Rodzaje testów ciążowych – czym się różnią?

Na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, a Ty nie wiesz, który wybrać? Czym różnią się poszczególne typy? Czy domowy test ciążowy jest równie skuteczny co testy laboratoryjne? Kiedy wykonać test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny?

Rodzaje testów ciążowych

Zanim kobieta umówi się na wizytę u ginekologa, zwykle wykonuje domowy test ciążowy. Obecnie dostępność tego typu produktów jest bardzo wysoka, oferują je nie tylko apteki, ale także drogerie. Ponadto do wyboru jest kilka, a nawet kilkanaście modeli. A czym właściwie różnią się poszczególne rodzaje testów ciążowych? Który będzie najbardziej wiarygodny? Który jest łatwiejszy do wykonania? Najpierw jednak należy powiedzieć, że wszystkie je łączy jedno – mianowicie mechanizm działania.

rodzaje testów ciążowych

Wszystkie rodzaje testów ciążowych nie tylko te przeznaczone do wykonywania w domu, ale i te przeprowadzane w laboratorium wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w próbce moczu lub krwi. Gonadotropina kosmówkowa to hormon, którego produkcja rusza kilka dni po zapłodnieniu – początkowo wytwarza ją zarodek, a następnie łożysko. Co jeszcze wspólnego mają ze sobą domowe testy ciążowe? Zasadniczo cechują się one podobną skutecznością (nawet do 99% pod warunkiem prawidłowego użytkowania), a także szybkością wykonania – wynik można odczytać już po kilku minutach. Ponadto większość modeli ma podobne oznaczenia: jedna kreska oznacza brak ciąży, a dwie kreski – ciążę. A czym różnią się poszczególne rodzaje testów ciążowych? Właściwie tylko sposobem użycia:

  • rodzaje testów ciążowych: test płytkowy

Test ciążowy płytkowy polega na umieszczeniu za pomocą pipety kilku kropel moczu w wyznaczonym polu na płytce testowej. Do wykonania testu potrzebny jest pojemniczek (czysty i suchy), do którego należy zebrać próbkę moczu.

  • rodzaje testów ciążowych: test paskowy

W przypadku testów paskowych także trzeba nasikać do pojemniczka, a następnie zanurzyć pasek testowy w zebranej próbce moczu.

  • rodzaje testów ciążowych: test strumieniowy

Test strumieniowy wyglądem przypomina flamaster. W odróżnieniu od innych testów, do jego wykonania nie trzeba żadnych pojemniczków lub pipetek. Na patyczek testowy trzeba po prostu nasikać (kocówkę testu należy przytrzymać przez około 5 sekund w strumieniu moczu).

  • inne rodzaje testów ciążowych

Test strumieniowy, paskowy i płytkowy to podstawowe testy diagnostyczne w kierunku wykrywania ciąży. Ponadto w aptekach można kupić także nieco droższe cyfrowe testy ciążowe (wynik pokazuje się na elektronicznym wyświetlaczu), testy ciążowe ze wskaźnikiem poczęcia (wskazują, ile tygodni upłynęło od zapłodnienia), a także testy ciążowe z krwi pobranej z palca. Wszystkie one działają na tej samej zasadzie, czyli wykrywają hCG w próbce moczu/krwi.

Rodzaje testów ciążowych: który wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Właściwie wybór między testem strumieniowym czy płytkowym to kwestia indywidualnych preferencji, najważniejszym parametrem, który trzeba sprawdzić, jest czułość testu, czyli najniższa wartość stężenia hCG, którą test jest w stanie „wychwycić”! Im lepsza czułość, tym test jest w stanie wykryć ciążę na wcześniejszym etapie. Pod względem czułości wyróżniamy trzy rodzaje testów ciążowych:

  • czułość do 500IU/l tzw. test ultraczuły – wykrywa ciążę już 10 dni po zapłodnieniu (około 4 dni przed spodziewaną miesiączką u kobiet mających regularne cykle).
  • czułość 500-800IU/l – wykrywa ciążę dwa tygodnie po zapłodnieniu (w dniu spodziewanej miesiączki).
  • czułość powyżej 800IU/l – wykrywa ciążę trzy tygodnie po zapłodnieniu (około 7 dni po spodziewanej miesiączce).

Rodzaje testów ciążowych: wiarygodność wyniku

Zasadniczo domowe testy ciążowe uznawane są za wiarygodne. Zwykle producenci podają, że ich wyroby mają do 99% skuteczności jednak z zastrzeżeniem, że test jest użytkowany prawidłowo zgodnie z instrukcją. Oznacza to, że trzeba go wykonać w określonym czasie np. w dniu spodziewanej miesiączki lub 7 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Ponadto producenci zalecają do wykonania testu wykorzystywać poranny mocz (rano stężenie hCG jest najwyższe)! A co zrobić, gdy wynik testu jest pozytywny? Należy umówić się do ginekologa i potwierdzić wynik testami laboratoryjnymi. W przypadku gdy wynik jest negatywny, a okres nadal się spóźnia, zaleca się powtórzyć test po około 1-2 tygodniach.

Rodzaje testów ciążowych: testy laboratoryjne

Choć dokładność i wiarygodność domowych testów ciążowych jest bardzo wysoka, to dopiero badanie wykonane laboratoryjnie stanowi ostateczne potwierdzenie ciąży! Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi, oba są o wiele bardziej czułe i dokładne niż klasyczne rodzaje testów ciążowych dostępne w aptece. Test z moczu można przeprowadzić już dwa tygodnie po zapłodnieniu (potrzebna jest świeża próbka porannego moczu), zaś test z krwi wykrywa ciążę jeszcze szybciej – już tydzień po zapłodnieniu (koszt testu z krwi to około 30zł).

Czy warto wykonywać domowe testy ciążowe? Tak, mają wysoką skuteczność, są łatwe do samodzielnego przeprowadzenia i tanie, ich cena oscyluje w granicach kilku lub kilkunastu złotych. A który wybrać? Właściwie nie ma to większego znaczenia, gdyż wszystkie rodzaje testów ciążowych działają na takiej samej zasadzie, czyli wykrywają hCG. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu testy nie dają 100% pewności! Jeśli domowy test ciążowy zostanie wykonany za wcześnie, może dać fałszywie ujemny wynik, dlatego w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży trzeba zrobić test laboratoryjny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.