Ciąża biochemiczna – czym jest?
Choć jest to bardzo często występujące zjawisko u kobiet w wieku rozrodczym, wiele z nich nawet sobie nie zdaje sprawy, że w ich organizmie do niego doszło. Ciąża biochemiczna, bo o niej mowa, ma miejsce wówczas, gdy jeszcze przed 6. tygodniem ciąży dochodzi do jej poronienia. Jakie są przyczyny ciąży biochemicznej? Czy poronienie biochemiczne przekreśla szanse na urodzenie dziecka?
Czym jest ciąża biochemiczna?
Ciąża biochemiczna to inaczej poronienie biochemiczne. Mówi się o niej, gdy do utraty ciąży (wydalenia zapłodnionej komórki jajowej) dochodzi na jej bardzo wczesnym etapie – przed 6. tygodniem. Poronienie biochemiczne zachodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, w trakcie tego procesu lub tuż po implantacji zarodka. Jak rozpoznać ciążę biochemiczną? Można ją zdiagnozować wyłącznie w sytuacji, gdy testy ciążowe (z moczu lub krwi) wykażą wysoki poziom hormonu ciążowego, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), jednakże badanie USG nie potwierdzi ciąży, w obrazie po prostu nie będzie widoczny pęcherzyk ciążowy. Równocześnie kobieta nie odczuwa wtedy żadnych wczesnych objawów ciąży jak np. zmęczenie lub poranne mdłości.
Warto wiedzieć, że ciąża biochemiczna jest powszechnym zjawiskiem, może dotyczyć nawet 60-70% aktywnych seksualnie kobiet w wieku rozrodczym. Ze względu na swój charakter i brak specyficznych objawów większość kobiet nie jest jednak świadoma, że doszło u nich do poronienia biochemicznego. Jeśli kobieta nie wykona testu ciążowego, może interpretować ciążę biochemiczną jako opóźnienie okresu, a następujące poronienie jako bardzo obfitą miesiączkę. Często ciąża biochemiczna określana jest jako fizjologiczne zjawisko, w trakcie którego dochodzi do naturalnego oczyszczenia organizmu z „wadliwego” zarodka.
Ciąża biochemiczna – przyczyny
Jakie są przyczyny ciąży biochemicznej? Najczęściej do poronienia biochemicznego dochodzi w wyniku ciężkich wad genetycznych lub rozwojowych zarodka – organizm w fizjologiczny sposób usuwa chory zarodek. Choć powodem mogą być również pewne nieprawidłowości w budowie dróg rodnych – wady anatomiczne macicy, a także blizny i zrosty po operacjach w obrębie układu moczowo-płciowego, po endometriozie i przebytym wcześniej łyżeczkowaniu macicy, zaburzenia hormonalne u kobiety (niska wartość progesteronu) i wady trofoblastu.
Ponadto przyczyną mogą być czynne infekcje (np. grypa, różyczka, infekcje układu moczowego lub narządów płciowych, toksoplazmoza), niedobory witamin i minerałów (głównie żelaza), ekspozycja na toksyny, przyjmowanie niektórych leków, nagłe skoki ciśnienia. Kobieta musi mieć świadomość, że również jej postępowanie może bezpośrednio doprowadzić do poronienia biochemicznego, chodzi głównie o niezdrowy i niehigieniczny tryb życia, niewłaściwą dietę, stres, stosowanie używek oraz nagły wysiłek fizyczny.
Jak objawia się ciąża biochemiczna?
Objawy ciąży biochemicznej nie są w żaden sposób specyficzne. Jeśli początkowy brak miesiączki nie skłoni kobiety do wykonania testu ciążowego, to pojawiające się później obfite krwawienie i towarzyszące mu silne bóle brzucha uzna ona za opóźnioną miesiączkę. Inaczej w przypadku kobiet, które otrzymały pozytywny wynik testu ciążowego. U nich takie objawy będą wyraźnym sygnałem, że stało się coś złego i skłoni je to do konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że zwykle nie ma konieczności hospitalizacji. Co więcej, nie podejmuje się żadnych prób uratowania ciąży, na tak wczesnym jej etapie nie ma szans na powodzenie. Ostatecznym potwierdzeniem, że doszło do poronienia biochemicznego, jest wynik ponownego badania poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, który wykazuje znaczny spadek stężenia tego hormonu.
Jakie są konsekwencje ciąży biochemicznej?
Czy ciąża biochemiczna stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nie, zazwyczaj organizm samodzielnie się oczyszcza. Mimo to kobiety, które zauważą u siebie nagłe krwawienie mogące wskazywać na ciążę biochemiczną, powinny się skonsultować z lekarzem. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy nie dojdzie do samoistnego oczyszczenia się macicy – organizm sam nie wydali obumarłego zarodka (tzw. poronienie zatrzymane), konieczne jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania jamy macicy. Poronienie zatrzymane stwarza ryzyko zakażenia wewnętrznego.
Jakie są szanse na zajście w ciążę po poronieniu biochemicznym? Zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby jak najszybciej starać się o dziecko. Ciąża biochemiczna nie ma wpływu na płodność kobiety. Organizm jest gotowy do ponownego zapłodnienia w kolejnym cyklu. Należy jednak zgłosić się do lekarza, gdy do poronienia doszło już kilka razy. Niezbędne jest wówczas zdiagnozowanie przyczyny, dlaczego tak się dzieje.
Ciąża biochemiczna przydarza się wielu kobietom, jednak nie każda z nich zdaje sobie z tego sprawę. Zwykle tylko te, które są wyczulone na wszelkie zmiany w swoim ciele oraz te, które starają się o dziecko i regularnie wykonują testy ciążowe, rozpoznają krwawienie i ból jako objawy ciąży biochemicznej. Na szczęście poronienie biochemiczne nie niesie za sobą konsekwencji w postaci trudności z ponownym zajściem w ciążę.
Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów w takich serwisach o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Dodaj komentarz