Testy ciążowe – wszystko, co musisz wiedzieć!
Czujesz, że Twój organizm wysyła Ci sygnały, których właściwe odczytanie może oznaczać tylko jedno – ciążę? Jak najszybciej sprawdzić swoje przypuszczenia, oczywiście wykonując domowy test ciążowy. Takie samobadanie jest banalnie proste do przeprowadzenia, a i wynik łatwo zinterpretować! Jest jednak kilka warunków, które decydują o wiarygodności testu, z czego najważniejszym jest odpowiedni moment jego wykonania!
Jak działają testy ciążowe?
Niezależnie od rodzaju testu jego mechanizm działania pozostaje bez zmian – wykrywa obecność gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) w moczu. Jest to hormon charakterystyczny dla okresu ciąży, pojawia się we krwi i w moczu około 10 dni po zapłodnieniu, gdy komórka jajowa zagnieździ się już w śluzówce macicy. O pozytywnym wyniku testu decyduje przebieg reakcji zachodzącej między hCG (znajdującym się w moczu) a monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG (znajdującymi się na płytce kontrolnej na teście).
Interpretacja wyniku
Choć producenci mogą stosować różne oznaczenia potwierdzające zapłodnienie, to zwykle wynik pozytywny odzwierciedlany jest w postaci dwóch kresek, zaś jedna linia oznacza wynik negatywny. Z reguły pojawiające się linie są wyraźne, zdarza się jednak, że kreski są ledwo widoczne, wtedy wynik jest prawdopodobnie pozytywny, chociaż dla pewności zaleca się powtórzyć test. Ponowne badanie jest konieczne także w przypadku, gdy na wyświetlaczu nie pojawiła się żadna linia, istnieje wtedy ryzyko, że test został przeprowadzony w nieprawidłowy sposób. Oprócz „szczęśliwych” linii pojawiających się w polu kontrolnym na teście, dobrą nowinę mogą przekazywać także wyświetlające się na elektronicznych ekranach testów cyfrowych: uśmiechnięte dziecięce buźki lub komunikaty „pregnant”/„not pregnant”.
Rodzaje testów ciążowych
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów, mechanizm ich działania jest taki sam, znaczącą różnicę stanowi sposób użycia, a dokładniej mówiąc – sposób pobrania próbki moczu i umieszczenia jej w odpowiednim miejscu. Niezależnie od rodzaju testu jego wykonanie jest proste, jednak, aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek, zawsze trzeba dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną lub instrukcję użycia:
- test ciążowy płytkowy – przy pomocy pipetki umieszcza się kilka kropel moczu we wskazanym miejscu na płytce testowej.
- test ciążowy strumieniowy – końcówkę testu umieszcza się w strumieniu oddawanego moczu, zwykle przytrzymując ją tam przez kilka sekund.
- test ciążowy paskowy – mocz zbiera się do czystego pojemniczka i zanurza się w nim końcówkę testu.
- test ciążowy cyfrowy – różni się od pozostałych sposobem odczytywania wyników, które widoczne są na elektronicznym wyświetlaczu.
Gonadotropina kosmówkowa
Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem, który pojawia się w organizmie kobiety około 10. dnia po zapłodnieniu komórki jajowej. Jego stężenie stopniowo rośnie w pierwszej fazie ciąży, przy czym najwyższe wartości osiąga około 10.-12. tygodnia. Monitorowanie stężenia hCG w organizmie pozwala określić wiek ciąży oraz jej przebieg, jak również stwierdzić ewentualne zagrożenia, przede wszystkim ryzyko poronienia, ponadto z badania stężenia hCG korzysta się w diagnostyce prenatalnej, gdyż umożliwia ono rozpoznanie wad rozwojowych u płodu. Gonadotropina kosmówkowa produkowana jest przez trofoblast, czyli warstwę komórek błony płodowej zarodka, hCG odpowiada między innymi za stymulację ciałka żółtego (powstaje ono w miejscu uwolnienia komórki jajowej w jajnikach) do produkcji progesteronu – hormonu, który jest niezbędny dla utrzymania ciąży!
Wiarygodny, czuły i prosty w obsłudze test ciążowy
Dostępne na rynku testy ciążowe charakteryzują się doskonałą wiarygodnością na poziomie 95-99% (dotyczy to wyniku pozytywnego, w przypadku uzyskania wyniku negatywnego wiarygodność spada o kilka procent, pozostając jednak na wysokim poziomie). Aby w 100% potwierdzić (lub wykluczyć) ciążę, konieczne jest przeprowadzenie około 5.-6. tygodnia po spodziewanym terminie miesiączki badania USG. Należy zaznaczyć jeszcze, że wynik testu jest wiarygodny jedynie wtedy, gdy został on wykonany poprawnie, zgodnie z zaleceniami producenta! Fałszywie negatywny wynik może być efektem np. „użycia” rozcieńczonego moczu (przed badaniem zostało wypite dużo płynów), a także wykonania testu zbyt wcześnie (przed pojawieniem się hCG w organizmie). Warto wiedzieć, że w żaden sposób na wynik testu ciążowego nie ma wpływu: antybiotykoterapia, alkohol, leki przeciwbólowe, doustna antykoncepcja, terapia hormonalna, która nie zawiera hCG. Nowoczesne testy ciążowe są bardzo czułe, wykrywają naprawdę niewielkie ilości gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Jednak ta czułość ma swoje ograniczenia! Mimo że na wielu opakowaniach można przeczytać deklarację producenta, że test wykrywa ciążę trwającą 6 dni, to warto zachować odrobinę zdrowego rozsądku i odczekać kilka dodatkowych dni! Na tak wczesnym etapie ciąży test może dać fałszywie negatywny wynik. Co jeszcze warto wiedzieć o testach ciążowych? Na pewno to, że są proste w użyciu i szybkie, maksymalnie po 5 minutach można odczytać wynik (na wynik testu z krwi, który przeprowadza się u lekarza, trzeba czekać 48 godzin!), a także to, że po upływie terminu ważności nie nadają się do użytku!
Kiedy zrobić test ciążowy?
Powtórzymy to jeszcze raz, nie ma sensu wykonywać testu ciążowego wcześniej niż 10 dni od momentu potencjalnego zapłodnienia, aż tyle dni musi minąć, żeby w organizmie rozpoczął się proces produkcji hCG, a to przecież obecność tego hormonu w moczu ma dać odpowiedź na pytanie: „czy jestem w ciąży?” To najważniejsza zasada! Ponadto zaleca się przeprowadzać test rano z próbki pobranej z pierwszego moczu (największe znaczenie ma to przy ciąży wczesnej), wtedy bowiem stężenie hCG jest najwyższe. Prawda jest jednak taka, że badanie można wykonywać o dowolnej porze zarówno dnia, jak i nocy.
Co zrobić, gdy wynik testu wyjdzie pozytywny? Przede wszystkim należy go potwierdzić podczas badania u lekarza! Na pierwszej wizycie będzie to test wykrywający obecność gonadotropiny kosmówkowej we krwi, chyba że Twoja czujność była uśpiona przez dłuższy czas, powiedzmy około 5 tygodni, wtedy ginekolog będzie mógł wykonać badanie ultrasonograficzne, które nie pozostawi żadnych wątpliwości, czy w Twoim brzuchu rośnie mały człowieczek, czy nie!
Dodaj komentarz