzie muzyka, śpiew i ruch. Dzieci ćwiczą w ten sposób koordynację, koncentrację i umiejętność skupiania uwagi, zdobywają świadomość swojego ciała, a także uczą się zachować w grupie. Warto więc organizować spotkania z rówieśnikami, polegające na zabawach w ruchu, dla urozmaicenia można używać kolorowych szarf lub woreczków napełnionych ziarnami. Zabawy można prowadzić w rytm dziecięcych hitów lub piosenek znanych Ci z dzieciństwa jak np. „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Kółko graniaste”, „Chodzi lisek koło drogi”

Bezcenny czas spędzony z dzieckiem

Istotą zabaw edukacyjnych jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka, jednak niezwykle ważnym „skutkiem ubocznym” jest możliwość spędzania czasu z dzieckiem. Wspólne układanie klocków, rysowanie, tańczenie lub śpiewanie budują wyjątkową więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem. Mając partnera do zabaw, dziecko może także rozwijać umiejętności komunikacyjne. Zabawy z dzieckiem mają kojące działanie, można się odstresować, a każdy uśmiech malucha pozwoli zapomnieć o trudach dnia codziennego!

Nauka i zabawa w dobie internetu

Niestety w obecnych czasach wielu rodziców idzie na łatwiznę i zamiast bawić się z dzieckiem, woli posadzić je przed ekranem i włączyć bajkę lub program dla najmłodszych. Obiektywnie trzeba przyznać, że oferta programowa jest dziś dużo bogatsza w porównaniu z czasami, gdy w telewizji królowała „Ciuchcia”, „Domowe przedszkole” lub „Ulica Sezamkowa”, a przede wszystkim spełnia wymogi edutainment, czyli edukacji przez rozrywkę. Szczególną uwagę należy zwrócić na współczesne programy interaktywne, które wymagają od malucha dużego zaangażowania. Dzieciaki uczą się poprzez rymowanki lub piosenki, wzbogacając swoje słownictwo (również o słówka w języku obcym!). Ponadto powtarzanie wierszyków lub ulubionych piosenek jest doskonałym ćwiczeniem pamięci. Tego typu rozrywki są świetnym dodatkiem, nie powinny jednak wypełniać w całości wolnego czasu malucha. Rodzice muszą wyznaczyć granicę, nim dziecko zupełnie zatraci się w wirtualnym świecie!

Jak pobudzić rozwój intelektualny dziecka? Zabawy edukacyjne to dla dziecka mile spędzony czas, podczas którego rozwija ono swoje zmysły oraz poprawia pamięć i koncentrację. Dodatkowo poprzez zabawę fantastycznie rozwija się jego koordynacja ruchowa, wyobraźnia, a także twórcze myślenie. Zaletą zabaw edukacyjnych jest też to, że dziecko uczy się w trakcie radosnych igraszek niejako przy okazji, dzięki czemu nie odczuwa stresu związanego z koniecznością przyswajania dużych porcji wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.